مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۸/۱٠

مواد مخدر، صنعت خطرناکی است که نسل جدید را تهدید می کند. چندی است کارشناسان در مورد خطر این مواد هشدار می دهند و جوانان و مسئولین را به آگاهی فرا می خوانند، اما علیرغم همه ی اینها ، سوداگران به کار خود مشغول اند و تلاش و تبلیغات وسیعی برای جذب جوانان به کار گرفته اند.

اگرچه خطر مواد مخدر اعم از سنتی و صنعتی همه کشورها را تهدید می کند، اما کشور ما به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و هم مرزی با بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان (افغانستان) از مشکلات بیشتری برخوردار است...


 

خطر اعتیاد، در کمین است

 

مواد مخدر، صنعت خطرناکی است که نسل جدید را تهدید می کند. چندی است کارشناسان در مورد خطر این مواد هشدار می دهند و جوانان و مسئولین را به آگاهی فرا می خوانند، اما علیرغم همه ی اینها ، سوداگران به کار خود مشغول اند و تلاش و تبلیغات وسیعی برای جذب جوانان به کار گرفته اند.

اگرچه خطر مواد مخدر اعم از سنتی و صنعتی همه کشورها را تهدید می کند، اما کشور ما به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و هم مرزی با بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان (افغانستان) از مشکلات بیشتری برخوردار است. قرص های اکستازی  یا به عبارتی قرص های شادی آور، نوع جدیدی از مواد مخدر است که مسئله شیوع آن در بین جوانان مدتی است موضوع بحث داغ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی شده است. مسئولین نیروی انتظامی معتقدند: آنچه از این قرص ها کشف شده رقم بالایی نیست و به نظر می رسد که در قضیه قرص های اکستازی بزرگنمایی می شود. مسئولین مبارزه با مواد مخدر پنهان کاری مصرف کنندگان قرص های اکستازی را علت اصلی نبود آمار دقیق می دانند. اما واقعیت چیست و چگونه می توان به خانواده های نگران در این مورد اطمینان خاطر داد ؟ آیا شیوع قرص های جدید روان گردان هیاهوی مطبوعات و محافل خبری است یا در عمق جامعه مشکلی به وجود آمده که اگر دیر بجنبیم بخش قابل توجهی از بهترین نیروهای جوان کشور را از بین خواهد برد؟

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، در زمینه اعتیاد به مواد مخدر صنعتی، نبود آمار دقیق را خاطر نشان می کند و می گوید: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در سال 80 - 81 تنها در حد مراجعات به اورژانس ها، تعداد مصرف کنندگان مواد مخدر صنعتی را 50 هزار نفر اعلام کرده است.

مشاور رئیس جمهوری همچنین در زمینه آمار اعتیاد دانش آموزان و دانشجویان کشور می گوید: ستاد مبارزه با مواد مخدر برای تعیین دقیق این آمار، شاخص مهم «افراد دستگیر شده و زندان رفته از سال 76 تا نیمه دوم سال 82» را در نظر گرفته که براساس آن کل سهم مجموعه دانش آموزی و دانشجویی از کل یک میلیون و 400 هزار نفر دستگیری، تنها 1/1 درصد بوده است. بر این اساس آمار اعتیاد در بین دانشجویان و دانش آموزان به ترتیب 3 درصد و 8 درصد بوده است.

به گفته وی، این آمار نشان می دهد که آمارهای اخیر اعلام شده در زمینه اعتیاد دانش آموزان و دانشجویان بر مبنای نمونه گیری های مقطعی و ناقص در محیطی خاص بوده و این را نمی توان به کل کشور تعمیم داد.

به اعتقاد مشاور رئیس جمهوری، اساساً شیوه دقیق جمع آوری اطلاعات در کشور وجود ندارد و از آنجا که علیرغم اصلاحات صورت گرفته، هنوز نگاه به معتاد در کشور مجرمانه است، لذا معتادان مخفی مانده و نمی توان آمار دقیقی از آنها به دست آورد.

 

مدیر کل امور درمان و بازتوانی ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز معتقد است: دستگاه های امنیتی خارج از کشور می خواهند ایران را خط ترانزیت مواد مخدر صنعتی معرفی کنند. به گزارش اینترپل از سال 98 به بعد ، کشفیات اکستازی سیر صعودی داشته است. مسیر ترانزیت این مواد از غرب به شرق و از محور ایران است. به اعتقاد کارشناسان ، جوان بودن جمعیت ایران، رشد شهرنشینی و سهل بودن دسترسی و مصرف مواد مخدر صناعی و... از عوامل مهم شیوع مصرف این مواد در کشور است. ستاد مبارزه با مواد مخدر از شناسایی 40 هزار مصرف کننده مواد مخدر صنعتی در کشور خبر می دهد. از سال 1995 تا سال 2000 میزان مصرف اکستازی و آمفتامین ها به ترتیب 70 و 40 درصد رشد داشته است. به عقیده دکتر هاشمی این وضعیت برای نسل آینده بسیار خطرناک است. او می گوید: دستگاه ها نسبت به ورود و مصرف مواد مخدر صنعتی حساسیت زیادی نداشته اند و البته شکل و تنوع این مواد هم در شناسایی آنها دشواری ایجاد می کند.

سایت های خبری اینترنتی چندی پیش خبر دادند که قرص های اکستازی در رقابت با دیگر مواد مخدر به رتبه دوم رسیده اند. این خبر در وهله اول تعجب کسانی را برانگیخت که تاکنون می پنداشتند اکستازی ماده مخدر نیست و بر اثر تبلیغات دروغ، این ماده را نشاط آور می دانستند.

اکستازی برای مدت های مدیدی جهت رفع افسردگی های شدید تجویز می شد اما عوارض منفی آن و از جمله تشدید افسردگی باعث شد تا کمتر به آن توجه شود. در سال 1988 پزشکان هلندی اکستازی را ماده مخدر تشخیص دادند.

اکستازی اگرچه اعتیاد جسمانی ایجاد نمی کند اما موجب نابودی سلول های مغزی شده و سیستم عصبی مغز را تحت تأثیر قرار می دهد.

در اواخر دهه 80 با اوج گیری گرایش جوانان انگلیسی به موسیقی تکنو، مصرف این قرص ها در میان آنان گسترش یافت. اکنون آمارها حاکی از آن است که نوجوانان انگلیسی در دوره سنی 12 تا 15 سال بیشترین مصرف کنندگان اکستازی هستند. در اسکاتلند اجساد جوانانی کشف شده که بر اثر مصرف اکستازی مرده اند. در بسیاری موارد قرص های مصرفی توسط این افراد ناخالصی های زیادی داشتند. برخی قرص های اکستازی از ال.اس.دی و یا حتی مواد مخدر دیگری مثل آمفتامین تایلتامین، هروئین یا کوکائین تشکیل شده اند و برخی قرص های مکشوفه حتی درصد کمی از اکستازی هم نداشتند ولی به این اسم فروخته می شدند. در ایرلند مصرف این قرص ها معضلی شده بود اما با فشار پلیس اکنون کاملاً مهار شده است. در فرانسه اکستازی طرفداران زیادی دارد. در آلمان و اتریش هم رشد مصرف اکستازی بالاست. در ایتالیا مصرف اکستازی نوسان دارد و گاهی افزایش می یابد. در ایران هم اکنون به راحتی می توان این قرص ها را با قیمت هایی نه چندان بالا تهیه کرد اما بزرگترین مشکل تقلبی بودن آنهاست.

اکستازی از خانواده آمفتامین هاست که آثار تحریک کنندگی دارد. این ماده اولین بار توسط کارخانه داروسازی مرک آلمان ساخته شد تا چاقی را درمان کند. مدتی نیز به عنوان داروی اعتراف گیری و شستشوی مغزی در ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفت.

قرص اکستازی در پارتی ها استفاده می شود و موجب انرژی زیادی در مصرف کنندگان که اغلب نوجوانان هستند، می گردد. این گونه میهمانی ها معمولاً در فضای باز برگزار می شود.

اکستازی میل خوردن و خوابیدن را کم می کند. فروشندگان این قرص ها می گویند: مصرف آنها خطری ندارد و باعث آرامش و افزایش ادراکات مصرف کننده می شود. اما این حالات بسیار گذراست و پس از گذشت چند روز بدترین لحظات زندگی برای فرد آغاز می شود.

در فاصله سال های 1998 تا 1999 مرگ و میر بر اثر مصرف اکستازی 400 درصد افزایش پیدا کرد و اکثر قربانیان کمتر از 25 سال سن داشتند. از جمله علل افزایش مصرف اکستازی تبلیغات نادرست در مورد آن است زیرا مبلغان آن می گویند: مضرات آن از الکل کمتر است. حال آنکه شروع مصرف آن حتی به عنوان یک تجربه هم ممکن است مرگ آور باشد. بنابر آمار سازمان غذا و داروی آمریکا احتمالاً در سال جاری شمار مصرف کنندگان این قرص در آمریکا به 6/5 میلیون نفر خواهد رسید.

آنچه مسلم است جامعه ایران، جامعه جوانی است و جوانان با همه شور و نشاط، توان و خلاقیت هایی که دارند، همیشه به دنبال تجربه های نو هستند که گاهی اوقات این تجربه ها، خطرناک خواهد بود. بخش زیادی از این جوانان در مقاطع مختلف دانشگاهی مشغول به تحصیل هستند و با توجه به دلمشغولی اصلی آنها که تحصیل است از مواجه با چنین خطراتی در امان نیستند.

محسنی مدیر کل حراست وزارت علوم می گوید: کمیته ای برای بررسی تخلفات دانشجویان وجود دارد که برخی مواقع در مورد اعتیاد دانشجویان نیز بررسی های انجام می دهد. اما نکته واضح این است که این موضوعات در میان دانشجویان از درصد بسیار پایینی برخوردار است و اگر هم باشد به اندازه ای نیست که بتوان آن را مطرح کرد. فرد معتاد قبل از هر چیزی چهره اش بیانگر گرفتاری او است و ما خوشبختانه با این گونه چهره ها کمتر مواجه هستیم.

وی در مورد مصرف قرص های اکستازی در میان دانشجویان گفت: در مورد این قرص ها بررسی خاصی صورت نگرفته و آنچه که در آمار و اطلاعات وجود دارد در مورد دانش آموزان و دانشجویان رقم بسیار پایینی است که بهتر است رسانه ها از بزرگنمایی آن جلوگیری کنند

 

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar