مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۸/٤

    موفق نشدن و شکست ها نشانگر این هستند که راه پیروزی راه دشوار وپیچ در پیچی است. آنها که می خواهند از خود اثری ماندگار در دنیای تجارت باقی بگذارند، بر سر راه خود ناگزیر از رویارویی با موانع و مشکلات هستند و هر چقدر هم دانش و کفایت داشته باشند، باز از این مساله مستثنا نیستند. همه ما انسان ها در طول زندگی مرتکب اشتباه می شویم. تنها سوالی که پیش می آید، این است که: آیا آنقدر عاقل هستید که از این اشتباه ها درس بگیرید؟
    
    اشتباه کردن
    مشکل همه تاجران و کاسبان این است که...


 

درس گرفتن از اشتباه

 


    موفق نشدن و شکست ها نشانگر این هستند که راه پیروزی راه دشوار وپیچ در پیچی است. آنها که می خواهند از خود اثری ماندگار در دنیای تجارت باقی بگذارند، بر سر راه خود ناگزیر از رویارویی با موانع و مشکلات هستند و هر چقدر هم دانش و کفایت داشته باشند، باز از این مساله مستثنا نیستند. همه ما انسان ها در طول زندگی مرتکب اشتباه می شویم. تنها سوالی که پیش می آید، این است که: آیا آنقدر عاقل هستید که از این اشتباه ها درس بگیرید؟
    
    اشتباه کردن
    مشکل همه تاجران و کاسبان این است که از وقتی فارغ التحصیل می شوند، به دنبال یک کسب و کار بی عیب و نقص اند. می خواهند معروف شوند و همه از آنها به عنوان فردی موفق و کار درست که دنیای تجارت را مثل کف دستش می شناسد، اسم ببرند. به این دلیل از گرفتن تصمیمات پرخطر اجتناب می کنند تا از این قافله عقب نمانند. اما گروهی از سرمایه داران و تاجران بانفوذ و مهم عقیده دارند که اصل مهم در دنیای تجارت، ریسک کردن است.
    آنها می گویند هیچ کسی حتی یک ریال به دست نمی آورد که قبلش پولی از دست نداده باشد و آنها که موفق می شوند، کسانی هستند که از تجربیات و اشتباه های گذشته شان درس گرفته اند.
    آیا اشتباه هایتان خیلی بزرگ است؟ خوشبختانه بیشتر اشتباه هایی که مرتکب می شوید، قابل اصلاح هستند. پولی را که در یک معامله تجاری از دست می دهید، می توانید دوباره به دست آورید، به شرط این که بفهمید دلیل از دست دادن آن چه بوده است.
    دونالد ترامپ صاحب برج ترامپ نیویورک، هتل پلاتزا و هتل بین المللی ترامپ، توانست پس از ارتکاب یک اشتباه و از دست دادن پولش، با تکیه بر توانایی های خود از نو همه چیز را شروع کرده و در جای دیگری سرمایه گذاری کند. او ثابت کرد که اشتباه ها با صرف وقت و پشتکار قابل جبران هستند.
    
    جبران اشتباه ها
    ترامپ یکی از سرمایه گذارانی بود که توانست از اشتباه هایش درس بگیرد و سرانجام جای پای خود را سفت کند. با درس گرفتن از اشتباه های گذشته و گذر زمان و پشتکار، قادر خواهید بود که اشتباه هایتان را جبران کنید. در اینجا به نکاتی اشاره می کنیم که شما را در این مسیر یاری می کنند.
    1ــ اشتباه های خود را بپذیرید: اولین کاری که باید در وقوع چنین رویدادهایی انجام دهید، این است که بپذیرید مرتکب اشتباه شده اید و مسوولیت آن را قبول کنید. مقصر کردن همه غیر از خودتان، به شما هیچ کمکی نخواهد کرد و باعث خواهد شد حتی نتوانید دلیل پیش آمدن آن اشتباه را بفهمید.
    2ــ از تجربیاتتان درس بگیرید: در انجام معاملات تجاری باید حواستان باشد که اگر اتفاق ناگواری افتاد، بتوانید به عقب برگردید و همه فاکتورها و عوامل غلط را بررسی کنید و بفهمید کدام قسمت ها را باید تغییر دهید. از اشتباه ها استقبال کنید و آن را فرصتی برای اصلاح خود و آینده کاریتان بدانید. از این فرصت استفاده کنید تا بتوانید همه چیز را دوباره به حالت مثبت درآورید.
    3ــ از شکست های بزرگ جلوگیری کنید: همیشه به عواقب و نتایج کارهایتان فکر کنید. نگذارید افکار بد در ذهنتان رشد کنند. ممکن است انجام کاری برایتان دشوار باشد؛ اما به این فکر کنید که اگر آن کار را انجام ندهید، چه عواقب و شکست های بزرگتری در انتظارتان خواهد بود.
    4ــ به خودتان نگیرید: فقط چون همه از ایده ها و عقاید شما خوششان نمی آید، دلیل بر این نیست که شما کاسب به دردنخوری باشید. مردم همیشه کارهایتان را نقد خواهند کرد؛ اما این به آن معنا نیست که شما را نقد می کنند. پس به خودتان نگیرید و دلسرد نشوید.
    5ــ شخصیت تان را اصلاح کنید: نگذارید شکست ها شما را از نظر احساسی از پا درآورند. به جای آن بکوشید به دنیا ثابت کنید لیاقت موقعیت را دارید. به جای غصه خوردن به آینده فکر کنید. ببینید کجای کار ایراد داشته است. بدانید شما لیاقت آن را دارید و فقط با کمی تغییر همه چیز حتی بهتر از قبل خواهد شد. توانایی هایتان را بشناسید و اشکالاتتان را اصلاح کنید.
    6ــ دلسرد نشوید: این که برای گرفتن پاداش های بزرگ حتما باید ریسک های بزرگ هم بکنید، دیگر کلیشه شده است. این را همیشه به یاد داشته باشید که موفق ترین ها هیچ وقت آنهایی نیستند که بی خطرترین و امن ترین راه ها را انتخاب می کنند. افراد موفق کسانی هستند که از اشتباه هایشان درس می گیرند.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar