مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۸/٤

 منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 جمع بندی و نتیجه گیری

 آمفتامین‌ها، گروهی از مواد محرک هستند که از نظر ساختمانی با ناقل‌های عصبی و نوراپی­نفرین، اپی ­نفرین و دوپامین مربوطند و به نام داروهای مقلد سمپاتیک یا محرک سیستم­عصبی مرکزی معروف هستند. آمفتامین­ها آزاد سازی دوپامین را افزایش می­دهند و افزایش دوپامین باعث روان­پریشی می‌گردد...

 

 


 

شیشه و مت­ آمفتامین ها (11) - پایان

 

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 

جمع بندی و نتیجه گیری

 

آمفتامین‌ها، گروهی از مواد محرک هستند که از نظر ساختمانی با ناقل‌های عصبی و نوراپی­نفرین، اپی ­نفرین و دوپامین مربوطند و به نام داروهای مقلد سمپاتیک یا محرک سیستم­عصبی مرکزی معروف هستند. آمفتامین­ها آزاد سازی دوپامین را افزایش می­دهند و افزایش دوپامین باعث روان­پریشی می‌گردد.

 

این مواد معمولاً به شکل پودر سفید و گاه متمایل به قهوه­ای روشن و بلورهای کریستالی ‏شفاف، مایع زرد ـ قهوه ای دیده می­شوند. گونه‌ای از مواد گاهی اوقات مصرف پزشکی دارند و زیر نظر روان­پزشک برای درمان بیماری­های خاص به­کار می‌رود

 

آمفتامین‌ها دارای اسامی خیابانی مثل: یخ، سرعت، شیشه، کریستال، میتسی­بوشی، تعقیب اژدها، شابو، سولفات، آپرز، دانه ژلاتینی، یابا، تینا، شالک، آرمانی و هرمز هستند. گاهی برخی از مواد مخدر (مانند هرویین) به نام آمفتامین به فروش می‌رسد. در ایران ماده عمده شیشه بوده و مواد دیگر نیز بیشتر به این نام فروخته می­شوند.

 

ماده به صورت خوراکی، بویایی، انفیه، کشیدن، تزریق و سیگاری مصرف شده، در صورت مصرف با مشروبات الکی ممکن است فرد دست به کارهایی بزند که در شرایط عادی هیچ­گاه حاضر به انجام آن کارها نیست. خطرناک‌ترین شیوه‌ی مصرف ماده، مصرف تزریقی آن می‌باشد و عوارض زود هنگام‌تری دارد. ماده سریع از راه دهان جذب می­شود و آثار آن 1 تا 2 روز طول می‌کشد مصرف مداوم آن باعث می­شود که فرد در هر بار دوز (مقدار مواد) مصرف را افزایش دهد.

 

مصرف مزمن شیشه عوارض متعددی را در پی­دارد از جمله؛ عوارض جسمانی از قبیل: افزایش ضربان قلب، افزایش دمای بدن، فشار خون، آسیب رگ‌های مغز، سکته مغزی، مشکلات تنفسی، بی‌نظمی ضربان قلب، بی‌اشتهایی شدید، خشکی دهان، تعریق، کاهش اشتها، تهوع، تخریب سلول‌های مغزی، کاهش سطح دوپامین. در شرایط شدید و بحرانی تخریب پایانه‌‏های عصبی را به دنبال داشته و اختلالات کشنده از جمله انفارکتوس میوکارد، افزایش شدید فشار خون، بیماری عروق مغزی و کولیت ایسمیک را در پی می­آورد.

 

 

عوارض روان­شناختی شیشه عبارت است از؛ احساس سرخوشی، احساس قدرت دروغین، بی­خوابی، تشنج، افزایش انرژی و هوشیاری، افزایش تمرکز کاذب، احساس خستگی، توهم، اضطراب، دلهره، نوسانات خلقی، برآشفتگی و تحریک ­پذیری فراوان، کاهش کارایی ذهن و حافظه، فراموشی. ولی خطرناک‌ترین و  مهم‌ترین عارضه‌ی روانی آمفتامین بیماری به نام روان­پریشی‌ حاد شیشه است. روان‌پریشی حاد یک حالت مغزی شبیه اسکیزوفرونیا می‌باشد، و اثرات آن عبارتند از :بی‌قراری شدید، اضطراب، ترس، شک، وحشت، سراسیمگی، هذیان‌‏گویی، بدبینی، عقاید بیش ­بها داده ­شده، عقاید انتساب، در حالت افراطی توهم بینایی، ‏شنوایی و لامسه، احساسات ناخوشایند ( احساس گزیدگی توسط حشرات) بروز می‌کند این ‏حالت به علت توهم و بدبینی شدید می­تواند منجر به خودزنی یا دیگرکشی ( قتل) گردد، به طور کلی فرد رفتار تهاجمی پیدا می­کند و در زمینه‌ی روابط خانوادگی و اجتماعی دچار ‏مشکل می‌شود.‏

 

 

مسمومیت با شیشه این نشانه­ها دیده می­شود؛ خونریزی شدید مغزی به علت فشار خون، شوک ناشی از افت شدید فشار خون، افزایش ‏بیش از حد دمای بدن، آریتمی قلبی، تشنج، هذیان، کما و مرگ. یکی از مهم‌ترین علل مرگ و میر ‏معتادان شیشه حملات قلبی است. یکی از خطرناک­ترین مشکلات نیز مصرف همزمان آن با سایر مواد مخدر یا داروها ( داروهای ضد افسردگی و ...) است.

 

در صورت ترک شیشه هم معمولاً این علائم مشاهده می­شود؛ اضطراب، برافروختگی، ترس ناگهانی، توهم، هذیان، تشنج، رعشه، بی­حالی، خستگی، کابوس شبانه، بی­قراری، اختلال خواب، سردرد، تعریق شدید، گرفتگی عضلات، گرسنگی و سیری ناپذیری.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar