مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٤/۱٥

همان­طور که قبلاً ذکر شد، بیمار تحت­تاثیر مواد دچار تغییراتی در عملکرد جنسی می­شود که شایع­ترین این تغییرات، طولانی شدن فاز برانگیختگی جنسی و به تاخیر افتادن انزال است. هنگامی که بیمار مصرف مواد را کنار می­گذارد، بلافاصله این مدت کوتاه می­شود و بیمار مدت کوتاهی پس از تحریک یا تحریکی ناچیز دچار انزال می­شود و گاهی این انزال حتی قبل از آن که دخول رخ دهد ایجاد می­شود و گاهی مدت کوتاهی پس از دخول صورت می­گیرد. در هر صورت، بیمار به آن اندازه که انتظار داشته از رابطه­ی جنسی خود لذت نمی­برد و دچار ناکامی می­شود. گاهی شریک جنسی بیمار نیز...


مقابله با مشکلات جنسی ناشی از مواد (2)

برگرفته از کتاب اعتیاد سبب شناسی و درمان

تالیف: دکتر بیوک تاجری

 اعتیاد با انگیزه­ی افزایش توانایی جنسی

تعداد زیادی از معتادان مواد را در ابتدا با انگیزه­ی افزایش توانایی جنسی مصرف می­کنند. یکی از اثرات مواد این است که انزال را به تاخیر می­اندازد. در ابتدای مصرف، تاخیر انزال باعث طولانی شدن زمان مقاربت می­شود که طولانی شدن زمان نزدیکی به چند دلیل مطلوب تلقی می­گردد. یکی از دلایل مهم، عدم آگاهی افراد از روابط جنسی سالم است. معمولاً مردان با سرعت بیشتری به اوج لذت جنسی می­رسند، اما رسیدن به ارگاسم در بسیاری از زنان دیرتر از مردان ایجاد می­شود. از سوی دیگر در یک رابطه­ی جنسی طبیعی لازم است شخص، قبل از شروع نزدیکی، مدتی را صرف پیش­نوازی جنسی نماید. عدم وجود آموزش صحیح در مورد روابط جنسی باعث می­شود بسیاری از زوج­ها همین اطلاعات ساده را نداشته باشند. بنابراین، از سویی عدم ارضای زن باعث نارضایتی وی از رابطه­ی جنسی می­شود، و از سویی تصور غلط شخص باعث می­شود وی خود را به دلیل ارضای سریع و عدم توانایی در ارضای شریک جنسی دچار ناتوانی جنسی فرض کند. نکته­ی مهم و قابل ذکر این است که مصرف مداوم و درازمدت مواد باعث کاهش میل و حتی ناتوانی جنسی و عقیمی می­شود. همچنین کاهش سطح تستوسترون در نتیجه­ی عملکرد غیر طبیعی جنسی در بسیاری از معتادان به هروئین یا دیگر مصرف­کنندگان مواد دیده شده است. بنابراین، دقیقاً آنچه پیش می­آید مخالف چیزی است که مورد انتظار بوده است. افرادی که دچار اختلال انزال زودرس هستند، بایستی به طریقه­ی دارویی و هم از طریق تکنیک­های رفتاردرمانی تحت درمان قرار بگیرند؛ اما متاسفانه بسیاری از بیماران راه درست مقابله با بیماری را نمی­دانند و به جای مراجعه به متخصصانی که این اختلالات را درمان می­کنند به سوء­مصرف تریاک یا استفاده از مخدرهای دیگر یا مصرف خودسرانه­ی داروها و مواد قاچاق و غیرقانونی روی می­آورند، بسیاری از این مواد اعتیادآورند و عوارض سوء جدی نیز به همراه دارند. پس، ترک اعتیاد یکی از علل عود همین مسائل جنسی است. فردی که مدت ها معتاد بوده و انزال دیررسی داشته است، پس از ترک اعتیاد دچار انزال زودرس می­شود و لازم است به زوجین در این باره آموزش لازم داده شود.

مسائل جنسی در دوران ترک مواد

مسئله­ای که در دوران ترک مواد بایستی به آن توجه شود و درباره­ی آن با بیمار و شریک جنسی­اش صحبت شود، روابط جنسی بیمار است؛ چرا که اغلب بیماران با وجود مشکلات مهمی که در این زمینه دارند، از صحبت کردن در این زمینه شرم دارند و درمان­گر باید زمینه­ی صحبت را فراهم کند تا بیمار بتواند به راحتی مشکلات و نگرانی­ خود را در این مورد بیان کند. همان­طور که قبلاً ذکر شد، بیمار تحت­تاثیر مواد دچار تغییراتی در عملکرد جنسی می­شود که شایع­ترین این تغییرات، طولانی شدن فاز برانگیختگی جنسی و به تاخیر افتادن انزال است. هنگامی که بیمار مصرف مواد را کنار می­گذارد، بلافاصله این مدت کوتاه می­شود و بیمار مدت کوتاهی پس از تحریک یا تحریکی ناچیز دچار انزال می­شود و گاهی این انزال حتی قبل از آن که دخول رخ دهد ایجاد می­شود و گاهی مدت کوتاهی پس از دخول صورت می­گیرد. در هر صورت، بیمار به آن اندازه که انتظار داشته از رابطه­ی جنسی خود لذت نمی­برد و دچار ناکامی می­شود. گاهی شریک جنسی بیمار نیز لب به شکایت و انتقاد می­گشاید و ناکامی وی را چند برابر می­سازد و به ناچار بیمار به سوی مواد روان گردان باز می­گردد. چه باید کرد؟ قدم اول این است که آموزش کافی هم به بیمار و هم به شریک جنسی او داده شود. آنها باید بدانند نزدیکی طولانی که در دوران اعتیاد وجود داشته، یک نزدیکی طبیعی نبوده است. نزدیکی طولانی نه علامت مردانگی و قدرت است و نه کوتاه شدن زمان نزدیکی نشانه­ی ضعف و ناتوانی جنسی است. آنها باید بدانند نزدیکی طبیعی بیشتر باید پیش­نوازی شود؛ و مرحله­ انگیزش جنسی طبیعی از 30 ثانیه تا 3 دقیقه بیشتر طول نمی­کشد. به شریک جنسی بیمار بایستی توصیه کنیم که در صورت زودرس بودن انزال بیمار از سرزنش و تحقیر او خودداری کند. او نیز باید بیاموزد که با همکاری همسرش با تحریکات قبل از دخول، خود را به ارگاسم نزدیک کند و حتی به ارگاسم برساند تا برای رسیدن به ارگاسم نیازمند دوره­ی طولانی انگیزش نباشد. برخی توصیه می­کنند که به زوج بیاموزیم تا حد امکان در هفته­های اول ترک از نزدیکی خودداری کنند؛ چرا که به خصوص در دوران بازگیری، انزال بسیار سریع رخ می­دهد و احتمال این احساس ناکامی جنسی بیشتر می­شود. در صورتی که پس از گذشت چند هفته و با دادن آموزش­های کافی به بیمار و همسر او هنوز از زودرس بودن انزال شکایت دارند، می­توان از دارو درمانی که ارگاسم را به تعویق می اندازد استفاده کرد.

 

روش های درمان انزال زود رس

۱ - درمان­های موضعی: استفاده از کرم­های بیحس­کننده مانند ژل لیدوکابین ۲% و اسپری­های بیحس کننده می­تواند در بهبود انزال زود­رس موثر باشد. (ژل ۲% لیدوکابین + کرم پریلو کابین ۲.۵% + کشیدن کاندوم بر روی آلت تناسلی باعث افزایش زمان انزال می­شود و استفاده از اسپری­های بیحس کننده به دلیل ایجاد حالت تکرر بعد از مصرف زیاد توصیه نمی­شود)

۲- درمان­های دارویی: داروهای مهار کننده بازجذب سرتونین و ضد افسردگی در درمان انزال زودرس موثرند، بر فرض مثال می­توان به داروهای خانواده اس اس آر آی، اشاره کرد که شامل داپوکستین، فلوکستین، پاروکستین و سرتالین می­باشند و همچنین گه­گاه داروی ویاگرا را توصیه می­کنند. (درمان­های دارویی را در مراحل حاد بیماری که بیماری از فاز پزشکی وارد فاز روانی شدید شده و موجبات مشکلات عدیده در روابط فرد شده است، تجویز می­شوند و استفاده بدون نظر پزشک از این داروها به دلایل ماهیت اعتیادآوری و شرطی­کنندگی و گه­گاه تکرر جنسی و همچنین آمار بالای خودآزاری در اثر استفاده از داروهای ضد افسردگی، توصیه نمی­شود، لذا در صورت تمایل به استفاده از این روش حتما قبلا با یک متخصص مشورت کنید)

۳- درمان­های رفتاری: این نوع درمان­ها از موثرترین، سالم و بدون عارضه­ترین نوع درمان­ها می­باشند و بر طبق آنها فرد به جای استفاده از دارو یا مواد مصنوعی با استفاده از روش­های آموزشی رفتاری، سعی می­کند رفتار و احساسات جنسی خود را کنترل کند (در بیشتر مواقع این روشها اولین پیشنهاد برای درمان می­باشند)، این روشها به هفت بخش تقسیم می­شوند:

  • تکنیک ماسترز و جانسون: این روش شامل یادگیری، تشخیص و کنترل احساسات و رفتارهایی است که منجر می­شود فرد به اوج نقطه لذت جنسی برسد و انزال صورت گیرد، این روش نیاز به اراده و تمرین زیاد دارد، اما از جمله موثرترین روشهای درمانی است که تاکنون برای درمان انزال زودرس شناخته شده است، بر طبق آن فرد در ابتدا توسط خود یا شریک جنسی­اش، تحریک می­شود و هر بار که به نزدیکی نقطه اوج لذت جنسی می­رسند، عمل تحریک را متوقف و بعد از چند لحظه که احساسات فروکش کرد، دوباره اقدام می­نمایند، بعد از چند روز تمرین اولیه، سکس به روشی که مرد در زیر و زن در بالا قرار می­گیرد عمل تکرار می­شود به این صورت که مرد در زمان نزدیک شدن به اوج نقطه جنسی با آگاه کردن زن که در اینجا کنترل عملیات جنسی را در دست گرفته، او را باخبر می­سازد تا رابطه را کنترل کند، بر طبق این روش که از جمله بهترین روشهای درمانی است، فرد بعد از چندین هفته تمرین و ممارست، به مرحله­ای می­رسد که کنترل رابطه جنسی برایش شرطی می­شود و می­تواند با کنترل احساسات سکسی خود، هم زمان رابطه جنسی­اش را زیاد کند و هم شریک جنسی­اش را ارضاء کند. (کلیه اصول این روش بر پایه تحریک و توقف قبل از نقطه اوج لذت جنسی می­باشد، لذا از جمله بهترین روشها برای افزایش مهارت جنسی محسوب می­شود).
  • تکنیک فشار: طبق این روش با فشار دادن انتها یا سر آلت تناسلی قبل از انزال، از انزال جلوگیری می­شود که دلیل جلوگیری کردن آن این است، با فشار آوردن به این نقاط فشار خون در این نقاط کم می­شود و درنتیجه نعوظ یا ارکیسون کم شده و انزال دیر انجام می پذیرد.
  • خود ارضائی قبل از انجام سکس (به دلیل منحرف کردن سکس توسط استمناء­های غیرطبیعی توصیه نمی­شود و از نظر شرعی حرام و گناه کبیره است ).
  • پوزسیون خوب هنگام مقاربت: روش­های معمول (­مرد در بالا­) کمک خیلی زیادی به درمان انزال زودرس نمی­کند، برای درمان می­بایست از روش­های جنسی که در آن مرد به پشت خوابیده و زن در رو عملیات جنسی را با فعالیت زیاد کنترل می­کند از جمله بهترین روشها برای درمان می­باشند.
  • تعدد مقاربت: زیاد کردن تعداد سکس در طول هفته و روز می­تواند به درمان زود انزالی کمک کند به طوری­که اگر هفته­ای دو بار سکس دارید و آن را تبدیل به هفته­ای ۴ الی ۶ بار کنید، بعد از چند هفته مشکل زودانزالیتان تا حدودی رفع می­شود.
  • استفاده از کانـدوم: استفاده از کاندوم و بخصوص از نوع بی­حس­کننده و تاخیری آن که در بازار به فراوانی موجود است، می­تواند به دلیل کمتر کردن میزان تماس آلت جنسی مردانه، باعث رفع زود انزالی شود.

۴- درمان­های روانی-عاطفی: یکی از بهترین­ و موثرترین روش رفع انزال زودرس و افزایش لذت در روابط زناشویی، جایگزینی عشق­بازی در رابطه جنسی است، بدیهی است در زمانی­که عشق­بازی در رابطه جنسی برقرار باشد و دو طرف در حال عشق­بازی با یکدیگرند، دیگر زودانزالی معنی خود را از دست می­دهد! کارهایی مثل نوازش، تحریک کلامی و بدنی زن قبل از دخول و کارهایی مانند توجه و دادن احساس قدرت به مرد می­توانند به این مهم کمک کنند. (به طور خلاصه اگر زن و مرد در ابتدای رابطه سکس مشغول عشق­بازی باشند به دلیل اینکه رضایت جنسی هر دو طرف ایجاد می­شود، زود انزالی به طور کلی برطرف می­شود)

۵- درمان­های سنتی و گیاهی: دم­کرده گل شقایق و دارچین و همچنین سیاه دانه و بخته سنجد در روغن زیتون باعث دیر انزالی یا به اصطلاح سفتی کمر می­شود، همچنین مالیدن حنا هم در بعضی از متون قدیمی آمده است ( صحت علمی روش­های فوق تایید نشده و بیشتر تجربی­اند تا علمی ! )

سکس درمانی چهار مرحله دارد. در مرحله اول، فعالیت جنسی شروع شده و به صورت معمول ادامه می­یابد. در مرحله دوم، وقتی احساس انزال به فرد دست داد، فعالیت جنسی باید فورا متوقف شده و بیمار باید سر‌آلت تناسلی خود را محکم فشار دهد و برای چند ثانیه نگه دارد تا احساس انزال از بین برود. در مرحله سوم، باید برای حدود 2 تا 3 دقیقه صبر کرد و سپس دوباره به فعالیت جنسی ادامه داد. این مراحل باید تا زمانی که دلخواه زوجین باشد، تکرار شود. انجام این روش به تدریج باعث طولانی شدن زمان انزال در مرد می‌شود، البته می­توان به جای فشار دردناک سر آلت برای 2 تا 3 دقیقه رابطه جنسی را قطع کرد و دو مرتبه شروع کرد.

زود انزالی در اصل مشکل یا بیماری محسوب نمی­شود و می­توان گفت که این وسواس فکری افراد و اضطراب آنها از داشتن یک رابطه باکیفیت است که منجر بروز این امر می­شود، لذا کاهش اضطراب و حفظ آرامش در کنار کنترل بدن و احساسات با تمرین بیشتر، بهترین راه­کار برای پیشگیری و درمان این مشکل هستند. از همه بهتر و مهمتر اضافه کردن عشق­بازی به رابطه جنسی است که اگر با حرکاتی چون نوازش و استفاده از کلمات عاشقانه در هنگام سکس، همراه شوند دیگر معنایی به عنوان زود انزالی و عدم رضایت جنسی بین زوجین معنی پیدا نمی­کند.


* تصور می‌شود کسانی که دچار انزال زودرس هستند، در اولین تجربیات جنسی خود برای رسیدن به انزال زودتر به دلایل مختلف فرهنگی و گاهی مذهبی تحت استرس بوده اند و همین تصور و ذهنیت اولیه در طول زندگیشان باعث ایجاد انزال زودرس شده است.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar