مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

** درمان اعتیاد به شیشه

در حال حاضر موثرترین درمان برای معتادان به شیشه، درمان شناختی­رفتاری است. در این روش هدف آنست که به بیماری کمک شود تا به اصلاح نحوه تفکر، انتظارات و رفتارهای خود بپردازد و در عین حال مهارت­های مقابله با فشار روانی در زندگی را در خود تقویت کند. اگر چه درمان دارویی اختصاص برای اعتیاد به شیشه وجود ندارد، استفاده از داروهای ضد افسردگی در درمان علایم افسردگی افرادی که اخیراً مصرف این ماده را کنار گذاشته­اند، مفید است. هیجان­های شدید زندگی و احساس وحشت را می­توان با قرار دادن فرد در محیط آرام و استفاده از داروهای ضداضطراب کنترل کرد. در مواردی که در فرد علایم جنون و روان­پریشی مشاهده می­گردد، استفاده از داروهای ضد جنون توصیه می­گردد....


 

شیشه و مت ­آمفتامین (10)

 

** درمان اعتیاد به شیشه

در حال حاضر موثرترین درمان برای معتادان به شیشه، درمان شناختی­رفتاری است. در این روش هدف آنست که به بیماری کمک شود تا به اصلاح نحوه تفکر، انتظارات و رفتارهای خود بپردازد و در عین حال مهارت­های مقابله با فشار روانی در زندگی را در خود تقویت کند. اگر چه درمان دارویی اختصاص برای اعتیاد به شیشه وجود ندارد، استفاده از داروهای ضد افسردگی در درمان علایم افسردگی افرادی که اخیراً مصرف این ماده را کنار گذاشته­اند، مفید است. هیجان­های شدید زندگی و احساس وحشت را می­توان با قرار دادن فرد در محیط آرام و استفاده از داروهای ضداضطراب کنترل کرد. در مواردی که در فرد علایم جنون و روان­پریشی مشاهده می­گردد، استفاده از داروهای ضد جنون توصیه می­گردد.

 

شیشه به شدت وابستگی ایجاد می‌کند و بیمار برای ترک می‌بایست به کلینیک درمانی مراجعه نماید و تحت نظر متخصص درمان شود.

 

سه نوع درمان مطرح است:
1ـ درمان مسمومیت (مصرف موردی)


   الف) کنترل دمای بدن
   ب ) دادن آرام­بخش مناسب برای کاهش اضطراب و افسردگی
   پ) کنترل تشنج احتمالی ( با مصرف دارو)
   ت) نظارت دایم و حتی ارجاع به بیمارستان

 

‏2ـ درمان وابستگی
   الف) باید به بیماران اطمینان داد که علایم ترک طی مدت چندروز فروکش می­کند و هنگام درمان آب زیاد بنوشند، غذای کافی بخورند، ورزش­های آرامش­بخش انجام دهند و در هوای آزاد راه بروند .
    ب ) استفاده از آنتی­اکسیدان­ها شامل: ( ویتامینE، C، ملاتونین و آلفا لیپوییک) تجویز املاح و مکمل­های غذایی ( مانند منیزیم، آلانین و تیروزین، آب گریپ­فروت)

 

3ـ درمان سایکوز:
معمولا علایم در صورت درمان صحیح در طی 7 روز بر طرف می­شود.


   ـ درمان دارویی با داروهای ضد سایکوز، بنزو دیازپین­ها با نظارت یک‌ماهه تا رفع علایم نکته‌ی مهم: به خاطر احتمال زیاد اقدام به خودکشی، بیمار باید به شدت تحت نظر باشد.

 

استفاده از تمرینات ذهنی در قالب تکنولوژی نوروفیدبک و تحریک مغناطیسی مغز (CTMS) به همراه روان درمانی و در کنار درمان‌های رایج از درمان­های ماده شیشه است. در این روش فرد طی درمان، به شکل غیرمستقیم می‌آموزد که به مواد فکر نکند و در صورت وسوسه شدن، نسبت به جایگزین کردن افکار دیگری و عملی کردن اقدامات مثبت نسبت به دوری جستن از شروع مجدد به مصرف مواد توانمند ‌شود. در این شرایط، تاثیرات مواد بر سلول‌های مغز مشخص می‌شود و برای درمان به همان بخش و یا نقاط از ذهن حمله می‌شود و میل فرد به مصرف مواد از بین می‌رود.

 

درمان­های غیر دارویی

پس از دوره‌ی سم­زدایی بیمار بایست در کلاس‌های گروه­درمانی شرکت نماید و در صورت لزوم تحت مشاوره‌ و روان­درمانی فردی یا خانوادگی و درمان‌های شناختی­رفتاری قرار گیرد.

 

حداقل کارهایی که باید صورت پذیرد:
1ـ مشاوره و راهنمایی بیماران جهت کنترل خشم
2ـ افزایش فعالیت­های جایگزین

همچنین راهنمایی شود، که در گروه‌های خودیار مانند گروه‌های معتادان گمنام بهبود یافته شرکت نماید و مادر یا همسر بیمار نیز در گروه­های خانواده معتادان شرکت نمایند.

 

کاهش آسیب

رویکرد کاهش­آسیب از جمله برنامه‌های مصرف کنترل شده یا متعادل می‌باشند.  هدف اصلی برنامه‌ها کاستن از پیامدهای زیان­بار برای خود شخص، خانواده و جامعه در نتیجه مسائل مربوط به دارو است. چون که شماری از معتادان، آمفتامین را تزریق می‌کنند، باید آنان را ترغیب نمود در صورت امکان شیوه‌ی مصرف خود را تغییر دهند و در صورتی که مایل به این­کار نیستند در زمینه پیشگیری از رفتارهای پرخطر آموزش­های زیر را ببینند؛

 

-  آگاهی از خطرات مصرف تزریقی و احتمال ابتلا به هپاتیت و ایدز
-  آموزش سترون ( استریل نمودن وسایل تزریق و پرهیز از تزریق مشترک)
-  راهنمایی بیماران به مراکز گذری (‏DIC) برای گرفتن سرنگ و کاندوم رایگان

-  آموزش رفتارهای سالم جنسی
-  راهنمایی بیماران جهت مراجعه به مرکز

 

  • در مورد کسانی که شیشه مصرف می­کنند باید یاد آور شد، اگر شخص خوشحال باشد، بعد از مصرف شیشه خوشحال­تر و اگر ناراحت باشد این ناراحتی تشدید می­شود زیرا شیشه به احساس فرد شدت می­بخشد(فاز چسباندن).

 

  • شیشه به خاطر ترکیب شیمیایی پیچیده­ای که دارد می­تواند اثر مخدرها را طولانی­تر کند و فرد بعد از مدتی که از مصرفش گذشت شدیدا به مواد مخدر خصوصا هروئین وابستگی پیدا می­کند.

 

  • به غلط در بین افراد باب شده است که چون شیشه اعتیاد ندارد برای بدن­سازی بسیار مفید است زیرا فرد بعد از مصرف شیشه، فعالیت بدنی­اش زیاد شده و فعالیت بدنی شدید و خستگی­ناپذیر باعث لاغری وتناسب­اندام وی می­شود که این باور اشتباه می­باشد.

 

  • تصور غلط دیگر این است که مصرف­کنندگان معتقدند مصرف شیشه برای درمان افسردگی مناسب است.

 

  • مهم­ترین مشکل در درمان شیشه بازگشت مکرر و تجربه شدید وسوسه روانی پس از ترک است، برای بررسی دقیق­تر و آشنایی کامل­تر با شیوه­های مقابله با بازگشت و وسوسه به فصل ششم مراجعه کنید.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar