مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۳٠

 پژوهشگران آمریکایی در بررسیهای خود نشان دادند که خطر بروز زوال عقل در سالمندانی که همسر مبتلا به آلزایمر دارند افزایش می یابد.

محققان دانشگاه ایالت یوتاه با بررسی زوجهای سالمند به این نتایج دست یافتند. در این تحقیقات، این دانشمندان به مدت ۱۲ سال هزار و ۲۲۱ زوج بالای ۶۵ را مورد بررسی قرار دادند.

در آغاز بررسیها هیچیک از زوجها از آلزایمر رنج نمی بردند. در دوره بررسی ۱۲۵ مورد زوال عقل در بین شوهران، ۷۰ مورد در بین همسران و ۳۰ مورد هم در زن و هم در شوهر تشخیص داده شد.

 

این محققان در بررسیهای خود دریافتند که با افزایش سن افراد شرکت کننده در آزمایش، داوطلبانی که همسرشان پیش از این به آلزایمر مبتلا شده بود به طور متوسط ۶ برابر بیشتر از افرادی که همسر سالم داشتند در معرض خطر بروز علائم زوال عقل قرار داشتند به طوری که این خطر برای مردان ۹/۱۱ درصد و برای زنانی که همسر بیمار داشتند ۷/۳ درصد بود.

به گفته این محققان جدای از مسائل اجتماعی- اقتصادی و از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به آلزایمر بودن، کمک به همسر بیماری که در شرایط نامتعادل حاد قرار دارد بسیار دشوار است و به صرف انرژی و زمان زیادی نیاز دارد.

همچنین استرس ناشی از این مراقبت در همسر سالم اغلب می تواند به افسردگی و نا امیدی منجر شود. به این ترتیب مراقبت از همسر بیمار در دراز مدت می تواند علائم زوال عقل را در زن یا شوهر سالم نشان دهد.

 

دکتر بیوک تاجری
دکترای تخصصی روان شناسی سلامت روان درمانگر- مشاور نوجوانان- اعتیاد- سکس تراپیست * *******عضو هیئت علمی دانشگاه ******** نایب رئیس جمعیت بهروزان * ******مشاور سازمان های دولتی ********اهم تالیفات - خشونت خانوادگی و اعتیاد - اعتیاد سبب شناسی و درمان - رابطه آسیب زا: آشتی یا جدایی - آسیب شناسی اجتماعی - راهنمای جامع داروهای روان پزشکی ** مرکز مشاوره پاسارگاد 09360565701 میعاد 66947381-3 ساعت تماس 14-20
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar