مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٤/۱۳

درمان فردی

جلسات مشاوره با یک روان­شناس متخصص اعتیاد نیز می­تواند در حفظ پرهیزتان به شما کمک کند. این مورد می­تواند هزینه­بر باشد اما جلب توجه فرد و کمک به وی در مورد مسائل به­خصوصی ارزش بالایی داشته و بینشی که افراد کسب می­کنند بنیان بسیار محکمی ....


جلسات مشاوره با یک روان­شناس متخصص اعتیاد نیز می­تواند در حفظ پرهیزتان به شما کمک کند. این مورد می­تواند هزینه­بر باشد اما جلب توجه فرد و کمک به وی در مورد مسائل به­خصوصی ارزش بالایی داشته و بینشی که افراد کسب می­کنند بنیان بسیار محکمی را برای حفط پاکی فراهم می­آورد. با کار با یک درمان­گر، انتظار می­رود مسائل شخصی­خود­تان را که منجر به جستجوی چنین نشئه­آورهایی می­شود،کشف کرده و علل استفاده از حشیش به­عنوان یک مکانیزم مقابله­ای را بشناسید. به مشکلات شخصی حل­نشده­ای که در رفتارهای موادجویی نقش دارند پی می­برید. همچنین در طرح­ریزی برنامه پیشگیری از بازگشت کمک کرده و در شناسایی عوامل وسوسه­انگیز و روش­های مقابله کارآمد شما را یاری می­کند. آموزش باید شالوده­ برنامه­های حمایت و پرهیز کردن باشد. زیرا که اگر بیمار دلایل عقلانی مصرف خود را نداند انگیزه چندانی برای استمرار ترک نخواهد داشت.

روان­درمانی فردی به صورت درمانی حمایتی می‌تواند از طریق فراهم‌ آوردن حمایت یک منبع قوی برای فردی که دچار پریشانی یا بهبود‌زدایی شده است احساس کارآمدی و کنترل بر زندگی را افزایش دهد، در واقع، برای مواجهه با احساس درماندگی، وابستگی و وسواس ذهنی، به این نوع قربانیان مجال یک دوره مقبولیت و وابستگی داده می‌شود.

استفاده از خطوط تلفنی ویژه مانند خطوط اورژانس اجتماعی و صدای مشاور 148 و 123، مداخله در بحران مانند مرکز نواب صفوی، گروه­های داوطلب و آموزش پلیس به­خصوص وجود نیروی زن می‌تواند در تقلیل هیجانات و بهبود مکانیزم‌های مقابله‌ای مؤثرتر باشد. مهارت­های مقابله­ی غیردارویی(رفتاری شناختی) با کمک به فرد معتاد در یادگیری متناسب احساسات فرایندی (مثل خشم و ترس)، افزایش تحمل ناکامی و مدیریت موقعیت­های ناراحت کننده که استرس فرد را افزایش می­دهد می­تواند تقویت یا تشدید گردد.

 مکانیزم­های مقابله­ای ضروری دیگر از جمله فنون آرامش­بخشی، آموزش جرأت­مندی، مهارت­های تفریحی، مهارت­های ارتباطی و تقویت مهارت­های اجتماعی می­باشد. براساس مؤلفه­های تحلیل کارکردی و مهارت­آموزی درمان­گر می­تواند تعیین­کننده­ها یا موقعیت­های خطرآفرین، دلایل بیمار برای مصرف کردن و موقعیت­ها یا شرایط دشوار را شناسایی کرده و با تسلط بر مهارت­های اساسی مقابله­ای درون­فردی (مانند مقابله با میل به مصرف) و بین­فردی (مانند امتناع از عرضه­کنندگان مواد) حتی مدت­ها پس از اختتام درمان نیز، می­تواند از آنها در زندگی عادی خود سود جوید. روان­درمانی فردی اعتیاد، از نظر اصول و فنون مشابه درمان­های دیگر است. اما برخی ویژگی­های خاص این نوع درمان عبارت است از؛

1- این نوع درمان مستلزم صرف انرژی و زمان فراوان جهت تشویق مراجع و برانگیختن انگیزش درمانی است.

2-اهداف درمانی بایستی از قبل مشخص شده و دورنمای درمان قابل دسترسی باشد.

3-  ارتباط متقابل درمان­گر و مراجع و ارائه حمایت مورد نیاز بسیار ضروری است.

4- به طور مرتب از طریق آزمایش ادرار و خودسنجی مراجع، خانواده، دوستان و کارکنان درمانی دیگر اجتناب از مواد و پایبندی به درمان کنترل گردد.

5-   متادون به جزء مرکزی درمان فرد باید تبدیل گردد.

 گروه­درمانی حمایتی

به­طور کلی هدف گروه­درمانی بهبود شرایط زندگی، تضمین امنیت قربانی، افزایش ظرفیت حل مسأله و ارتقای رضایت از زندگی می‌باشد. درواقع، شرکت در گروه‌ها به اعضا فرصت می‌دهد انزوای اجتماعی خود را کاهش داده و همراه با مشارکت گروهی راهبردهای مقابله کارآمد را کسب کنند.

یک جایگزین کنترل­پذیرتر درمان فردی، مشارکت در یک گروه حمایتی هم­قطاران پاک­شده، است. ایده­ال آن است که به گروهی از افراد با دیدگاه­های جهانی مشابه و چالش­های زندگی یکسان ملحق شده و مسیر بهبودی سالم را کشف کنید. معمولاً این گروه­ها کمتر از 10 نفر را شامل می­شوند و رهبری گروه در موقعیت­های مناسب بینش­ لازم را ارائه می­کند. این گروه­ها مزایای زیادی دارد؛

- افراد می­توانند به مشکلات خود بینش پیدا کنند.

- حمایت­ها و شبکه اجتماعی­شان را توسعه دهند.

- امیدوارتر شده و انگیزه بهبودی­شان را بالا ببرند.

- فرصت­های تعامل سازنده و مناسب را کسب کنند.

- مهارت­های اجتماعی و مقابله­ای مناسب را یاد بگیرند.

گروه­درمانی در مداخله و مواجه با انکارهای شخص معتاد، از روان­درمانی فردی موفق­تر عمل می­کند، همچنین وجود جنبه­های عمومیت­دهی و فشارهمسالان در فرایند گروه­درمانی مزایای منحصر به­ فرد درمان گروهی سوء مصرف مواد می­باشد. در عین حال با توجه به ضرورت ارائه­ی مفاهیم و مهارت­های اساسی به سبک آموزگار­ منشانه (نه چندان فردی)، درمان گروهی از سازمان­یافتگی بیشتری برخوردار خواهد بود.

استفاده منظم از گروه‌ها در روان­درمانی پدیده نسبتا تازه‌ای است. هرچند التیام­یابی گروهی سابقه‌ای به قدمت تاریخ دارد که نمونه‌های بارز آن را در تعالیم مذهبی می‌توان مشاهده کرد.

مشکلات و مسائلی که با استفاده از گروه­درمانی قابل درمان هستند گستره وسیعی دارند، از جمله آنها مشکلات مرتبط به خود انگاره، احساس هویت، عزت نفس. مشکلات نشانه‌ای شامل اضطراب، افسردگی روان­تنی، عملکرد ضعیف شغلی، برخوردهای غیر مؤثر با فشارهای روانی، مشکلات عاطفی، ناتوانی در ابراز اهمیت، ناتوانی درکنترل احساسات، پرخاشگری، روابط اجتماعی نامناسب، ناتوانی اعتماد به دیگران، داشتن وابستگی شدید به دیگران، ابراز وجود بیش از حد، ناتوانی در برقراری ارتباط با جنس مخالف، اعتیاد، مشکل زنانشویی مثل اختلافات و مشاجرات همسران.

ویژگی­های افراد مشارکت­کننده

شخص باید از انگیزه لازم برخوردار باشد، میل به تغییر داشته باشد و در راستای رسیدن به این هدف بکوشد. ورود به برنامه گروه­درمانی بایستی داوطلبانه باشد و بیمار به­صرف توصیه دوستان و اقوام و مسئولین روان­درمانی به این کار وادار نشود. بیمار باید به گروه­درمانی معتقد باشد و یک شیوه درمانی درست و مناسب بداند. معتقد باشد گروه نیازهای او را برآورده می‌سازد و مفید واقع می‌شود. نظر به اینکه گروه درمانی اصولا فرآیند کلامی است، بیمار از مهارت­های کلامی و مفهومی کافی برخوردار باشد. گروه­درمانی برای بیماران شدیدا افسرده، بیمارن مبتلا به اسکیزوفرنی حاد، اختلال شخصیت پارانوئید، اختلال شخصیت اسکیزوئید، اختلال شخصیت جامعه­ستیز، افراد مبتلا به خودبیمار انگاری و اختلال شخصیت خودشیفته در صورتی که گروه­درمانی بلندمدت باشد، نمی‌تواند مفید باشند.

مراحل فرآیند گروه­درمانی...

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar