مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٤/۱۳

نداشتن اطلاعات صحیح درباره­ی چرخه فعالیت جنسی زن و مرد باعث عدم آمیزش صحیح و نارضاتی زوجین از رابطه­ی جنسی می­شود. متاسفانه کمتر پیش می­آید زوجین برای مشاوره­ی مسائل جنسی به افراد متخصص در این زمینه مراجعه کنند و در مواردی با مشاوره با افراد نا آگاه نیز مصرف تریاک را راه حل این مشکل می­دانند. بنابراین، مرد شروع به مصرف مواد...


 

نداشتن اطلاعات صحیح درباره­ی چرخه فعالیت جنسی زن و مرد باعث عدم آمیزش صحیح و نارضاتی زوجین از رابطه­ی جنسی می­شود. متاسفانه کمتر پیش می­آید زوجین برای مشاوره­ی مسائل جنسی به افراد متخصص در این زمینه مراجعه کنند و در مواردی با مشاوره با افراد نا آگاه نیز مصرف تریاک را راه حل این مشکل می­دانند. بنابراین، مرد شروع به مصرف مواد می­کند و با این کار انزال خود را به تاخیر ­انداخته و به گونه­ای غیرسالم از رابطه­ی جنسی رضایت پیدا می­کند؛ غافل از این­که خیلی زود این سوء­مصرف که در ابتدا فقط محدود به زمان رابطه­ی جنسی است، به سرعت به زمان­های دیگر نیز سرایت می­نماید و به تدریج وابستگی به موادمخدر پیش می­آید و در دراز مدت منجر به کاهش میل جنسی و حتی ناتوانی جنسی می­شود.

پس از ترک اعتیاد نیز، مشکلات جنسی ممکن است عود نماید؛ به طوری که شخصی که مدت­ها معتاد بوده و انزال دیررس داشته است، پس از ترک اعتیاد دچار انزال زودرس می­شود. بنابراین، لازم است که اولاً آموزش­های لازم در سطح جامعه در خصوص مصرف مواد جهت رضایت جنسی و مشکلات بعدی آن داده شود و ثانیاً برای انجام یک ترک اعتیاد موفق باید درمان­گر با معتاد و شریک جنسی او در خصوص مشکلات جنسی پیش آمده صحبت کند و به آنها آموزش­های لازم را ارائه نماید.

فیزیولوژی فعایت جنسی طبیعی و عوامل موثر بر آن

اگرچه تفاوت­های بسیار زیادی بین مردان و زنان وجود دارد، مراحل رسیدن به تهییج جنسی و ارگاسم به صورت شگفت­انگیزی مشابه است. برای اولین بار جانسون و مسترز در کتاب خود تحت عنوان پاسخ جنسی انسان، چهار مرحله در چرخه­ی پاسخ جنسی مطرح کردند که شامل موارد ذیل می­باشد:

1- فاز تهییج: این مرحله توسط سیستم عصبی پاراسمپاتیک ایجاد ­شده، باعث ایجاد احساس شهوانی می­شود.


2- فاز ثابت یا کفه­ای: تنش جنسی و احساس شهوانی شدت گرفته و احتقان عروقی به بیشترین حد می­رسد.

3- فاز ارگاسم: ارگاسم یک انقباض عضلانی است که به وسیله­ی سیستم عصبی سمپاتیک ایجاد می­شود. در این مرحله، فرد احساس رهایی ناگهانی از انقباضی که در طی مراحل قبلی ایجاد شده بود، می­نماید. ارگاسم لذت بخش­ترین بخش احساس جنسی است.

4- فاز تحلیل: در این مرحله، فرد احساس آرامش و خوشی می­کند و تغییرات فیزیولوژیک دوران تهییج برعکس شده و بدن به وضعیت استراحت باز می­گردد. عوامل متعددی می­توانند بر فعالیت­های جنسی تاثیر بگذارند که می­توان به استرس­های شخصی، هیجانات، داروها، مواد­ و بیماری اشاره نمود.

 

انزال زودرس

برای بسیاری از زوجین، توانایی مرد در کنترل زمان انزال جنبه­ی مهمی در رسیدن به لذت جنسی دارد. انزالی که زودتر از زمان مطلوب انجام شود، اغلب منجر به اختلالات جنسی از جمله دشواری نعوظ، عدم ارگاسم زن، تمایل جنسی کم یا انزجار از مسائل جنسی می­شود. این اختلال نام­های مختلفی شامل انزال زودرس، انزال سریع و عدم کنترل انزال دارد که به هر حال تعریف اصلی این وضعیت عبارت است از انزال زودتر از زمان مورد نیاز. انزال زودرس از جمله شایع­ترین اختلالات جنسی در آقایان است.

تعریف انزال زودرس

انزالی که برخلاف میل شخص و بدون کنترل او انجام می­گردد را انزال زودرس گویند که بر طبق آن فرد از زمان انزال و کیفیت رابطه ناراضی است. این نارضایتی می­تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد، به طوری­که حتی اگر هم شریک جنسی فرد از زمان انزال ناراضی باشد، انزال را زودرس گویند.

- انزال با حداقل تحریک و بلافاصله قبل یا اندکی پس از دخول و قبل از آنکه خود فرد تمایل داشته باشد.

 -ناتوانی در به تاخیر انداختن انزال قبل از نردیکی یا حین ۱۵ثانیه پس از تماس
-
رخ دادن انزال قبل از ایجاد نعوظ کافی برای نزدیکی
-
ناتوانی در به تاخیر انداختن انزال تا یک دقیقه
 -
ناتوانی در به تاخیر انداختن انزال تا دو دقیقه (تعریف پذیرفته شده­تر)

موارد استثنا: انزال زودرس ناشی از مصرف الکل، مواد یا داروها، یا قرار گرفتن در موقعیت با تحریک زیاد (مانند شریک جنسی جدید) یا تعداد کم دفعات فعالیت جنسی از این تعاریف استثنا است.

در برخی شرایط انزال زودرس در موقعیت خاص یا با یک شریک جنسی خاص رخ می­دهد. گاهی این مشکل با اختلالات نعوظ نیز همراه می­باشد بنا براین در شرح حال بیمار این نکات باید مورد توجه قرار گیرد.

 

 

دلایل ایجاد انزال زودرس در مردان:

۱- عوامل روانی بازدارنده (عواملی مانند اضطراب در حین سکس، احساس گناه یا افسردگی می­توانند موجب انزال زودرس شوند).

۲- فاصله زیاد بین روابط جنسی (وقتی که احساسات جنسی بین زوجین متراکم می­شود معمولا کنترل یکباره آنها سخت می­شود و منجر به انزال زودرس می­شود).

۳- تجربه جنسی کم (بیشتر افراد در اوایل زندگی زناشویی دچار این مشکل می­شوند و به مرور زمان با تجربه بیشتر مشکلشان رفع می­گردد).

۴- عوامل پزشکی بازدارنده (عواملی نظیر آسیب جسمی، تداخلات دارویی در هنگام درمان بعضی بیماری­ها و مشکلات هورمونی از جمله عوامل پزشکی هستند که منجر به انزال زودرس فرد می­شود) انزال زودرس می­تواند باعث ایجاد استرس یا تعارض زن و مرد گردد و بنابراین از اهمیت زیادی برخوردار است. بسیاری از اختلافات میان همسران ریشه در مسائل جنسی مانند انزال زودرس دارند و این نشان دهنده نیاز به مراجعه زود هنگام جهت درمان و پیشگیری از ایجاد عواقب آن دارد.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar