مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٢٠

 

 

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 

 

* اختلالات روانی ناشی از مصرف آمفتامین (شیشه) 

 

v   اختلالات سوءمصرف آمفتامین

i وابستگی به آمفتامین

i سوءمصرف آمفتامین

 

 


 

شیشه و مت ­آمفتامین (8)

 

* اختلالات روانی ناشی از مصرف آمفتامین (شیشه) 

 

v   اختلالات سوءمصرف آمفتامین

i وابستگی به آمفتامین

i سوءمصرف آمفتامین

 

v        اختلالات ناشی از آمفتامین

i مسمومیت با آمفتامین

i دلیریوم ناشی از آمفتامین

i اختلال سایکوتیک ناشی از آمفتامین همراه با هذیان­گویی

i اختلال سایکوتیک ناشی از آمفتامین همراه با توهمات

i اختلال خُلقی ناشی از آمفتامین

i اختلال اضطرابی ناشی از آمفتامین

i اختلال جنسی ناشی از آمفتامین

i اختلال خواب ناشی از آمفتامین

i اختلال مرتبط با آمفتامین که به گونه­ای دیگر مشخص نشده است.

 
مسمومیت با شیشه

تغییرات روان­شناختی یا رفتاری غیر انطباقی که از لحاظ بالینی قابل توجه است از جمله؛ سرخوشی یا کندی عاطفی، تغییرات در میزان معاشرت با دیگران، گوش­به­زنگی، حساسیت بین­فردی، اضطراب، تنش، خشم، رفتارهای کلیشه­ای، اختلال در قضاوت و اختلال در عملکرد شغلی یا اجتماعی. پس از مسمومیت با شیشه و در صورت ترک یک دوره فرو ریزی دیده می­شود که شامل علائمی از قبیل اضطراب، رعشه، خُلق ملالت­بار، بی­حالی، خستگی، کابوس، سردرد، تعریق شدید، گرفتگی عضلانی، کرامپ شکمی و گرسنگی سیری­ناپذیر است. جدی­ترین علامت ترک، افسردگی است که با افکار یا رفتار خودکشی همراه است.

 

دلیریوم ناشی از آمفتامین

در افرادی که سر زده از شیشه استفاده می­کنند مشاهده این مشکل نادر نیست. ترکیب این ماده با مواد دیگر یا در شخص با سابقه آسیب مغزی این حالت را تشدید می­کند.

 

اختلال سایکوتیک ناشی از آمفتامین

علامت اصلی اختلال وجود پارانویا است. در این بیماری توهمات بینایی، عواطف کاملاً متناسب، بیش­فعالی، افزایش میل جنسی، سردرگمی، صحبت­های بی­ارتباط و علائم وجود اختلال تفکر دیده می­شود. عاطفه سطحی و لالی بیماری اسکیزوفرنی در این اختلال دیده نمی­شود ولی گاهی تشخیص این­دو بسیار سخت است. استفاده از تست ادرار و تداوم علائم در تشخیص کمک­کننده است. هالوپریدول داروی انتخابی درمان این بیماری است.

 

شیشه می­تواند علائمی شبیه اختلال وسواسی-اجباری، اختلال پانیک و ترس مرضی را در پی آورد. اغلب موارد شیشه برای تقویت رابطه جنسی به کار می­رود ولی با مصرف مستمر مشکلات نعوظ و کاهش میل جنسی به وضوح دیده می­شود.

 

عوارض شیشه در حاملگی

عوارض شیشه در دوره حاملگی شامل مسمومیت حاملگی (با فشار خون بالا، تورم بدن، دفع پروتئین در ادرار خانم حامله و در صورت شدید بودن تشنج و گاهی مرگ مادر تظاهر می­کند)، کاهش اکسیژن­رسانی به جنین، کاهش رشد جنین، خونریزی در جنین، ناهنجاری­های مادرزادی قلبی عروقی، عضلانی اسکلتی، شکاف­کام، تشنج و مرده­زایی است. مقادیر بالا مصرف نه­تنها می­تواند به التهاب جداره داخلی قلب منجر شود بلکه موجب تباهی روزافزون عملکرد اجتماعی و شغلی می­گردد. علائم روان پریشی و گاهی تا ماهها و سالها بعد از مصرف به قوت خود باقی می­مانند.

 

مصرف شیشه در دوران بارداری موجب بروز مشکلات عمده­ای از قبیل زایمان زودرس، عکس­العمل­های غیر طبیعی در مادر و حساسیت روحی بسیار شدید می­شود. بروز نقص­های مادرزادی در طفل از جمله تاثیرات سوء مصرف در دوران بارداری به شمار می­آید. استفاده با دوز بالا مى­تواند موجب آسیب در رگ­هاى مغزى و در نهایت مرگ شود دیگر تاثیرات فیزیکى معمول ناشى از استعمال شیشه شامل: خشکى دهان، افزایش سرعت تنفس، سردردهاى طاقت فرسا، حالت تهوع، تعرق بیش از اندازه بدن، سرگیجه، بالا رفتن فشارخون، بالا رفتن حرارت بدن، تپش قلب، خشکى، سوزش و تَرَک لب­ها، بزرگ شدن مردمک چشم، سیاهى رفتن چشم، لرزش دست­ها و انگشتان مى­شود.

 

یک خطر بالقوه برای مصرف­کنندگان امکان مسمومیت با سـرب است زیرا اسـتات سرب به عنوان  تجزیه­گر شیمیایی در تولید غیرقانونی آن به کار برده می­شود.

 

نکته مهم درباره افزایش مصرف، استفاده از شیشه بعنوان راهی برای تخلیه انرژی و دارویی برای ترک مخدر طبیعی و سبکتر می­باشد و روشی برای رسیدن به آزادی شخصی، خود یابی و پذیرفته شدن در جمع به کار برده می­شود. صرف­نظر از موقعیت اقتصادی، تجربه مصرف در میان افراد جوانی که از لحاظ اجتماعی فعال هستند هم بسیار معمول شده است. با مصرف شیشه در مدتی اندک به طور قابل ملاحظه­ای می­توان لاغر شد و دلیل آن هم بی­اشتهایی ناشی از مصرف است. اما این کار، روشی بسیار خطرناک برای کنترل وزن می­باشد.

 

عدم توازن مواد شیمیایی در بدن و بر هم خوردن چرخه تولید مواد شبه افیونی موجب بروز حساسیت شدید و وابستگی روانی می­شود که در نتیجه برای ایجاد احساس تعادل به مصرف بیشتر نیاز خواهد بود. پیامد این چرخه لذت از دست دادن کنترل در مصرف و اعتیاد تمام و کمال به آن خواهد بود.

معمولا کسی که معتاد به مصرف شیشه شده است، هرگز به اندازه اولین مرتبه احساس نشئگی نمی­کند. با بالا رفتن میزان مقاومت بدن در رسیدن به احساس­خوشی، میزان ماده مصرفی بالاتر می­رود موجب شدیدتر شدن خطر مسمومیت و مرگ خواهد شد. این اعتیاد نیز مانند هر اعتیاد دیگر با همان "بار اول" آغاز می­شود و از آنجاکه تحریک مصنوعی مغز اعتماد شخص را افزایش می­دهد، مصرف­کننده نه­ تنها به سادگی قادر به ترک آن نخواهد بود، بلکه در صورت ترک هم، لذات زندگی عادی برایش بی­معنا شده و امکان ابتلا به افسردگی در او افزایش می­یابد. اهداف او که داشتن دوست، مرتبه اجتماعی و پذیرفته شدن در میان جمع بودند، تنها به مصرف بیشتر و بیشتر محدود می­شود تا جایی که ناخودآگاه فرد، شیشه را دیگر چیزی برای ایجاد حس خوشی نمی­داند، بلکه آنرا یک "ضرورت" برای ادامه زندگی و گذراندن یک روز طاقت­فرسای دیگر می­بیند.

 

افرادى که به یک­باره مصرف شیشه را قطع مى­کنند دچار علائم وحشتناکی نظیر: افسردگى عصبى، خواب طولانى و آشفته، به هم ریختگى­های روانی­، کم آوردن انرژى، سراسیمگى، تیک عصبی­، اضطراب و عدم تعادل در رفتار می­گردند. افسردگى بعد از قطع مصرف این ماده قابل مقایسه با دیگر مواد مخدر نیست تا جایى­که توانایى انجام وظایف و کارهاى روزمره فرد را مختل مى­کند و با تشدید شدن روزافزون این علائم تحمل برای فرد ناممکن شده و مصرف مجدد (علی­رغم نداشتن درد جسمی حاد) شروع می­گردد.

 


روش ساخت شیشه

شیشه دارای ساختمانی شبیه به آمفتامین با یک گروه متیل اضافه می­باشد. به آسانی در آزمایشگاه و حتی خانه از مواد اولیه ساده پزدو افدرین یا افدرین، فسفر قرمز، ید و حلال­هایی نظیر الکل، استن و قابل دسترس تهیه می­گردد. همچنین افدرین را می­توان از گیاه افدریا وولگاریس (در طب چینی به نام ماهوآنگ به کار می رود) استخراج نمود. شیشه یکی از مشتقات قوی آمفتامین است که در آزمایشگاه­های زیرزمینی تولید می­شود. علی­­رغم تفاوت داروشناختی با کوکائین، اثرات عمده و نحوه اعتیادآوری آن بسیار شبیه آن است.

 

این ماده در میادین جنگ جهت کاهش زمان واکنش، تند کردن بازتاب­ها و حفظ گوش­به­زنگی علی­رغم محرومیت از خواب به کار می­رود. با این­که اثرات این ماده شبیه کوکائین است ولی طول اثر طولانی­تری دارد. این ماده مشخصاً سیستم دوپامینی مغز را مسموم کرده و نورون­های دوپامینی را می­کشد. جراحت مغزی کاملاً قابل برگشت نیست و کارکردهای حافظه، شناخت و تصمیم­گیری را به­خطر می­اندازد. آنچه در مورد شیشه نگران­کننده­تر است راحتی ساخت آن در آزمایشگاه­های خانگی با استفاده از داروهای پیش­خوان سرماخوردگی، شبه­افدرین پخته شده با مواد شیمیایی سمی است.

 

ساختار شیمیایی

شیشه یکی از اعضای گروه فن اتیل آمین هاست که شامل دسته­ای از مواد محرک است. شیشه، ان، آلفا-دی متیل فن اتیل آمین (N,α-dimethylphenethylamine) است و نام سیستماتیک کامل آن، ان، آلفا- دی متیل بنز اتان آمین است. اتم کربن نامتقارن آلفا سبب ایجاد دو انانتیومر می­گردد. این دو شکل تا پیش از این استرئوایزومر - یا ال و استرئوایزومر + یا دی نامگذاری شده بودند. اما در تقسیم­بندی جدید با نام­های استرئوایزومرهای آر و اس نامیده می­شوند.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar