مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱٧

 

 

«دوست آن است که عیب دوست چون آیینه روبرو گوید، نه آن که چون شانه پشت سر رفته موبه مو گوید».
اگر آیینه اى نبود تا روبرو همه چیز را فاش کند چه اتفاقى مى افتاد؟!
به جرأت مى توان گفت: بازار متخصصین و جراحان زیبایى کساد مى شد و آنقدر بینى چسب زده نمى دیدیم!
آرایشگرها هم نمى توانستند به این اندازه مشترى


 

 

با غرور جوانى آشنا شویم!

 

 

«دوست آن است که عیب دوست چون آیینه روبرو گوید، نه آن که چون شانه پشت سر رفته موبه مو گوید».
اگر آیینه اى نبود تا روبرو همه چیز را فاش کند چه اتفاقى مى افتاد؟!
به جرأت مى توان گفت: بازار متخصصین و جراحان زیبایى کساد مى شد و آنقدر بینى چسب زده نمى دیدیم!
آرایشگرها هم نمى توانستند به این اندازه مشترى داشته باشند.
و رانندگان هم امکان تعقیب سوژه هایى که چندین متر از آن فاصله گرفته اند را نداشتند و تصادفات اینچنینى پیش نمى آمد.
ازطرفى کسانى که از ریزش مو، جوش صورت و... رنج مى برند در صورت نبودن آیینه به اندازه فعلى ناراحت و پریشان نبودند و نیازى نبود اینچنین حساس و با وسواس ساعاتى از روز را جلوى آیینه بگذرانند.
آنچه مسلم است همه از زیبایى لذت مى بریم و به همین جهت سعى مى کنیم زیباتر و دلنشین تر به نظر آییم.
اما شاید بتوان گفت: این حساسیت درجوان ها بیشتر است و متأسفانه مشکلى که درمورد آن مى خواهیم صحبت کنیم دراین قشر شایع تر است.
«آکنه»، «جوش صورت» یا «غرور جوانى»، مشکلى که آینه رک و پوست کنده علنى مى کند! چیست؟
«آکنه» اختلالى پوستى است که در اثر بسته شدن مجارى غدد مولد چربى و فعالیت بیش از حد این غدد، تحت تأثیر تغییرات هورمونى در دوران بلوغ ظاهرمى شود.
شاید کلمه «آکنه» که ریشه اى یونانى دارد و به معناى آغاز زندگى است در تأیید این واقعیت باشد که جوشهاى ذکرشده در نوجوانان و جوانان بیشتر دیده مى شود. در دوران بلوغ غدد ریز پوست میزان زیادى چربى تولیدمى کنند. این چربى باعث مى شود پوست و مو مرطوب باشد.
دربیشتر مواقع میزان ساخت چربى طبیعى است و منافذ موجود برروى پوست درست عمل مى کنند و غدد چربى ترشحات خود را از راه این مجارى به سطح پوست مى ریزند، اما اگر چربى تولیدشده از حدطبیعى تجاوزکند، سلول هاى جدارى مجرا پاره شده، سلولهاى صدمه دیده به همراه چربى بیش از حد باعث مسدودشدن مجرا مى شوند که نخستین نشانه این جوشها است. دراین حالت چربى به سطح پوست نمى رسد و در ضمن باکترى هایى که بطورطبیعى برروى پوست زندگى مى کنند درمجراى مسدودشده روى هم انباشته مى شوند و با رشد خود آنزیم ها و ترکیبات شیمیایى را به وجود مى آورند.
مجموعه سلولهاى مرده، چربى و باکترى ایجاد عفونت مى کنند. به همین جهت گلبولهاى سفید به محل جذب مى شوند و نتیجه این اتفاقات، بروز التهاب است.
(التهاب ویژگى بافت هاى صدمه دیده یا بیمار است که با
۴
نشانه (تورم، قرمزى، گرمى و درد همراه است.)
در موارد بروز آکنه شدید کیسه و فضایى که ایجاد التهاب کرده است درمیان منافذ پاره و باعث آسیب دیدگى پوست و درنتیجه باقى ماندن زخم برروى آن مى شود.
چه اتفاقى مى افتد که غرور جوانى جریحه دار مى شود؟!
دلیل قطعى پیدایش این جوشها مشخص نیست. اما پزشکان معتقدند این عارضه ممکن است ناشى از چندین علت وابسته به هم باشد.
مهمترین فاکتور افزایش ترشح هورمونهایى است که آندروژن (هورمونهاى جنسى مردانه) نام دارند. این هورمونها در هردو جنس تولیدمى شود و در زمان بلوغ افزایش مى یابند و باعث مى شوند غدد مولد چربى بزرگ شود و چربى بیشترى تولیدکند و نهایتاً شرایط ایجاد جوشهاى دوران جوانى بیشتر مهیا مى شود.
فاکتور مؤثر دیگر توارث و ژنتیک است. به همین جهت اگر شما در دوران جوانى از جوشهاى صورتتان رنج مى برید به احتمال زیاد والدینتان هم دراین سنین شرایط شما را داشته اند.
چه موقع وضعیت وخیم تر مى شود؟
عواملى مانند تغییرات هورمونى درخانم ها، استرس، عوامل محیطى همچون آلودگى هوا یا رطوبت بالا، فشار دادن و دست کارى جوشها و... مى توانند امکان ابتلارا بیشتر کنند.
تابلوى جوانى
مردم در هر سن و نژادى مى توانند به این عارضه دچار شوند. اما جوانان و نوجوانان بیشتر درگیر آن هستند. (
۸۵درصد افراد ۲۴-۱۲ ساله از آن رنج مى برند) البته در بیشتر مبتلایان در دهه سوم زندگى جوشها از بین مى رود، حال آنکه در برخى افراد تا ۴۰ یا حتى ۵۰
سالگى باقى مى مانند.
زود بخواب!
تحقیقات نشان داده است میزان تولید هورمون با به هم خوردن برنامه خواب افزایش مى یابد و همانطور که گفته شد افزایش هورمون منجر به افزایش چربى و افزایش چربى ... و در نهایت تولید جوش بیشتر مى شود.
بد نیست بدانید پوست ما در زمان خواب احیا مى شود. اگر چند شب زودتر بخوابید به زودى متوجه مى شوید پوستى شفاف تر و سالم تر پیدا مى کنید.
یوگا، مدیتیشن و...
استرس نیز از جمله عوامل مؤثر در وخیم تر شدن وضعیت جوشهاى پوستى است. پس سعى کنید به کارها و فعالیتهایى بپردازید که باعث آرامش شما شود.
به صورتت تکیه نده!!
بعضى ها دائماً هنگام مطالعه دستشان را در یک طرف صورت مى گذارند و فشار مى دهند و یا هنگامى که در افکار خود غوطه ور هستند و سعى دارند تصمیمى جدى بگیرند با چانه شان بازى مى کنند. فراموش نکنید دستان شما همیشه حامل تعدادى باکترى است، این عادت را کنار بگذارید!
آب بر هر درد بى درمان دواست!
البته نوشیدن آب این اختلال را درمان نمى کند ولى به پوست شما این امکان را مى دهدکه سالم بماند و در شرایط مناسب ترى مشکل جوش ها برطرف شود.
پرخورى ممنوع
گفته مى شود دریافت کالرى بیش از حد نیاز روزانه، روندى آنابولیک را ایجاد مى کند که خود منجر به افزایش سطح طبیعى هورمونها مى شود. به همین جهت تستوسترون (هورمون مسؤول آکنه) افزایش یافته به دنبال آن چربى بیشترى تولید و جوشها زیادتر مى شوند.
باز هم ورزش
از ورزش و تأثیر جسمى و روحى آن در درمان بیماریها زیاد خوانده و شنیده ایم که پوست هم به عنوان منطقه اى وسیع از بدن انسان از این قانون مستنثى نیست. فعالیت بدنى باعث افزایش جریان خون شده اکسیژن بیشترى به اندام هاى اصلى بدن از جمله پوست مى رسد.
تنها نکته اى که بایددر نظر داشت این است:
اگر مبتلا به «آکنه» هستید پس از انجام حرکات ورزشى شدید ، صورت خود را به خوبى بشویید تا چربى و یا عرق موجود بر روى پوست مکان مناسبى براى انباشته شدن باکتریها و وخیم تر شدن جوشها نشود!
تکه اى یخ پرخاصیت!
پیش از بیرون زدن جوشها از سطح پوست، شخص مى تواند به وجود و شکل گیرى آنها پى ببرد. به همین خاطر مى توانید با استفاده از این پیش آگهى، قبل از قابل مشاهده بودن جوشها بر روى صورت ، تکه اى یخ را که در پارچه پیچیده شده است روى جوشها بگذارید و براى چند دقیقه نگه دارید (البته این کار را به مدت طولانى انجام ندهید چون باعث سرمازدگى پوستتان مى شود) با انجام این کار به مدت چند روز (هر بار
۳
مرتبه در روز) مانع ظاهر شدن این جوشها مى شوید.
جوشهاى لیمودوست!
گوجه فرنگى یا لیمو (یا هر میوه اى که سیتریک دارد) مى تواند به عنوان ماده اى طبیعى پوسته هاى مرده و انباشته شده بر روى منافذ را پاک کند. پس سریعاً به طرف یخچال بروید و میوه موردنظر را بیرون آورید سپس صورتتان را به طور کامل بشویید. سپس آب میوه را روى پارچه کتانى بمالید و به مدت
۱۰ دقیقه صبر کنید تا آب آن (براى مثال آب لیمو) روى پوستتان خشک شود. بعد صورتتان را با آب سرد بشویید. (در صورتى که آب میوه باعث حساسیت پوستتان شد آن را با آب رقیق کنید) این کار را یکى ، دو مرتبه در روز انجام دهید و نتیجه خارق العاده آن را پس از ۱۴
روز مشاهده کنید.
سیستم دفاعى بدن و مزاحم همه کسى
سیستم ایمنى بدن ، مسؤول حفظ ما در مقابل بیمارى است. وقتى این سیستم ضعیف شود بدن آکنه را نشان مى دهد.
آکنه و خبرهاى خوش
اگر در حال حاضر از داشتن جوشهایى بر روى صورتتان رنج مى برید و به دوستانتان که پوستى بدون جوش و صاف دارند حسادت مى کنید! بدانید که آنها بسیار زودتر از شما از بابت چین و چروک صورت نگران مى شوند حال آنکه شما چنین مشکلى نخواهید داشت.
روانشناسى و جوشهاى صورت
آیا مى دانید گاهى اوقات ما بدترین دشمن خودمان هستیم. همین که دائماً به خود مى گوییم هیچکس حاضر به دوستى، ازدواج یا همراهى و همکلامى با من نیست احساسى منفى را در خود خلق مى کنیم که منجر به تصمیم گیریهاى نادرست مى شود. به عوض آنکه به جنبه هاى ظاهرى (و احیاناً ناخوشایند) خود فکر کنید، روى جنبه هاى مثبت، استعدادها و تواناییهایتان تمرکز و تکیه داشته باشید. بنابراین به جاى انتقاد دائم از خود، به تشویق و تأیید خودتان مشغول باشید. به خودتان بگویید (حتى اگر لازم است بلند تکرار کنید) «همین که هستم را دوست دارم».
فراموش نکنید خوشبختى و بدبختى ما بستگى به آنچه در مورد خودمان مى گوییم دارد. به خودتان اعتماد کنید و به تواناییهایتان ایمان داشته باشید. خواهید دید حتى با وجود صورتى سراسر جوش، به هر آنچه آرزو کرده، انتظار دارید و برایش نقشه کشیده اید خواهید رسید.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar