مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 ** تویکینگ

  تویکینگ خطرناک­ترین وضعیت برای مصرف­کننده شیشه است. این حالت وقتی روی می­دهد که شخص ۳ تا ۱۵ روز نخوابیده باشد، دچار علائمی چون تحریک­پذیری و بدبینی باشد. این حالت را تویکینگ و آن شخص را اصطلاحاً تویکر گویند. شخص تویکر اشتیاق شدیدی به مصرف هرچه بیشتر شیشه دارد ولی پیدایش حالت اوج یا اثرات اولیه بسیار مشکل و درحد محال است. از این­رو شخص دچار ناامیدی و رفتارهای ناپایدار می­گردد. رفتارها و واکنش شخص تویکر کاملا غیر قابل پیش بینی بوده، امکان دارد رفتاری خشونت ­آمیز از خود نشان دهد. مواردی از مجادله


شیشه و مت ­آمفتامین (7)

 

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، فصل سوم، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 

** تویکینگ

  تویکینگ خطرناک­ترین وضعیت برای مصرف­کننده شیشه است. این حالت وقتی روی می­دهد که شخص ۳ تا ۱۵ روز نخوابیده باشد، دچار علائمی چون تحریک­پذیری و بدبینی باشد. این حالت را تویکینگ و آن شخص را اصطلاحاً تویکر گویند. شخص تویکر اشتیاق شدیدی به مصرف هرچه بیشتر شیشه دارد ولی پیدایش حالت اوج یا اثرات اولیه بسیار مشکل و درحد محال است. از این­رو شخص دچار ناامیدی و رفتارهای ناپایدار می­گردد. رفتارها و واکنش شخص تویکر کاملا غیر قابل پیش بینی بوده، امکان دارد رفتاری خشونت ­آمیز از خود نشان دهد. مواردی از مجادله شدید خانوادگی، تصادفات حین رانندگی و جنایت­های لحظه­ای از این افراد گزارش شده است. فرد تویکر می­تواند کاملا طبیعی جلوه کند چشمانی روشن و گفتاری موجز دارد و حرکاتش تند و چابک است. اما با کمی دقت می­توان دید چشمان شخص ده برابر سریع­تر از حد طبیعی­اش حرکت می­کنند در صدایش ارتعاشی خفیف وجود دارد و حرکات سریع و پرشی می­باشند. البته اگر شخص از مواد مهارکننده­ای چون الکل استفاده کرده باشد تشخیص این علائم دشوار خواهد بود. اما در طی این حالت­ها احساس­های منفی شخص همچون بدبینی و ناامیدی به­مقدار زیادی افزایش نشان می­دهد لذا برخورد با چنین شخصی باید با احتیاط فراوان صورت گیرد.

 

 

خطرات مصرف شیشه

در ضمن اینکه نگرانی­هایی بابت احتمال ایجاد مقاومت در برابر شیشه و وابستگی به آن در میان مصرف­کنندگان وجود دارد، باید از این نکته نیز آگاه بود برخی افراد که فقط یک یا دو بار شیشه را آزمایش می­کنند به مشکل دچار نخواهند شد. اما مسئله این است که خیلی از مردم، نمی­توانند بعد از این­که اثرات ماده محرک را تجربه کردند از آن دوری کنند. فقط بخشی از خطر آسیب، به ماهیت ماده باز می­گردد. سایر عوامل مهم شامل روحیه و شخصیت فرد مصرف­کننده، محیط و دلیلی است که ماده در آن و برای آن مصرف می­شود. به عنوان مثال، احتمال آلوده شدن فرد جوانی که به مشکلات سلامت ذهنی مانند افسردگی مبتلاست، و یا در مدرسه یا دانشگاه مشکل دارد به مواد مخدر و شیشه بالا می­باشد. موقعی که فردی احساس بی­کفایتی، آزار و اذیت را تجربه می­کند، احتمال وابسته شدن به مواد مخدر برای داشتن "احساس خوب" زیاد است.

 

موادی مانند شیشه ممکن است تسکین آنی به مصرف­کنندگان خود بدهند اما آنها برای اینکه دوباره همان میزان هیجان و لذت را تجربه کنند بایستی مقادیر بیشتری مصرف کنند. به این حالت تحمل گفته می­شود و موقعی روی می­دهد که مغز با حضور ماده محرک خو بگیرد و بخواهد اثرات آنرا بر روحیه و حال شخص خنثی سازد. بعد از تحمل، خطر وابستگی وجود دارد، وابستگی یعنی نیاز به مصرف مکرر ماده برای این­که بتوان عملکرد و احساسی طبیعی داشت. افرادی که شیشه مصرف می­کنند چون موادی استفاده می­کنند که تحت کنترل نیست و در خیابان­ها فروخته می­شود، خطرات دیگری را نیز به جان می­خرند. شیشه معمولاً توسط افرادی درست می­شود که صلاحیت تهیه آنرا ندارند بنابراین اغلب حاوی مواد آلوده ناخواسته­ای هستند. مردم اغلب با مخلوط کردن مواد مختلف بر مشکلات خود می­افزایند. موقعی که شیشه با مشروبات الکلی، حشیش، کوکائین، یا سایر مواد مخدر ترکیب شود، اثرات و عوارض تک­تک آنها تغییر یافته و نتیجه می­تواند بشدت خطرناک و مهلک باشد.

 

علاوه بر این، شیشه می­تواند تاثیری بسیار منفی بر برخی داروهای تجویز شده، مانند داورهای ایدز )اچ آی­وی( داشته باشد. افرادی که دوزهای بالا مصرف می­کنند به بهداشت و ظاهر خودشان اهمیت نمی­دهند. آنها ممکن است به بیماری­های دندان و لثه)با عنوان «دهان مث» شناخته می­شود(یا زخم­های روی پوست که از تبعات خاراندن موضع­هایی است که ماده تزریق کرده­اند، دچار شوند. یا اینکه ممکن است ارتباط خود با اعضا خانواده، دوستان و دیگرانی را که مصرف مواد مخدر را بد می­دانند، قطع کنند.

 

مصرف شیشه زمانی بیشتر خطرناک است که فرد؛

  • - با مصرف بخواهد یک بیماری روانی را بپوشاند و مخفی کند، شیشه می­تواند بیماری ذهنی یک فرد را مخفی یا تشدید کند. تحقیقات نشان می­دهند افرادی که مبتلا به بیماری­ روانی و ذهنی هستند، احتمال دچار شدن به مشکلات دیگر مانند اعتیاد به مواد مخدر در آنها بالاتر است.

 

  • - زیاده­روی؛ برخی مصرف­کنندگان مقادیر زیاد شیشه را در مدت زمان کوتاه یا محدود، مانند یک شب یا یک آخر هفته استفاده می­کنند. زیاده­روی حتی باعث می­شود قدرت تصمیم­گیری در شخص از بین برود و تصمیمات نامناسبی اتخاذ کند )غیبت از مدرسه، بی­توجهی به مسئولیت­های مهم، دانشگاه یا شغل، برقراری تماس جنسی پرخطر، فراموش کردن غذا خوردن یا خوابیدن( یا دست به دزدی و سایر جرائم بزنند. شایدهم مسئولیت­هایی را که زمانی احساس غرور در آنها ایجاد می­کرد، یا تفریحات و کارهای ذوقی را که برای­شان لذت­بخش بود کنار بگذارند. آنها حتی شاید رویاها و آرزوهای دور و دراز خود را که زندگی را برای­شان معنی دار می­ساخت، رها کنند.

 

  • - در استفاده از سرنگ و سوزن احتمال وابسته شدن افرادی که شیشه را به صورت تزریقی مصرف می­کنند، بیشتر است. آنها همچنین به دلیل استفاده اشتراکی از سوزن و سرنگ بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری­های منتقل شونده از راه خون، مانند اچ آی وی/ایدز یا هپاتیت سی هستند.

 

  • - تماس جنسی پرخطر، افرادی که شیشه مصرف می­کنند بیشتر احتمال دارد به انواع رفتارهای پرخطر جنسی دست بزنند، کارهایی مانند عدم استفاده از کاندوم یا سایر کارهای پرخطر جنسی. در نتیجه، آمار شیوع بیماری­های مقاربتی در میان آنها بیشتر از سایر گروه­ها است.

 

  • - مصرف زیاد و طولانی مدت، افرادی که برای مدت زمان طولانی از دوزهای متوسط تا زیاد شیشه مصرف می­کنند ممکن است سبک و سیاق زندگی­شان عوض شده و دیگر به بهداشت فردی توجه نکنند یا غذا، آب و خواب کافی به بدن­ نرسانند. این حالت، در کنار تاثیر سوء ماده محرک بر فرایندهای ذهنی باعث می­شود آسیب­های شدید در مغز و سایر اندام­های بدن بوجود آید.

 

نشانه­های مصرف طولانی­مدت و مزمن

 

  • رفتارهای شبه اسکیزوفرنیک)جنون جوانی) و توهمات شنیداری و دیداری

 

  • انجام حرکات تکراری )مانند کشیدن پوست یا کشیدن مو(

 

  • احساس توهم لمسی مانند حرکت حشرات در زیر پوست بدن

 

  • اوهام مبتنی بر پارانویا) سوءظن شدید و هذیان­گوئی( توأم با رفتارهای خشن ناگهانی

 

  • جنون منجر به افکار متمایل به خودکشی یا قتل
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar