مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٩

 بیشتر زنان بعد از ازدواج به خدمت خانواده شان درمى آیند و این موضوع سبب مى شود که کمتر در کارهاى اجتماعى شرکت کنند. گذشت زمان، وظایف خانه و وجود فرزندان موجب عقب ماندن آنان از جریان سیال زندگى اجتماعى مى شود.
آنان وقت ادامه تحصیل یا ادامه فعالیت هایى را که سبب آرامش و شادى شان مى شود، ندارند. فکرمى کنند موفقیت یعنى دیدن نتیجه کار در پایان هرروز. این تفکر سبب مى شود که زنان به اندازه اى در کارهاى خانه غرق شوند که وقتى براى خود باقى نمى گذارند.


آرامش و شادى

 

 بیشتر زنان بعد از ازدواج به خدمت خانواده شان درمى آیند و این موضوع سبب مى شود که کمتر در کارهاى اجتماعى شرکت کنند. گذشت زمان، وظایف خانه و وجود فرزندان موجب عقب ماندن آنان از جریان سیال زندگى اجتماعى مى شود.
آنان وقت ادامه تحصیل یا ادامه فعالیت هایى را که سبب آرامش و شادى شان مى شود، ندارند. فکرمى کنند موفقیت یعنى دیدن نتیجه کار در پایان هرروز. این تفکر سبب مى شود که زنان به اندازه اى در کارهاى خانه غرق شوند که وقتى براى خود باقى نمى گذارند.
این زنان تحصیلکرده، همانهایى هستند که اگر بدشانسى به سراغشان بیاید، طاقت و تحمل شرایط پیش آمده را ندارند.
بسط و توسعه سرگرمیها براى انسان ها احساس آرامش عظیمى به ارمغان مى آورد.
مردان با کارشان طى روز سرگرم هستند و درواقع از بودن درمحیط کار و معاشرت هاى کارى روزانه و گپ زدن با همکاران، لذت مى برند. به عبارتى مى توان گفت که کار مشغول شان مى کند و ارتباطات اجتماعى آنان سبب افزایش میزان آگاهى و دانش کارى اجتماعى شان مى شود، اما خانم ها آنچنان خود را درگیر کار و بچه ها مى کنند که حتى وقتى براى تماشاى برنامه تلویزیونى موردعلاقه خود ندارند و اگر هم بخواهند در کلاس هاى آموزشى مختلفى مانند کلاس زبان، شیرینى پزى، گلدوزى و... شرکت کنند، باید نهایت تلاش خود را براى یافتن یک یا دو ساعت وقت آزاد، توأم با دلشوره، درخلال کار روزانه شان بکنند.
این موضوع براى خانم هاى شاغل خانه دار جدى تر است. این افراد در طول روز، درمحیط کار، وظایف کارى خود را انجام مى دهند و هنگام مراجعت ازکار یکراست وارد آشپزخانه مى شوند تا پخت وپز و سایرکارهاى خانه را انجام دهند.
مدیریت کانون گرم خانواده با زن خانه است. حال مى توان تصورکرد خانه اى که مدیر آن خسته، عصبى، خواب آلود و حساس است چه شرایطى دارد! کمى به خود فکرکنید:
اندیشیدن به خود به معنى فراموش کردن دیگران نیست. شما باید به خاطر خانواده تان، به خودتان اهمیت دهید.
خانم هاى خانه دار باید یاد بگیرند که از وقت خود نهایت استفاده را ببرند و با تنش هاى ناشى از کار خانه و مراقبت بچه ها کنار بیایند.
چندروزى تا پایان سال باقى نمانده است و از قدیم رسم بر این بوده که با آمدن بهار و شروع سال جدید هرکسى به خانه تکانى بپردازد و با شست و شو و غبارروبى، خانه خود را براى استقبال از سال جدید آماده کند. بیایید امسال درکنار خانه تکانى و تغییر دکوراسیون منزل، ذهنمان را نیز خانه تکانى کنیم. آنچه درطول سالها در ذهن جا گرفته و سبب خستگى و عصبیت بیش ازحدتان شده، شناسایى و آرام آرام از ذهنتان خارج کنید. بیایید با ذهنى پاک به استقبال بهار برویم.
با نگاهى به گذشته مى توان دریافت که چه مسایلى در زندگى سبب شادى و نشاط و چه مسایلى سبب اندوه و خستگى و افسردگى شما شده است .
برنامه اى بریزید تا بتوانید از تنش هاى ناشى از کار خانه و بچه ها براى مدتى ولو اندک ، فارغ شوید . آهسته و به تدریج کارى را که به عنوان سرگرمى ومشغولیت سبب شادى و پویایى شما شده ، به یک فعالیت مستمر لذت بخش تبدیل کنید. تکرار این فعالیت براى شخص شادى آفرین وکم کم سبب مى شود که به سمت دیگر علائق ، که شاید هم مرتبط به آن سرگرمى باشد، کشیده شود و دامنه مشغولیت وى گسترش یابد . مشغولیت به تنهایى نمى تواند شادى آفرین باشد ، بلکه گسترش و عادت به داشتن برنامه ، موجب شادى و سرزندگى مى شود. در اینجا است که استعدادهاى نهفته شخص خودنمایى مى کند و این موضوعى است که خود شخص از وجود آن اطلاعى نداشته است . نگاه او به زندگى تغییر مى کند و این تغییر دیدگاه موجب آرامش او مى شود . فردى که در آرامش زندگى مى کند ، مى تواند شادى و سعادت را با تمام وجود حس کند . بودن در کنار چنین فردى لذت بخش و شادى آفرین است و این افراد مى توانند محیط خانواده را نیز دگرگون کنند.
باید به خاطر داشت هر لحظه از خوشحالى هاى ما ، آرامش و خوشحالى براى خانواده به ارمغان مى آورد .
پس در این سال جدید تغییرى در برنامه زندگى خود به وجود آورید . استعدادهاى خود را بیابید . آنچه را که خوشحالتان مى کند ، پیدا کنید. آگاه باشید که آن شادى و خوشحالى که با پول به دست آید ، موقتى و زودگذر است ، اما آن شادى که خود شما با توانایى هایتان خلق کرده اید ماندگار است و مى تواند سرمنشاء شادى ها و خوشى هاى دیگر باشد . خوشى و سعادت چیزى نیست که بتوانید آن قدر که دلتان مى خواهد به فرزندتان بدهید ، اما مى توانید به او بیاموزید تا چگونه آن را به دست آورد.
بازهم به خاطر داشته باشیم سال جدید را با آشکار کردن و شناخت توانایى ها و استعدادهاى خود و از همه مهم تر با اعتماد به خود و قابلیت هاى خود آغاز کنید . وقتى که به خود ، استعدادها و توانمندى هاى خود مطمئن باشید از عهده هر آنچه پیش رو دارید، برخواهید آمد و این زمان است که به آرامش مى رسید و آرامش شما خوشى و سعادت را براى سایر اعضاى خانواده نیز به ارمغان مى آورد .
در سال جدید شادى و آرامش را به خانواده خود هدیه دهید .

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar