مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٤/٧

جلسات معتادین گمنام یا 12 قدم

این گروه­ها توسط معتادان بهبود یافته تشکیل شده است و به جای مراجعه به متخصصین درمانی از تجارب افراد بهبود یافته و آموزش­های متناسب استفاده می­شود. حضور در جلسات این گروه­ها برای کلیه­ی معتادین مجاز بوده و تنها لازمه حضور، تمایل به قطع مصرف مواد است. این انجمن پرهیز کامل از مصرف هرگونه مواد را بدون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه­ای باور دارد و برای بهبودی ممتد اعتیاد مراحل 12 گامی زیر را پیشنهاد می­کند؛....

 

 * اصول اساسی بهبودی 12 قدم...

* سنت‌های دوازده‌گانه معتادان گمنام ...

  


جلسات معتادین گمنام یا 12 قدم

این گروه­ها توسط معتادان بهبود یافته تشکیل شده است و به جای مراجعه به متخصصین درمانی از تجارب افراد بهبود یافته و آموزش­های متناسب استفاده می­شود. حضور در جلسات این گروه­ها برای کلیه­ی معتادین مجاز بوده و تنها لازمه حضور، تمایل به قطع مصرف مواد است. این انجمن پرهیز کامل از مصرف هرگونه مواد را بدون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه­ای باور دارد و برای بهبودی ممتد اعتیاد مراحل 12 گامی زیر را پیشنهاد می­کند؛

1- اقرار می­کنیم در برابر اعتیاد عاجزیم و کنترل زندگی از دست ما خارج شده است.

2- بر این باوریم که نیروی برتر در بهبودی و سلامتی ما مهمترین عامل است.

3- اداره زندگی­مان را به نیروی برترمان واگذار می­کنیم.

4- ترازنامه اخلاقی بی­باکانه و جستجوگرایانه­ای برای خود تهیه می­کنیم.

5- به خطاهای خود (در مورد خود، افراد دیگر و خدا) اعتراف می­کنیم.

6- آمادگی کامل داریم خداوند کلیه نواقص شخصیتی ما را برطرف کند.

7- خاضعانه از خدا تمنا می­کنیم کمبودهای اخلاقی­مان را برطرف کند.

8- فهرست افراد آسیب خورده را تهیه کرده و در صدد جبران اشتباهات بر می­آییم.

9- مستقیماً و تا حد ممکن (به شرط لطمه نخوردن این افراد) جبران خسارت می­کنیم.

10- ترازنامه شخصی مخصوص خود را تهیه کرده و در صورت خطا، سریعاً می­پذیریم.

11- با دعا و مراقبه رابطه آگاهانه­ای با خداوند برقرار کنیم.

12- با بیداری روحانی سعی داریم این پیام را به معتادین دیگر رسانده و این اصول را در تمام امورات مربوط به زندگی­مان به اجرا درآوریم.

به دلیلی پیچیدگی چندبعدی اعتیاد اکثریت قریب به اتفاق این بیماران به تنهایی قادر به ترک و درمان نیستند، برنامه­های 12گامی ضمن درک وضعیت افراد معتاد حمایت­های بی­دریغی را فراهم آورده و با تقویت اصل همکاری و مشارکت، به کنار آمدن با مشکلات کمک می­کند. همچنین این اصل مهم را تداعی می­کند "هیچ­کس به تنهایی به اندازه همه ما توان ندارد. "این برنامه­ها در زمینه خودداری از مصرف و بازیافت زندگی به دور از اعتیاد به شیوه­های زیر به افراد کمک می­کند:

i     به لحاظ ذهنی، انجام رفتارعاقلانه (حفظ دید واقع­گرایانه)

i     صداقت مسوولانه ( گفتن حقیقت به خود و دیگران)

i     هوشیاری احساسی (جلوگیری از ترس، عصبانیت، ناامیدی و ترس)

i     قدرت روحی (پرورش ایمان فردی)

در جلسات معتادان­گمنام یا NA حمایت­گروهی حاصل از جلسات به مردم کمک می‌کند عادات­خاص شخصی خود را تغییر دهند. در این جلسات تاکید بر ناتوانی بیماران شده و فقط با رو کردن به «نیروئی برتر» امکان بهبودی وجود دارد، پرهیز دائم مطرح بوده و مصرف کنترل­شده معنی ندارد. علاوه­بر این، حمایت­های مستمری که برنامه­های 12 گامی مثل الکـلی­های بی­نام یا معتادان گمنام فراهم می­کند، برای تداوم درمان مفید می باشد.

این برنامه­ها، عامل اصلی تغییرات بیمار را در درگیری و مشارکت فعالانه او در گروه های خودیاری و انجام گام­های 12 گانه می­داند. به عبارت دیگر، روش مهم مقابله با همه مسایل مرتبط با سوء مصرف مواد، شرکت در گروه­ها و انجام فعالیت­های مشترک با هم­قطاران می­باشد. گروه­های 12 گامی از معتاد حمایت می­کنند تا معنی و معنویت زندگی خود را پیدا کند.

اصول اساسی بهبودی 12 قدم

1.       شما معتادید و هرکاری بکنید مابقی زندگی­تان نیز معتاد خواهید بود. شاید هرگز بازگشت نکنید اما هرگز قادر به مصرف کنترل­شده نیستید و فقط می­توانید به استمرار بهبودی­تان امیدوار باشید.

2.       شما نیاز دارید به نیروی برتر اعتقاد واقعی داشته باشید. نمی­توانید به این مسأله وانمود کنید و اگر از نیروی برتر استدعا نکنید نمی­توانید امیدوار به کمک گرفتن از برنامه­های 12 قدم باشید.

3.       از گذشته توأم با خطا درس­های جدید بگیرید. وجود گناه و شرم شما را به آزمایش و مصرف تفننی سوق خواهد داد و اگر نخواهید با صداقت و به طور کامل گذشته­تان را جبران کنید، برنامه 12 قدم برای شما سودی ندارد.

4.       کمک به دیگران کمک به خود است. با دریافت کمک از دیگران و کسب بهبودی، به دیگران در رسیدن به اهداف و حفظ پاکی­شان کمک کنید.

این جلسات به برخی افراد به­­خوبی کمک می­کند اما در مورد همه افراد کارآمد نیست. آنها گزینه­های معتبری بوده، رایگان و همواره در دسترس هستند. اجازه ندهید هرگونه پیش­داوری خاصی شما را از حضور در جلسات باز دارد. شاید کاملاً متعجب می­شوید و می­فهمید آنچه دنبالش بودید در جلسات یافت می­شود، همانگونه که برخی افراد نقل می­کنند.

سنت‌های دوازده‌گانه معتادان گمنام

ما آنچه را که داریم فقط با مراقبت کامل می‌توانیم حفظ کنیم و همانطور که آزادی فردی از قدمهای دوازده‌گانه سرچشمه می‌گیرد، به همان­صورت آزادی گروه به سنت‌هایی بستگی دارد. تا زمانی­که پیوندهایی که ما را به یکدیگر متصل می‌کند از آنچه که ما را از هم جدا می‌نماید محکم­تر باشد، همه‌ چیز به خوبی پیش خواهد رفت.

1- منافع مشترک ما بایست در رأس قرار گیرد. بهبودی شخصی به وحدت ما بستگی دارد.

2- در ارتباط با هدف گروه ما، تنها یک مرجع نهایی وجود دارد، خداوندی مهربان که به گونه‌ای ممکن خود را در وجدان گروه بیان کند. رهبران ما فقط خدمتگزاران مورد اعتماد ما می‌باشند، آنها حکومت نمی‌کنند.

3- تنها لازمه عضویت، تمایل به قطع مصرف است.

4- گروه بایست مستقل باشد مگر مواردی که بر گروههای دیگر و کل مجموعه اثر بگذارند.

5- گروه فقط یک هدف اصلی دارد، رساندن پیام به معتادی که هنوز در عذاب است.

6- یک گروه معتادین گمنام هرگز نبایست هیچ مؤسسه مرتبط و یا هر سازمان خارجی را تأیید و یا در آنها سرمایه‌گذاری کند، یا نام معتادین گمنام را  به آنها عاریت دهد، مبادا مسائل مالی، ملکی و شهرت، ما را از هدف اصلی خود منحرف سازد.

7- گروه معتادین گمنام می­بایست کاملاً متکی به خود بوده، کمکی از خارج دریافت نکند.

8- معتادان گمنام بایست همیشه غیرحرفه‌ای باقی بماند، اما مراکز خدماتی ما می‌توانند کارمندان مخصوصی استخدام کنند.

9- معتادین گمنام تحت این عنوان، هرگز نبایست سازماندهی شود، اما ما می‌توانیم هیئت‌های خدماتی یا کمیته‌هایی تشکیل دهیم که مستقیماً در برابر کسانی که به آنها خدمت می‌کنند، مسئول باشند.

10- معتادان گمنام، هیچ عقیده‌ای در مورد مسائل خارجی ندارد و نام معتادین گمنام هرگز نبایست به مباحث اجتماعی کشانده شود.

11- خط مشی روابط عمومی ما بنا بر اصل جاذبه است تا تبلیغ، ما لازم است همیشه گمنامی شخصی خود را در سطح مطبوعات، رادیو و فیلم حفظ کنیم.

12- گمنامی، اساس روحانی تمام سنت‌های ما است و همیشه یادآور این است که اصول را به شخصیت‌ها ترجیح دهیم.

درک این سنت‌ها به مرور و به­آهستگى براى ما امکان‌پذیر خواهد شد. ما از طریق صحبت با اعضاء و تماس با دیگر گروه­ها، اطلاعاتى کسب مى‌کنیم، امّا معمولاً پس از شروع فعالیّت در کارهاى خدماتى است که کسى به ما خواهد گفت: "بهبودى هریک از ما به وحدت معتادین گمنام بستگى دارد." این وحدت به کیفیت پیروى ما از سنت‌ها مربوط است. سنت‌هاى دوازده‌گانه معتادین گمنام غیر قابل دستکارى است. آنها رهنمودهایى هستند که جمعیّت ما را آزاد و زنده نگاه مى‌دارند.

با پیروى از این رهنمودها، در ارتباط با دیگران و اجتماع، از بسیارى از مشکلات اجتناب خواهیم کرد. این، بدان معنى نیست که سنت‌هاى ما تمام مشکلات را از میان بر مى‌دارند. ما در هر صورت باید با مسائلى که پیش مى‌آیند، نظیر مشکلات ارتباطى، اختلاف سلیقه، مباحثه داخلى و مسائل مربوط به افراد و گروه‌هاى خارجى، روبرو شویم، امّا در هر صورت ما وقتى اصول‌مان را رعایت مى‌کنیم، از بعضى از دردسرهایى که این مسائل به وجود مى‌آورند جلوگیرى به عمل خواهیم آورد.

بسیارى از مشکلات ما، همان­ مواردی هستند که اعضاى اوّلیه ما هم با آنها روبرو بوده‌اند و تجربیاتى که به سختى بدست آوردند، باعث تولد سنت‌ها شده است. تجربه به ما نشان داده است که اصول، امروزه همان اعتبارى را دارند که در شروع داشته‌اند. این سنت‌ها ما را در برابر فشارهاى داخلی و خارجی که ممکن است باعث نابودی­مان شود، حفظ مى‌کنند. آنها رشته‌هاى واقعى پیوند ما هستند و فقط با درک و اجرای­شان است که کاربرد پیدا مى‌کنند.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar