مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/٦


هر چقدر کودک ما باهوش تر باشد، کنجکاوتر است و سوالات گوناگونی از ما درباره مسائل مختلف می پرسد، بنابر این ممکن است روزی جلوی ما بایستد و بپرسد چگونه به دنیا آمده است.
    
    البته وقتی می گوییم کودک، باید حیطه اش را مشخص کنیم. از دیدگاه روان شناسی رشد، 6 - 2 سالگی نوباوگی است 12 - 7 سالگی نیز دوره کودکی، بنابراین طبیعی است نوباوگانی به اقتضای سنشان نوعی از سوالات را بپرسند


 

ترس والدین از پرسش های جنسی کودکان

 هر چقدر کودک ما باهوش تر باشد، کنجکاوتر است و سوالات گوناگونی از ما درباره مسائل مختلف می پرسد، بنابر این ممکن است روزی جلوی ما بایستد و بپرسد چگونه به دنیا آمده است.
    
    البته وقتی می گوییم کودک، باید حیطه اش را مشخص کنیم. از دیدگاه روان شناسی رشد، 6 - 2 سالگی نوباوگی است 12 - 7 سالگی نیز دوره کودکی، بنابراین طبیعی است نوباوگانی به اقتضای سنشان نوعی از سوالات را بپرسند و کودکان نوعی دیگر. به هر حال پاسخ ها با همدیگر متفاوتند. وقتی کودک از ما می پرسد چه شد به دنیا آمدم، اول باید به یک موضوع مهم توجه کنیم. پشت این پرسش می تواند دو وجه متفاوت داشته باشد. باید ببینیم این پرسش صرفا یک کنجکاوی محض است یا این که علاوه بر کنجکاوی، با ترس و نگرانی و اضطراب توام است.
    والدین هوشمند وقتی با پرسش هایی درباره منشا تولد مواجه می شوند به هیچ وجه از کودک خود نمی پرسند چرا این سوال را پرسیدی؟ یا چطور مگه؟ آنها به این موضوع می اندیشند که نکند کودکمان ترس آسیب دیدن دارد، ترس از بین رفتن یا اذیت شدن.
    
    هرگاه کودک ما سوالاتی درباره نحوه به دنیا آمدنش از ما می پرسد به او اجازه بدهیم سوالش را کامل طرح کند و از ابهامی که برایش پیش آمده حرف بزند. وقتی کودک ما در فضایی آرام از کنجکاوی ها، نگرانی ها و ترس هایش سخن می گوید خود به خود بزرگی مساله در ذهن او خرد می شود، بنابراین والدین بدون آن که دچار تشویش شوند و به هم بریزند فضایی را در اختیار او قرار دهند که فرزندشان با اطمینان از نگرانی هایش بگوید و آرام شود.
    
    رفتار اشتباه دیگری که معمولااز والدین سر می زند یک سری پاسخ های غیرطبیعی است که تحویل کودک می دهند، نظیر این که تو در بوته گل به دنیا آمده ای، تو را کادوپیچ برایمان آوردند و... این قبیل پاسخ ها چگونگی به دنیا آمدن را در ذهن هوشمند و ثبت کننده کودک زیر سوال می برد، نگرانی ها و کنجکاوی های او را بیشتر و مجبورش می کند پرسش هایی را با کودکان دیگر در میان بگذارد.
    
    نکته ای که در این ارتباط و مسائل دیگری از این دست بسیار مهم است، نقش حمایتگری والدین است. متاسفانه بعضی والدین حتی تحصیلکرده ها، درست در بحرانی ترین شرایط کودک را تنها می گذارند، مثلامی گویند بزرگ شدی متوجه می شوی. طبیعی است کودک نمی تواند 20 سال صبر کند. او همان لحظه دنبال پاسخی برای پرسش هایش می گردد.
    
    نکته دیگر در این نقش حمایتی زمانی است که کودک یا نوجوان ما به هر دلیل دچار ترس شده است و شب می خواهد پیش مادرش بخوابد. وقتی کودک یا نوجوان ما ترسید آغوش ما باید باز باشد. اصول نوین روان شناسی می گوید ما نباید آشفته شویم و بگوییم تو بزرگ شده ای برو بیرون و در اتاق خودت بخواب.

 

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar