مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٤/٧

اهمال‌کاری یا تنبلی یعنی به آینده محول کردن کاری که تصمیم به اجرای آن گرفته‌ایم. اهمال­‌کاری به هر شکلی که باشد، رفتاری نامطلوب و نکوهیده است ....

خصوصیات افراد اهمال­کار....

 علل اهمال­کاری

به طور کلی، به تاخیر انداختن کارها از 3 ناراحتی منشا می‌گیرد:....

 


 

اهمال‌کاری یا تنبلی یعنی به آینده محول کردن کاری که تصمیم به اجرای آن گرفته‌ایم. اهمال­‌کاری به هر شکلی که باشد، رفتاری نامطلوب و نکوهیده است و بتدریج در وجود انسان به صورت عادت درمی‌آید. پس با آن مبارزه کنید، زیرا پیامدهای تاخیر در کار، برای شخص نیز رنج‌آور است و احساسی که از این تاخیر در او ایجاد می‌شود، علاوه بر زیان‌های پیش‌بینی شده و نشده، شرمساری و بیزاری از خویشتن را نیز در بر دارد. عادت به تعویق انداختن کار در انسان­ها، نظیر بسیاری از عادات دیگر همچون پرخوری و سیگار کشیدن، جنبه فراگیر دارد و مردم با این که از زیان آنها آگاه هستند، از کنارش بی‌توجه می‌گذرند. فرد اهمال­کار مجبور است در قبال تعلل­ورزیدن و همزمان سرزنش­کردن خویش از خود دفاع نماید. بدین­ترتیب از یک­سو برای عدم انجام کارهایش دلیل تراشی می­کند و از سوی دیگر انجام کارش را به آخرین دقایق موکول می­کند. در دیدگاه آلیس چنین فرایندی غیرقابل دفاع بوده و نوعی شکست تلقی می­شود.

مشکل عمومی اهمال­کاران، توجیه کردن کارهایشان است و نداشتن اعتماد به نفس، عامل اصلی به­تعویق انداختن کار است. نشانه­های روانی اهمال­کاری؛ اضطراب، افسردگی، بی­انگیزگی، پریشانی، انزوا، تلخ­کامی و بی­علاقه­گی است.

- نمونه­ای از اهمال­کاری متداول؛ عدم توجه به اعتیاداتی مانند مواد مخدر، قرص­ آرام­بخش یا سیگار. با خود می­گویید «هر وقت آمادگی داشتم آن را ترک می­کنم» در حالی­که می­دانید انجام ندادن و مدام به عقب انداختن این کار به دلیل تردیدی است که به توانایی خود دارید.


خصوصیات افراد اهمال­کار

این افراد از تاخیری که در کارشان داده‌اند، ناراحت و پشیمان هستند. تنبلی این افراد با احساس ناخوشایندی همراه است و همچنین احساس پوچی و بی‌ارزشی می‌کنند. در بیشتر گزارش‌ها این نکته جلب ‌نظر می‌کند که افراد یاد شده از نداشتن اعتماد به نفس شکایت دارند. وجود نشانه‌های افسردگی، خستگی، سردردهای شدید، بی‌خوابی، فشارخون و زخم معده در وجود فرد تنبل، گواه بر آن است که او می‌خواهد خود را از رنج تنبلی نجات دهد. در کارشان احساس مسوولیت نمی‌کنند و در زندگی به­تدریج دوستان خود را از دست می‌دهند. احساس مسوولیت نکردن باعث می‌شود افراد تنبل به نصایح دوستان، استادان و کسانی که می‌خواهند در این باره به او کمک کنند گوش ندهند، در نتیجه بتدریج آنها را از دست می‌دهند.

 

دلیل­تراشی­ها و افکار غیرمنطقی که فرد را به سوی اهمال­کاری سوق می­دهند عبارتند از:

- به تأخیر انداختن کارها باعث عملکرد دقیق شده و موجب حفظ اعتماد به نفس می­شود.

- تأخیر، فشار را از بین می­برد و شخص می­تواند آزادانه و آسان، کارش را انجام دهد.

- کاری است که سال­ها انجام داده­ام، تقریباً از آن خسته شده­ام، پس دیگر میلی به انجام آن ندارم.

- تأخیر و انجام دادن کار در آخرین لحظات باعث صرفه­جویی در وقتم خواهد شد.

- امروز کاری بهتر و لذت­بخش­تر در پیش رو دارم که با از دست دادن آن معلوم نیست فردا چنین وضعیتی داشته باشم، پس همان بهتر که کار امروز را به فردا موکول نمایم و ...

 

علل اهمال­کاری

به طور کلی، به تاخیر انداختن کارها از 3 ناراحتی منشا می‌گیرد:

 

الف - احساس خودکم‌بینی؛ به طور نسبی هر کس مواقعی احساس خودکم‌بینی می‌کند. یعنی شخصیت خود را در جایگاهی پایین‌تر از آنچه هست می‌بیند و از این نظر دچار ناراحتی می‌شود یا اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد و احساس بی‌ارزشی می‌کند.

 

ب - پایین بودن سطح تحمل (سرخوردگی)؛ یکی از علل سرخوردگی یا پایین بودن سطح تحمل، به خود رسیدن و افراط است؛ مثلا افراط در خوردن، افراط در خوشی، زیاده‌روی در مصرف مواد مخدر و غیره. عوامل یاد شده موجب سرخوردگی نمی‌شوند، ولی بتدریج زمینه را برای آن مهیا می‌کنند. در رفتار هر کس خصوصیات یاد شده به طور نسبی دیده می‌شود. پرتوقعی در حقیقت عامل مستقیم سرخوردگی است. ترس دارید که توقع شما در حد انتظارتان نباشد و به این دلیل کوشش و سعی لازم را به کار نمی‌برید، در نتیجه نسبت به کار بی‌علاقه می‌شوید. تنها اشتغال به کار، شما را از اندیشه‌های مزاحم نجات خواهد داد و بتدریج درمی‌یابید که به سوی موفقیت گام برمی‌دارید و در کارتان احساس بهروزی می‌کنید. شما در هر کاری که شروع می‌کنید، باید از پیش خودرا برای مواجهه با برخی مشکلات آماده کنید. این احتمال کاملا طبیعی و منطقی است. نباید با خود بگویید: «به علت مشکلاتی که وجود دارد آن کار را دوست ندارم.» پس در مواجهه با مشکلات شکیبا باشید. به خود تلقین کنید که می‌توانید آن را به شکلی دلخواه انجام دهید. خود این فکر به شما نیرو می‌دهد که در جهت مقصود پیش بروید.

 

ج  خشم؛ بسیاری از تنبلی‌ها نتیجه خشم و پرتوقعی است؛ مثلا شاگردی از ترس مردود شدن، انجام تکالیف درسی خود را عقب می‌اندازد و از آن نظر که نمی‌تواند آن را به طور کامل انجام دهد، بهانه‌تراشی می‌کند. مثلا تقصیر را به گردن هم اتاقی خود می‌اندازد، استادش را مقصر می‌داند که تکلیف مشکل برای او تعیین کرده است. والدینش را مقصر می‌داند که او را به مدرسه برده‌اند و شب به معلمان و والدین خود احساس دشمنی می‌کند. به جای این که از دست خود عصبانی باشد و خود را مقصر بداند، همه تقصیرها را به گردن دیگران می‌اندازد!

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar