مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٧/۱

 باورهای غلط در مورد مصرف مواد شیمیایی


1- عدم اعتیاد آور بودن مواد صنعتی و شیمیایی

عده‌ای از جوانان بعلت عدم اطلاع از مضرات و پیامدهای مواد صنعتی و نادیده‌ انگاشتن عوارض دچار باورهای غلط گردیده و تصور می‌نمایند مصرف تفریحی یک­بار آن سبب کسب لذت، تفریح و خوشگذرانی گردیده و سبب اعتیاد نخواهد شد. غافل از آنکه بسیاری از معتادین مصرف‌کننده مواد صنعتی با همین انگیزه اقدام به مصرف نموده و یکبار مصرف سبب ایجاد تمایل و احساس مثبت


شیشه یا مت ­آمفتامین (5)

 

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 

باورهای غلط در مورد مصرف مواد شیمیایی


1- عدم اعتیاد آور بودن مواد صنعتی و شیمیایی

عده‌ای از جوانان بعلت عدم اطلاع از مضرات و پیامدهای مواد صنعتی و نادیده‌ انگاشتن عوارض دچار باورهای غلط گردیده و تصور می‌نمایند مصرف تفریحی یک­بار آن سبب کسب لذت، تفریح و خوشگذرانی گردیده و سبب اعتیاد نخواهد شد. غافل از آنکه بسیاری از معتادین مصرف‌کننده مواد صنعتی با همین انگیزه اقدام به مصرف نموده و یکبار مصرف سبب ایجاد تمایل و احساس مثبت برای ادامه مصرف در آنان شده که موجبات وابستگی روانی به این­گونه مواد را در آنان فراهم نموده است. پژوهش‌ها نشان داده افراد برای رسیدن به احساس لذت اولیه ناشی از مصرف مواد صنعتی می‌بایست به مقدار مصرف خود افزون نمایند که این امر سبب وابستگی و اعتیاد آنان خواهد شد.

 

2- پایین بودن آسیب‌های ناشی از مصرف مواد صنعتی و شیمیایی

تبلیغات سوء در جهان حکایت از این موضوع دارد که آسیب‌های ناشی از مصرف انواع مواد صنعتی و شیمیایی به میزان قابل ملاحظه‌ای کمتر از انواع مواد مخدر طبیعی (افیونی) ‌است و مصرف مواد شیمیایی خطری برای سلامتی افراد ندارد. پژوهش‌ها نشان داده است که آثار سوء ناشی از مصرف مواد صنعتی و شیمیایی به مراتب بالاتر از آثار موادمخدر طبیعی بوده و بروز خسارتهای شدید روانی در ابعاد مختلف خط بطلان بر این تبلیغات دروغین کشیده است.

 

۳- ایجاد انرژی مضاعف بواسطه مصرف مواد صنعتی و شیمیایی

عده‌ای بر این باورند که مصرف مواد صنعتی سبب احساس شعف و شادمانی و انرژی مضاعف خواهد گردید. باید یادآور شد که مصرف مواد صنعتی سبب ایجاد توهم در ذهن و بروز لطمات به سیستم اعصاب مرکزی مغز خواهد شد. بنابراین بیمار مغزی نمی‌تواند با احساس شعف گردد.

 

۴- افزایش قوای جنسی ناشی از مصرف مواد صنعتی و شیمیایی

تبلیغات مسموم در جامعه دلالت بر این موضوع دارد، مصرف مواد صنعتی سبب افزایش قوای جنسی خواهد شد. نتایج بررسی‌های صورت پذیرفته حکایت از این واقعیت دارد، در دراز مدت همزمان با وابستگی روانی به مواد صنعتی، کاهش میل جنسی در مصرف‌کننده را به دنبال داشته و سبب تضعیف قوای جنسی خواهد شد.

 

۵- آرامش، افزایش تمرکز و خلاقیت ناشی از مصرف مواد صنعتی و شیمیایی

دسته‌ای از مصرف‌کنندگان مواد صنعتی و شیمیایی اظهار می‌دارند، مصرف مواد صنعتی سبب افزایش مصنوعی هوشیاری، خلاقیت و بهبود کارایی خواهد شد. باید یادآور گردید که مصرف این­گونه مواد و بروز وابستگی‌های روحی و روانی برای مصارف مجدد، سبب روان‌پریشی (جنون) و آشفتگی‌های ذهنی مصرف ‌کنندگان گردیده است.

 

تحمل

 یکی از ویژگی­های شیشه پیدایش فوق­العاده سریع تحمل نسبت به آن است. این حالت بقدری سریع هست که حتی قبل از افت و کاهش غلظت شیشه در خون مصرف کننده علائم شیشه از شدت می­افتند و بهمین جهت است که همچون دیگر داروهای محرک روان، معتادان به شیشه از الگوی خاصی استفاده می­کنند. و برای آنکه علائم اولیه ادامه یابند به مصرف مکرر می­پردازند.

 

 

یکی از دلایل اصلی استمرار و افزایش مصرف شیشه، تحمل ایجاد شده به سر خوشی ناشی از شیشه، است. این بیماران در حال جستجوی نشئگی عالی هستند که هرگز کسب مجدد آن ممکن نیست. با ایجاد تحمل بیشتر به احساسات سرخوشی این ماده مقاوم­تر شده و به اثرات بسیار ناخوشایند مانند حملات پانیک، پارانویا، حمله­صرع و آشفتگی­های ادراکی حساس­تر می­شوند. به­دلیل مصرف مستمر ناشی از تحمل دوزهای کمتر می­تواند باعث واکنش­های ناگوار و خطرناکی شود که برای این معتادین بسیار ترسناک می­باشد( در این دوز حالت سرخوشی دست نمی­دهد). مرگ ناگهانی به ­خاطر حملات قلبی ناشی از شیشه در برخی افراد که اولین بار با دوز پایین شروع می­کنند دیده شده است.

 

وابستگی

حالت وابستگی به شیشه با الکل و مواد مخدر متفاوت است و با رفتارهای موادجویی، فقدان کنترل و مصرف اجباری علی­رغم آگاهی از پیامدهای زیانبار قابل توجه،مشخص می­شود.

 

محرومیت

ترک ناگهانی شیشه یا «سقوط آزاد» باعث تخلیه شدید چندین نوع نوروترانسمیتر از جمله دوپـامین، نورآدرنالین و سروتونین شده و موجب بروز وسوسه شدید، بی­خوابی، افسردگی و فقدان انرژی (علائم ابتدایی افسردگی) می­شود. وسوسه بی­شمار شیشه باعث جستجوی مواد و مصرف مجدد و هزینه بالاتر می­شود و به مرور زمان، رفتارهای غیرقانونی و شکست اصول اخلاقی قبلی از قبیل جنایت، روسپیگری، سرقت پول از اطرافیان، زندانی­شدن، بی­توجهی و ترک کودکان و تخریب روابط صمیمی را در پی­می­آورد.

 

دوره حاد ترک از 9 ساعت تا چهار روز طول می­کشد. این دوره برای برخی افراد 1 تا 10 هفته طول می­کشد و در طی این مدت دچار فقدان انگیزش و بی­لذتی، ناتوانی در لذت بردن از فعالیت­های روزمره قبلاً لذت­بخش (دیدن خنده یک دوست، موزیک، احساس گل زیبا یا گرمی روابط عاشقانه) است و زمینه عود مجدد را فراهم می­آورد.

 

اختلالات عاطفی عامل مشکل­ساز بسیار مهمی در درمان اعتیاد شیشه هستند و زنان و مردان را به طور متفاوت تحت ­تأثیر قرار می­دهد. زنان معمولاً افسردگی شدیدتری را تجربه می­کنند و همین مسأله میل به خود درمانی افسردگی را تقویت می­کند. مردان نیز میزان اختلال شخصیت ضداجتماعی بالاتری نشان می­دهند.

 

مصرف پزشکی یا تقویتی

از آمفتامین­ها با دوز ۱۰ تا ۴۰ میلی­گرم در روز در یک دوره کمتر از ۶ هفته، جهت درمان نارکولپـسی، اختلال کمبود تمرکز و اختلال کمبود توجه همراه بیش فعالی استفاده می­شود. همچنین از این دارو دردرمان چاقی و اختلالات پرخوری استفاده می­شود. از نظر تقویتی بعنوان دلیل سوء مصرف این دارو موجب کاهش خستگی، افزایش هوشیاری و زیرکی، کنترل وزن، درمان افسردگی خفیف و سرخوشی شدید می­شود.

 

اثرات مصرف

هنگام مصرف شیشه غیر از اثر تحریک­کنندگی، فرد احساس شنگولی، آزادی و انبساط فکری می­کند. حالت توهم­زای متوسطی هم دیده می­شود که بر اثر آن جهان را متفاوت­تر درک می­کند. احساس انبساط فکری و آزادی بعد از اولین مصرف به­سرعت کم­رنگ شده و تحریک جسمانی و روانی اثرات بارز و واضح آن هستند. به خاطر هیجان­طلبی و احساس بزرگ­منشی و متعاقباً خستگی مفرط و بی­خوابی در معرض بروز تصادفات هستند. در مقایسه با کراک کوکایین، اثرات شیشه شدیدتر و مداوم­تر است. بلافاصله بعد از مصرف فرد گزارش می­دهد حالت خوشایند افراطی تجربه می­کند اما این حالت چند دقیقه بیشتر طول نمی­کشد. این ماده اشتها را کم کرده و آغاز خواب را به تأخیر می­اندازد. این افراد بیش­فعال و پرحرف شده و مشکل تمرکز پیدا می­کنند. نشئگی شیشه بسته به دوز مصرفی و شیوه مصرف از 5 دقیقه تا چندین ساعت طول می­کشد.

 

 

کسی که شیشه مصرف کرده انرژی فوق­العاده­ای در خود احساس می­کند، هیجان داشته و بسیار فعال است و نیازی به خواب ندارد حتی امکان دارد چندین روز نخوابد و غذا نخورد. مصرف­کننده شیشه انسانیست عصبی و تحریک­ پذیر که زودتر از حد معقول عصبانی شده و با دیگران پرخاشگری می­کند. رفتار خشونت­آمیز و بدبینی به دیگران به دفعات دیده می­شود و در صورتی­که والدین و نزدیکان شخص از اعتیاد او آگاه نباشند این رفتار برایشان عجیب جلوه می­کند.

 

* تاثیرات شیشه بر بدن

موقعی که شکل کریستالی شیشه کشیده یا تزریق می­شود، هیجانی فوری در اشخاص ایجاد کرده و تا ساعت­ها بعد از آن احساس رضایت و نشئه خواهد داشت. اگر شیشه به ­صورت بالا کشیدن از راه بینی و بلع به کار برده شود معمولاً ظاهر شدن اثرات بعد از 20  دقیقه شروع می­شود. معمولاً احساس رضایت، شعف و خوشحالی بعدی 4 تا 12 ساعت بر جا می­ماند، اما برخی افراد دیگر گفته­اند احساس نشئگی آنها بیشتر هم طول کشیده است. این بدان دلیل است که شیشه پیوندهای قوی با گیرنده­های لذت مغز ایجاد می­کند.

 

دوز کم شیشه ­ اثرات حاضر را ایجاد می کند: افزایش سطح انرژی، احساس اعتماد به نفس مضاعف، افزایش شهوت، بیداری و هشیاری، بی­اشتهایی، و بهبود در عملکرد جسمی و ذهنی. این اثرات با مصرف دوز زیاد و مکرر از بین می­روند یا تغییر می­یابند.

 

اثرات و عوارض نیز ممکن است شامل این موارد هم باشد: قفل کردن دندان یا دندان قروچه کردن، تحریک­پذیری و آشفتگی، بی­قراری، بی­خوابی، کاهش شهوت، کاهش حضور ذهن و تمرکز. سایر عوارض منفی می­توانند شامل اشکال خفیف تا شدید رعشه و حرکت­های غیرارادی)حرکت­های پیچ­و تابی، ناگهانی و ضربتی(، خشونت­ورزی و پارانویا )جنون ایجاد سوءظن شدید و هذیان گوئی( باشند.

 

 

افرادی که به طور مکرر از شیشه استفتاده می­کنند اغلب در برابر آن مقاوم می­شوند. یعنی اینکه برای احساس کردن اثرات باید مقادیر بیشتر و بیشتری از ماده محرک مصرف کنند. این تحمل بدان دلیل ایجاد می­شود که مغز سعی دارد با محدود کردن اثر ماده، دوباره تعادل گذشته را بدست آورد.

 

 مقاومت برابر هرنوع ماده­ای می­تواند به وابستگی، یعنی ادامه مصرف ماده محرک برای این­که فرد بتواند عملکرد عادی داشته باشد، منجر شود. مصرف کنندگان شیشه اظهار می­کنند که تجربه اول هیجان و لذت دیگر به ندرت تکرار می­شود، و آنها در نتیجه دوباره و دوباره مصرف می­کنند تا شاید به تجربه  لذت بخش اولیه دست پیدا کنند.

 

استفاده طولانی مدت از شیشه می­تواند یک سبک و سیاق زندگی در فرد ایجاد کند که برای بدن وی بسیار مضر است. عدم تامین غذا، آب و خواب کافی در کنار اثرات ماده بر فرایندهای ذهنی می­تواند به آسیب­های شدید مغزی و آسیب­های بسیار جدی در سایر اندام های بدن منجر شود.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar