مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۳۱

** اعتیاد به ورزش

 اعتیاد به ورزش مسئله­­ای نادر است اما حقیقت دارد. به ازای هر انسانی که بیش از حد ورزش می­کند، صدها انسان هستند که اصلاً ورزش نمی­کنند. معمولاً افرادی زندگی بهتر و سلامت­تری خواهند داشت که به تناسب ورزش کنند. سال­ها پیش، فیزیولوژیست­های ورزش...


** اعتیاد به ورزش

 اعتیاد به ورزش مسئله­­ای نادر است اما حقیقت دارد. به ازای هر انسانی که بیش از حد ورزش می­کند، صدها انسان هستند که اصلاً ورزش نمی­کنند. معمولاً افرادی زندگی بهتر و سلامت­تری خواهند داشت که به تناسب ورزش کنند. سال­ها پیش، فیزیولوژیست­های ورزش تصور می­کردند این احتمال وجود دارد که افراد دقیقاً مثل اعتیاد به مورفین و مواد مخدر به ورزش کردن معتاد شوند.

ورزش شدید باعث افزایش میزان اندورفین در بدن می­شود. نام اندورفین ترکیبی از واژه درونی، و مورفین است و این مواد شیمیایی با گیرنده­های مشابه مواد مخدر کار می­کنند. اندورفین بدن با فعالیت­های فیزیکی زیاد افزایش می­یابد. دانشمندان تصور می­­کردند که این می­تواند همان دلیل اعتیاد فرد به ورزش شود. اکثر تمرینات ورزشی شدید باعث افزایش اندورفین می­شود. یکی از تحقیقات انجام گرفته در این زمینه نشان داد وزنه برداری باعث بالا رفتن اندورفین می­شود، که مشابه با افزایش آن به سبب دویدن بر روی تردمیل می­­باشد. بدن فقط در زمان فعالیت اندورفین تولید می­کند، و بیشتر بودن این ماده باعث می­شود قدرت تحمل ما در برابر فشارهای فیزیکی بیشتر شود.

خود را جای پیشینیان بگذارید و تصور کنید قصد فرار از دست یک ماموت پشمالو را دارید. دوست دارید بتوانید همینطور به دویدن ادامه دهید و هیچ ناراحتی جسمی نیز تحمل نکنید، حداقل تا زمانی­که به پناهگاهی امن برسید. اینجا زمانیست که اندورفین به کمک شما می­آید و باعث می­شود ناراحتی جسمی و فیزیکی برایتان به وجود نیاید. با وجود میزان بالای اندورفین، اکثر افراد به ورزش اعتیاد پیدا می­­کنند. وقتی سخت درحال ورزش هستید، بدنتان برای ترمیم ماهیچه­ها، مفاصل، بافت­­ها و استخوان­هایی که طی ورزش از آنها استفاده نموده­اید، به کالری بیشتر نیاز دارد. بدون کالری کافی، بافت­های شما ضعیف شده و آسیب خواهید دید.

ورزش وقتی مانع فعالیت­­های نرمال در خانه و محل کار شود، اعتیاد به شمار می­­رود. مثل سایر فعالیت­ها، افراد به ورزش کردن نیز می­توانند اعتیاد پیدا کنند: یعنی هرچه بیشتر ورزش کنند، بیشتر نیاز به ورزش کردن پیدا می­کنند. برای افرادی که به این مشکل مبتلا شده­اند، دست کشیدن از ورزش کاری محال است، حتی اگر آسیب هم ببینند، باز دوست دارند زمان و شدت تمریناتشان را افزایش دهند.

ورزش زمانی اعتیاد به شمار می­رود که باعث شود شما از سایر مسائل زندگی، خانواده، دوستان، و سایر مسئولیت­ها غفلت کنید. در اینجا جدولی تهیه کرده­ایم که شامل سوالاتی است که به شما کمک میکند ببینید تا چه حد به ورزش اعتیاد دارید. اکثر اوقات، اعتیاد به ورزش به مشکلات مهم و جدی دیگری نیز منجر می­شود، مثل اختلال وسواس فکری-عملی یا افسردگی، که در این­صورت نیاز به مراجعه به متخصص می­باشد.

آیا به ورزش اعتیاد دارید؟

اگر به سوالات زیر پاسخ مثبت دهید، به ورزش اعتیاد پیدا کرده­اید:

·   برنامه­ی تلویزیونی مورد علاقه­تان، برنامه­های ورزشی است.

·   جعبه­­­­ی داروهایتان حاوی ایبوپروفن، ناپروسین و بِنگای می­باشد.

·   قفسه­ی لباسهای­تان، بیش از سایر لباس­ها، پر از کفش­ها و لباس­های ورزشی است.

·   آخرین باری که از ورزش جا ماندید موقع انتخابات ریاست جمهوری بود.

·   فکر می­کنید درد داشتن جالب و سرگرم کننده است.

·   اسم سگ­هایتان را نایک یا آدیداس می­گذارید.

·   عروسی­تان در استادیوم ورزشی انجام شده و نوشابه­ی انرژی­زا سرو می­شده است.

وقتی ورزش کنید، سلامت خواهید بود. ورزشِ متناسب و به اندازه باعث می­شود بتوانید بهتر فکر کنید، کمتر احساس افسردگی کنید، اضطراب کمتری داشته باشید، و بی­خوابی­تان نیز مداوا خواهد شد. برای آن دسته از افرادی که مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط هستند، ورزش حتی بهتر از برخی داروهای ضدافسردگی عمل خواهد کرد. همه­ی انواع ورزش­ها دارای این فواید سلامتی هستند.

 

تشخیص ورزش منظم سالم از اعتیاد به ورزش

ا ولا، اعتیاد به ورزش ناهنجاری است، بنابراین به جای بهبود کیفیت زندگی فرد، مضر است. اعتیاد به ورزش می­تواند سلامتی فرد را تهدید کرده و باعث جراحات، آسیب­های فیزیکی و در برخی موارد (به خصوص وقتی همراه با اختلال در غذا خوردن رخ می­دهد) سوء تغذیه را در پی دارد

دوما، اعتیاد به ورزش مداوم و مستمر است،...

 

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar