مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۳۱

پرنوگرافی (هرزه­نگاری)

یکی دیگر از انواع اعتیاد، اعتیاد به پرنوگرافی می­باشد. پرنوگرافی با بهره­گیری از تمایلات جنسی مردان در واقع کسب درآمد می­کند...

 

مجموعه عوامل چهارتایی در همه بیماری­ها وجود دارد.

 

1- اعتیاد؛)

 

2- تشدید؛

 

3- حساسیت­زدایی؛

 

4- فعالیت جنسی؛

 

مهم­ترین پیامد اعتیاد به هرزه­نگاری، احتمال ارتکاب یک جرم جنسی سنگین نیست (اگرچه این عمل اتفاق افتاده و می­افتد)، بلکه اختلال در روابط صمیمانه خانوادگی و زندگی زناشویی است. در این جاست که دردناک­ترین ضایعات و آسیب­ها رخ می­دهند. در این جا است که عمل، به نابودی عشق سالم و روابط جنسی همسران می­انجامد.

 

شرطی­سازی نابهنجاری

 

قربانیان عمده


پرنوگرافی (هرزه­نگاری)

یکی دیگر از انواع اعتیاد، اعتیاد به پرنوگرافی می­باشد. پرنوگرافی با بهره­گیری از تمایلات جنسی مردان در واقع کسب درآمد می­کند امـا این پدیده سبب بی­ارزش گشتن و تحقیر زنان در جامعه می­گردد هرزه­نگاری سرشار مطالبی است که از لحاظ جنسی آشکار هستند و عمدتاً به قصد تحریک جنسی ارائه می­شوند. هر گونه مطلبی که دارای سه خصیصه زیر باشد، مستهجن تلقی می­شود و اشاعه آن ممنوع است.

·   خواهان یک علاقه شدید (وقیح، هولناک، بی­شرمانه یا شهوانی) جنسی هستند.

·   ارتباط جنسی را به شیوه­ای آشکار و آزار­دهنده توصیف می­کنند (به عبارت دیگر، از معیارهای جامعه کنونی فراتر می­روند و توصیفاتی از ارضا یا فعالیت جنسی را بیان می­کنند).

·   به طور کلی فاقد ارزش ادبی، هنری، سیاسی و علمی هستند.

بنابراین ممکن است چیزی پورنوگرافیک باشد، اما هنوز مستهجن شناخته نشده است، مثل یک فیلم آشکار جنسی که برای آموزش تمایلات جنسی انسان به دانشجویان پزشکی به کار می­رود، یا فیلم یا کتابی که دارای ارزش والای ادبیاتی و هنری است، اما دارای برخی محتواهای آشکار جنسی هم هست. اطلاعات مربوط به هرزه­نگاری ، اکثراً از سه منبع زیر به دست می­آیند:

سوابق اطلاعاتی موارد کلینیکی

مطالعات رشته­ای

مطالعات آزمایشگاهی و تجربی

سوابق اطلاعاتی موارد کلینیکی، از دفاتر درمانگاه­ها درباره افراد دارای کارکردهای نامناسب جنسی و همچنین از روحانیون و وکلایی که خدمات مشاوره­ای به افرادی که دارای مشکلات جنسی هستند ارائه می­دهند، جمع­آوری شده است. بدون توجه به این که هرزه­نگاری عامل ایجاد یا تسهیل­کننده این بیماری­ها بوده و بدون توجه به ماهیت انحرافات و اعتیادهای جنسی بیماران، مجموعه عوامل چهارتایی در همه بیماری­ها وجود دارد.

1- اعتیاد؛ اولین تغییری که رخ می­دهد، اثر اعتیادی است. مصرف­کننده هرزه­نگاری به آن معتاد می­شود. وقتی آن­ها یک بار از مطالب هرزه استفاده کنند، دوباره به آن رجوع می­کنند و این روند، بارها و بارها تکرار می­شود. علی­رغم این که این اعتیاد، عواقب وخیمی مثل طلاق، از دست دادن خانواده و مواجهه با قانون (تهاجمات جنسی، آزار یا سوء استفاده از همکاران) را به دنبال دارد. بسیاری از بیماران که دارای درجه هوشی بالایی بودند، آسیب­پذیرترند، شاید علت آن، قدرت خیال­پردازی آنان باشد.

2- تشدید؛ با گذشت زمان، فرد معتاد نیازمند انواع شدیدتر، آشکارتر، منحرف­تر و عجیب و غریب­تر مطالب جنسی می­شود تا «حال­جنسی» خود را افزایش دهد. این فرآیند، یادآور اعتیاد به مواد مخدر است. با گذر زمان، همواره یک نیاز رو به افزایش برای موارد تحریک کننده­تر وجود دارد تا همان تأثیر ابتدایی را داشته باشد.

3- حساسیت­زدایی؛ محتویات کتاب­ها، مجلات و فیلم­هایی که ذاتاً شوک­برانگیز، شکننده تابوها، غیرمشروع، کریه و غیراخلاقی هستند، اما از لحاظ جنسی تحریک­کننده­اند، به هنگام اعتیاد به هرزه­نگاری، قابل قبول و عادی می­شوند.

4- فعالیت جنسی؛ چهارمین مرحله­ای که اتفاق می­افتد، افزایش تمایل برای انجام اعمال جنسی­ای است که فرد در هرزه نگاری­ها مشاهده کرده است. این اعمال عبارتند از: بی­قید و بندی جنسی، شرکت در رفتارهای جنسی گروهی و...

مهم­ترین پیامد اعتیاد به هرزه­نگاری، احتمال ارتکاب یک جرم جنسی سنگین نیست (اگرچه این عمل اتفاق افتاده و می­افتد)، بلکه اختلال در روابط صمیمانه خانوادگی و زندگی زناشویی است. در این جاست که دردناک­ترین ضایعات و آسیب­ها رخ می­دهند. در این جا است که عمل، به نابودی عشق سالم و روابط جنسی همسران می­انجامد.

شرطی­سازی نابهنجاری

اکثر یا همه انحرافات جنسی، رفتارهای آموخته شده­ای هستند که معمولاً از طریق شرطی­سازی­های ناخواسته یا اتفاقی حاصل شده­اند. تاکنون هیچ دلیل قانع­کننده­ای درباره انتقال ارثی انواع الگوهای رفتار جنسی بیمارگونه، همانند تجاوز جنسی، زنای با محارم، میل جنسی به کودکان، عورت­نمایی و بی­بندوباری جنسی، ارائه نشده است. یک اثرمهم جنبی همیشگی، کاهش شدید ظرفیت دوست داشتن است. به عبارت­دیگر، هرزه­نگاری منجر به گسست آشکار عمل جنسی از دوست داشتن، عاطفه، توجه و دیگر احساسات طبیعی سالم و ویژگی­هایی که به روابط زناشویی کمک می­کنند، می­شود. جنبه جنسی این افراد، عاری از ویژگی­های انسانی می­شود. بسیاری از آن­ها نوعی «حالت من غریبه» (جنبه تاریک) را توسعه می­دهند که محور آن، شهوت جامعه­ستیز و عاری از اکثر ارزش­ها است و سرانجام، لذتی که از مشاهده هرزه­نگاری حاصل می­شود، از روابط زندگی واقعی مهم­تر می­شود.

قربانیان عمده

قشر جوان قربانیان عمده عاملان و دست اندرکاران این تبلیغات می باشند. مخصوصا نوجوانان که در رده سنی بین 12-17 سال می باشند. این گروه سنی عاملی برای ثابت نگه داشتن حرفه پرونوگرافی و عاملین آنها است که بظاهر جذاب و لذت­بخش است. پرون و پرونوگرافی تنها متعلق به قشر جوان و یا یک گروه سنی خاص نیست بلکه موضوعی است که براحتی می تواند بر هر گروه سنی، جنسی، ملیتی، گروه های فرهنگی و حتی مذهبی تاثیر گذار باشد. پرون و پرونوگرافی تنها مشاهده و لذت جنسی نیست بلکه اعتیادی است که همچون مواد مخدر ویرانگر و دارای درجات مختلف می­باشد.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar