مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۳

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 

علل شیوع سوءمصرف مواد صنعتی و شیمیایی در جهان

 

1- سرمایه‌گذاری اندک، سهولت ساخت و تولید با ترکیبات غیرمتعارف و درجه خلوص متفاوت، فرآورده‌های تقلبی و دست‌ساز بعلت فقدان مارک تجاری و ترکیب شیمیایی مشخص، هزینه پائین، در دسترس بودن مواد اولیه شیمیایی، تجهیزات محدود مورد نیاز، دست‌یابی آسان به فن‌آوری‌های نوین، حجم بالای


 

شیشه و مت ­آمفتامین (4)

 علل شیوع سوءمصرف مواد صنعتی و شیمیایی در جهان

 

1- سرمایه‌گذاری اندک، سهولت ساخت و تولید با ترکیبات غیرمتعارف و درجه خلوص متفاوت، فرآورده‌های تقلبی و دست‌ساز بعلت فقدان مارک تجاری و ترکیب شیمیایی مشخص، هزینه پائین، در دسترس بودن مواد اولیه شیمیایی، تجهیزات محدود مورد نیاز، دست‌یابی آسان به فن‌آوری‌های نوین، حجم بالای تولید مواد روان­گردان و سخت بودن شناسایی لابراتوارها سبب گردیده تجارت این مواد به حرفه‌ای پرسود تبدیل گردد. بطوریکه شاهد تولید سالانه حدود ۵۲۰ تن از انواع مواد روان‌گردان (شامل ۴۱۰ تن سالیانه آمفتامین و متاآمفتامین و ۱۱۰ تن تولید سالیانه اکستاسی معادل ۳/۱ میلیارد قرص) هستیم. حجم مبادلات جهانی آمفتامین ـ متاآمفتامین و اکستاسی سالیانه حدود ۶۵ میلیارد دلار تخمین زده شده که سود بالا، عاملی جهت ایجاد بازار و فعالیت سازمانهای جنایی در قاچاق و تولید مواد صنعتی و شیمیایی شده است.

 

2- عدم آگاهی آحاد جوامع بویژه جوانان و نوجوانان از میزان آسیب‌های ناشی از مصرف و وابستگی و اعتیادآور بودن مواد صنعتی، سبب توسعه اینگونه مواد در جهان شده است. به عبارتی سکوت رسانه‌ها در عصر ارتباطات و عدم حساس نمودن جوامع نسبت به تهدیدها و عوارض ناشی از مصرف و درنتیجه انتقال اطلاعات نادرست و تبلیغات غلط نامناسب از سوی صدها سایت در جهان مبنی بر نشاط‌آور بودن اینگونه مواد، سبب گسترش مصرف شده است.

 

3- افزایش روزافزون قاچاق موادشیمیایی، سبب شده عموم کشورها بالاخص در شرق و آسیای جنوب­شرقی با تهدید جدی مواد صنعتی و شیمیایی مواجه گردند.

 

4- افزایش تقاضای قابل توجه گروه­های سنی جوانان و نوجوانان با انگیزه مثبت، یعنی مصرف مواد صنعتی به عنوان جزیی از سبک زندگی برای تفریح و لذت‌جویی و انگیزه منفی با هدف رهایی از بحران‌های روانی و اجتماعی از قبیل استرس ـ اضطراب و ... از جمله مؤلفه‌های شیوع مواد صنعتی در جهان می‌باشد.

 

5- استفاده از تکنولوژی روز نظیر اینترنت توسط گروه­های جرایم سازمان یافته به طوریکه بالغ بر ۱۶۰۰ سایت نسبت به تبلیغات وسیع برای استفاده از مواد صنعتی مبادرت ورزیده و آن را چهارراه رسیدن به آرامش مطرح نموده که در رواج مصرف اینگونه مواد در جوانان نقش به سزایی دارد.

 

6- رقابت شدید در تجارت مواد روان­گردان بسیار بالا بوده به طوریکه میزان خرده‌فروشی در این­گونه مواد و سودآوری غیرقانونی اقتصادی قابل توجه آن سبب رونق چشمگیر معاملات اینگونه مواد شده است. به طوریکه سود ناشی از خرده‌فروشی معادل ۳۰۰۰ درصد می‌باشد.

 

7- عرضه این­گونه مواد در محیط‌های متعلق به طبقه متوسط جامعه، مجالس پارتی‌ها و رقص و میهمانی‌ها از دیگر عوامل در شیوع مصرف مواد صنعتی در جهان به شمار می‌رود.

 

8- دارا بودن خصوصیات و ویژگی‌های مورد نیاز در مواد صنعتی و شیمیایی با فشارهای ناشی از مدرنیته شدن جوامع از دیگر مؤلفه‌های مصرف بالای مواد صنعتی است به گونه‌ای که دسترسی و مصرف آسان و به جای نماندن آثار فیزیکی و جسمانی بارز اعتیاد، زمینه را برای مصرف مجدد فراهم خواهد ساخت.

 

9- شکیل و جذاب بودن و کثرات انواع مواد صنعتی و شیمیایی موجبات گرایش نوجوانان و جوانان را به اینگونه مواد در عصر تنوع و کثرت فراهم نموده است.

 

10- باورهای غلط فرهنگی (که در بالا تشریح گردید) از دیگر عوامل زمینه‌ساز گرایش این نسل به انواع مواد روانگردان می‌باشد.

 

11- سرعت روند تولید مواد صنعتی و شیمیایی که محدود به مناطق جغرافیایی مشخص، با آب و هوای خاص نبوده و در هر کجای جهان امکان تولید آن در لابراتوارها می‌باشد، سبب گردیده شاهد تنوع و کثرت اینگونه مواد در ۲۰۰۰ گونه مختلف باشیم.

 

کشورهای هلند، لهستان، بلژیک، آلمان و انگلستان بزرگترین تولیدکنندگان مواد صنعتی و شیمیایی در جهان می‌باشند ضمن آنکه کشور استرالیا بالاترین سطح سوءمصرف مواد اکستازی را در جهان دارا بوده و دومین کشور در مصرف آمفتامین‌ها محسوب می‌گردد.

 

مقادیر خلوص رایج

 

دود معمولی آن برای انفیه و استنشاق 30 تا 100 میلی­گرم است و 10 تا 25 میلی­گرم آن برای تزریق استفاده می­گردد. میزان خلوص پودرها معمولاً کمتر از 10 درصد است. قرص­ها ممکن است حداکثر تا 40 میلی­گرم از فرم فعال این ماده را داشته باشند. اما میزان خلوص این ماده در فرم­های نمک کریستالی هیدرو کلراید مت­آمفتامین بین 5 تا 80 درصد متغیر بوده و میانگین آن حدود 40 تا 50 درصد است. در اروپا رایج­ترین موادی که جهت تقلب در خلوص این ماده استفاده می­شوند عبارتند از؛ کافئین، گلوکز و سایر قندها و مقادیر کمتر افدرین و کتامین.

 

انواع شیشه

 

 قرص، کپسول، پودر کریستالی و محلول قابل تزریق انواع مت­آمفتامین می­باشند. البته همه­ی اینها از نظر ترکیب شیمیائی چندان تفاوتی باهم ندارند و تفاوتشان از ­لحاظ خلوص و شکل فیزیکی می­باشد. 

به طور معمول مت­آمفتامین بصورت پودر سفیدرنگی می­باشد که براحتی در آب حل می­شود. پودر مت نرم نیست چون ذرات تشکیل­دهنده آن نسبتا درشت می­باشند. در واقع وجه تسمیه مت بنام شیشه به خاطر آنست که پودر مت مثل ذرات شیشه است. در نتیجه­ی کریستالیزه کردن مجدد مت، نوع دیگری از این دارو بدست می­آید که بصورت دانه­های بلورین شفاف می­باشد و آیس (یخ) یا مت بلورین نامیده می­شود.

 آیس به جهت کریستالی بودن خالص­تر از مت­آمفتامین معمولی است چرا که مخلوط کردن افزودنی­ها به کریستال سخت و غیرممکن است. آیس به شکل یک قطعه کریستال نسبتا بزرگ شفاف و براق هم دیده می­شود. مت­آمفتامین همچنین بشکل قرص­های کوچک به رنگ روشن یافت می­شود که با نام یابا که نامی تایلندی است خوانده می­شود. همه انواع این دارو در آب و الکل به­راحتی حل می­شوند و مزه تلخ و تیزی دارند. نوع غالب شیشه در کشور ما همان پودر کریستالی مت می­باشد. دی- مت­آمفتامین با نام تجاری دزوکسین به صورت قرص­های ۵ میلی­گرمی سفید، ۱۰ میلی­گرمی صورتی و ۱۵ میلی­گرمی زرد عرضه شده است.

 

پایه اصلی شیشه، چربی فرار بی­رنگ نامحلول در آب است. معمول­ترین ترکیبات نمکی آن هیدرو کلراید است که به صورت پودر سفید، زرد مایل به سفید یا خاکستری مایل به سفید یا به صورت کریستال های محلول در آب یافت می شود. فرآورده های غیرقانونی آن عمدتاً به شکل پودر است. اما کریستال های خالص هیدروکلراید آن با نام یخ شناخته می شود. قرص های دارای شیشه ممکن است دارای لوگو هایی شبیه به MDMA و سایر قرص­های اکستازی باشند.

 

الگوی مصرف

شیشه که شکل خالص­تر مت­آمفتامین و به شکل سنگی بلورین و شفاف می­باشد معمولا به صورت تدخین مصرف می­شود. کریستال یا پودر مت­آمفتامین بیشتر از طریق خوراکی مصرف می­شود هرچند که قابل تزریق یا تدخین هم می­باشد. مصرف تدخینی شیشه همچون کرک کوکائین و با استفاده از یک پایپ شیشه­ای صورت می­گیرد. معمولا پس از مصرف باقیمانده­ای می­ماند که قابل مصرف مجدد است. اثرات شیشه می­تواند تا ۱۲ ساعت ادامه داشته باشد.

 

برخلاف ترکیب نمکی سولفات آمفتامین، مت­آمفتامین هیدروکلراید، به ویژه شکل کریستالی (یخ) به قدر کافی فرار هستند که قابل دودکردن باشند. در صورت مصرف خوراکی، یک دوز این ماده ممکن است از ده­ها تا صدها میلی­گرم از ماده موثر مت آمفتامین را بسته به میزان خلوص و ترکیب ایزومری آن، داشته باشد.

 

با استفاده از کروماتوگرافی گازی می­توان مقادیر کمتر از 10 میکروگرم این ماده را در ادرار فرد مصرف کننده شناسایی نمود. مصرف فراگیر این ماده در سال­های اخیر در ایران رواج یافته است و گاهی­اوقات نیز به عنوان جایگزین کوکائین، هروئین و مواد محفلی استفاده می­شود. این ماده اکثر اوقات در ترکیب با مواد دیگر به کار می­رود و توسط افراد حشیشی به­عنوان اولین ماده غیرمجاز استفاده می­شود، خیلی وقتها حشیش یک داروی دروازه­ای برای ورود به فاز مصرف شیشه است. الکل می­تواند اثرات شیشه را برجسته کرده و برخی اثرا ت آن از قبیل احساس اضطراب و هیجان­زدگی را تقلیل دهد. گاهی عوامل ژنتیکی و محیطی مشترکی زمینه­ساز اعتیاد به هر دو ماده است. در ترکیب با مواد مخدر نیز براحتی می­تواند حمله قلبی، ایست تنفسی و مرگ را در پی آورد. 

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar