مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٢۳


مساله طلاق یک آسیب اجتماعی است که پیامدهای منفی پس از آن هم، ممکن است به معضلاتی بزرگ تبدیل شود. از جمله این پیامدها، سرنوشت «بچه های طلاق» است.

    معمولابعد از طلاق والدین، نگهداری فرزندان به یکی از والدین سپرده می شود.این مساله آغازی برای بروز مشکلات روحی و روانی فرزندان است.


 

بچه های طلاق
مساله طلاق یک آسیب اجتماعی است که پیامدهای منفی پس از آن هم، ممکن است به معضلاتی بزرگ تبدیل شود. از جمله این پیامدها، سرنوشت «بچه های طلاق» است.

    معمولابعد از طلاق والدین، نگهداری فرزندان به یکی از والدین سپرده می شود.این مساله آغازی برای بروز مشکلات روحی و روانی فرزندان است.

    
حداکثر نصف

    طلاق والدین تاثیر زیانباری بر سلامت روانی نوجوانان دارد وآسیب پذیر شدن کودکان در برابر انواع مختلف مسائل فردی و اجتماعی و احتمال بروز بسیاری از مشکلات روانی و اجتماعی را در آنان افزایش می دهد.

    با جدا شدن والدین تامین نیاز روانی فرزندان به والدین به نصف کاهش می یابد. تلاش هر یک از والدین در جهت جایگزینی پدر یا مادر برای فرزند، در اکثر موارد نتایج مثبتی در بر ندارد. به بیان ساده تر خلاعاطفی یکی از والدین، چیزی نیست که به راحتی بتوان آن را جایگزین کرد.

    
آسانتر کنید


    طلاق به هر علتی که رخ داده باشد برای کودکان واقعه دردناکی است، ولی به هر حال باید به نوعی شرایط زندگی را برای کودک آسانتر ساخت.کودکانی که والدینشان از یکدیگر جدا شده اند، به مراقبت و حمایت روانی و اجتماعی ویژه نیاز دارند.

    طلاق به خصوص بر کودکان در دوران ابتدایی تحصیل تاثیر عمیق تری می گذارد. تاثیر ابتدایی طلاق بر کودک ترس، خشم، گیجی و بهت زدگی است و حس عدم امنیت کودکان را به شدت آزار می دهد

 معمولاکودکان از بازگو کردن شرایط خانواده خود احساس شرمساری دارند. حتی پس از مدتی ممکن است که بچه ها خود را سرزنش کنند. در این باره، واکنش بچه ها متفاوت است. برخی غم و ناراحتی خود را ابراز می کنند و بعضی دیگر آن را پنهان می کنند. اما معمولاکودکان پس از مدتی بر این احساس غلبه می کنند.

    البته در این خصوص نقش والدین بسیار حساس و اساسی است. آنان باید کودکان خود را زیر چتر حمایت خود قرار دهند و هدایت صحیح را از آنان دریغ نکنند. در این شرایط باید به کودک کمک کرد تا عواطف خود را ابراز کند و بداند که احساسات او طبیعی است و به عواطفش احترام گذاشته می شود.

    باید تا آنجا که ممکن است علل جدایی برای بچه ها توضیح داده شود تا آنها دریابند که طلاق به علت تقصیر آنها صورت نگرفته است. در صورتی که امکان آن باشد می توان کودک را با بچه هایی که تجربه مشترکی دارند آشنا ساخت تا بفهمد که تنها نیست.

    
طلاق و احساس عدم امنیت

    طلاق با خود حس عدم امنیت را در کودکان می پروراند. پس از طلاق برخی از بچه ها از حس عمیق ناتوانی رنج می برند. بچه های کوچک تر گاه فکر می کنند که والدین در فکر ترک آنها هستند و این حس ناامنی آنها را تشدید می کند. امکان دارد که عوارض فیزیکی از جمله سردرد، درد معده و غیره در کودکان نمایان شود. واکنش بچه های بزرگ تر عموما انزوا و خلوت، گزینی است که خود گواه دیگری بر ترس و نگرانی آنهاست.

   در این شرایط باید به کودک پیرامون آینده زندگیشان اطمینان داد. برای او بسیار مهم است که بداند چه کسی از او مراقبت می کند یا کجا زندگی خواهد کرد. همچنین کودک باید اطمینان پیدا کند که او را دوست دارید و از وی مراقبت و حمایت خواهید کرد.


    
طلاق و انزوا


    کودکان معمولااز قضیه طلاق پدر و مادر خود خجالت می کشند و از درمیان گذاشتن این موضوع با هم سن و سال های خود به شدت می هراسند. این مساله ممکن است در روابط او با دوستان و همسالانش ایجاد مشکل کند.در این شرایط نقش والدین در تفهیم این تغییر ناگهانی به فرزندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.


    حضور یک مشاور می تواند به والدین کمک کند تا روش های سالم ارتباط با کودک، حفظ و ابراز خواسته های کودک، ایجاد مهارت های اجتماعی و توانایی حل مسائل در او را بهتر بیاموزند تا بتوانند لحظات دشوار پس از طلاق را بر کودک هموارتر سازند. فراموش نکنید متخصصان سلامت رفتاری تعلیم دیده اند که چگونه با کودکان و نوجوانان به منظور حل مشکلات روحی و اجتماعی وارده از سوی طلاق ارتباط برقرار کنند.

 

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar