مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٢/٢۳


نیازهای سالمندان 
امروزه دوران پس از 60 سالگی را که اصطلاحا دوران بازنشستگی نامیده می شود ، دورانی نیست که فقط به انتظار مرگ سپری شود. بلکه همانگونه که جامعه شناسان گفته اند این مرحله از عمر ، دوران سوم زندگی است. در جامعه ما افراد به طور متوسط تا 80 سالگی امید به زندگی دارند.


 

روانشناسی پیری و مرگ(1)

 

به روز مرگ چو تابوت من روان باشد 
گمان مبر که مرا درد این جهان باشد 
برای من مگری و مگو دریغ دریغ 
به یوغ دیو درافتی دریغ آن باشد 
جنازه ام چو ببینی مگو فراق فراق
مرا وصال و ملاقات آن زمان باشد 
مرا به گود سپاری مگو وداع وداع 
که گور پرده جمعیت جنان باشد 
فروشدن چو بدیدی برامدن بنگر 
غروب شمس و قمر را چرا زیان باشد 
تو را غروب نماید ولی شروق بود 
لحد چو حبس نماید خلاص جان باشد 
کدام دانه فرورفت در زمان که نرست 
چرا به دانه انسانت این گمان باشد 
کدام دلو فرورفت و پربرون نامد 
زچاه یوسف جان را چرا فغان باشد 
دهان چو بستی از این سوی ان طرف بگشا 
که های هوی تو در جولامکان باشد


حضرت مولانا 


اثرات جمعیتی کهولت 
پیری کاهش قوای روانی و جسمی است که در اثر گذشت زمان روی می دهد. تعریف پیری در کشورهای مختلف با توجه به شرایط فرهنگی متفاوت است. در ایران سن پیری تعریف نشده است ولی اگر شروع دوره پیری برای مردان 60 سالگی و برای زنان 55 سالگی می باشد و طبق قانون استخدام کشوری سن بازنشستگی برای مردان و زنان 65 سالگی است. 


نیازهای سالمندان 
امروزه دوران پس از 60 سالگی را که اصطلاحا دوران بازنشستگی نامیده می شود ، دورانی نیست که فقط به انتظار مرگ سپری شود. بلکه همانگونه که جامعه شناسان گفته اند این مرحله از عمر ، دوران سوم زندگی است. در جامعه ما افراد به طور متوسط تا 80 سالگی امید به زندگی دارند. 


دراین دوران نیازهای سالخوردگان را میتوان  به شرح زیر تقسیم بندی کرد: 
1 - امکانات به اندازه کافی دارند و مایلند به استراحت بپردازند. 
2-  به علت احتیاج به درامد ، به کار خود ادامه می دهند یا حداقل اگر کاری باشد، مایلند ادامه دهند.
3-  امکانات مالی دارند ولی چون نمی خواهند از کار افتاده محسوب شوند، مایلند کار کنند. 
4-  از کار افتاده و بیمارها. 
نیازهای سالمندان را در گروه های چهارگانه بالا می توان به شرح زیر تقسیم بندی کرد: 
1-  احتیاجات عاطفی 
2-  احتیاجات معیشتی 
3-  احتیاج به تفریح 
4-  احتیاج به شرکت در زندگی اجتماعی 
5-  امنیت 

احتیاجات عاطفی 

 
احتیاجات عاطفی همواره وجود داشته و به همان ترتیبی که سن افراد بالاتر می رود، نیازها نیز افزایش می یابد. در گذشته توجه فرزندان به پدر و مادر ها و اصولا افراد جوان تر نسبت به مسن تر ها ، بیشتر بود واخلاق و رسوم حکم می کرد که به سالمندان بیشترین احترام گذاشته شود. اما امروزه که غالب سالمندان به تنهایی در خانه خود به سر می برند، هر قدر هم که وضع زندگی انها خوب باشد، از توجه عاطفی دیگران و اقدامات جامعه بی نیاز نیستند. 


احتیاجات معیشتی 


احتیاجات معیشتی شامل خوراک، پوشاک ، مسکن و بهداشت می شود. غذای سالمند باید سبک ، قابل هضم و سالمندان با توجه به شرایط سنی و عدم اشتغال جدی، احتیاج به وقت گذرانی پربار و سالم به اقتضای شرایط جسمی خود را دارند. 


سالمندان فاقد منابع مجدد دوستی هستند، زیرا اکثر انها کار نمی کنند و موقعیت ایجاد روابط دوستانه در فضای کار را ندارند و دوستان هم سن وسالشان را نیز به نوعی از دست داده اند. این مسئله تنهایی انها را افزایش می دهد. 

 
بهترین تفریحات پیشنهادی برای سالمندان ( با توجه به سواد و روحیات خاص هر فرد ) شامل مطالعه کتاب و روزنامه ، گشت و گذار در فضای سبز، معاشرت و گفتگو با دوستان ، تماشای فیلم، خرید از بوفه ، نشستن روی نیمکت و تماشای خیابان و عبور و مرور مردم و بخصوص تماشای کودکان هنگام بازی و شنیدن موسیقی می باشد. در ضمن ترتیب دادن برنامه های فوق العاده مثل مراسم عبادی ، جشن و کنسرت ، بازی های سبک تاثیر بسیار خوبی در روحیه سالمند دارد و احساس یکنواختی روزها را از بین می برد. 


احتیاج به شرکت در زندگی اجتماعی 


افسردگی بیشتر در میان سالمندانی وجود دارد که تنها زندگی می کنند و علاوه بر ان دچار ناراحتی های جسمانی نیز هستند. بعضی از انها بیش از یک بار در ماه تماس دیگری با فرزندان خود ندارند و تمام روابط و گفتگوی انها در صحبت های چند دقیقه ای برای مثال با پستچی و مغازه دار خلاصه می شود . از این رو ضروری است که محیط مناسب و بهتری برای زندگی انها مهیا شود تا افسردگی های ناشی از تنهایی کاهش یابد. سالمندانی که علیرغم سن بالا در فعالیت های اجتماعی حضور دارند و از روابط اجتماعی نسبتا خوب برخوردارند، به بیماری های مختلف به ویژه بیماری های روانی کمتر دچار می شوند. 


سالمندان از احساس بطالت و بیکاری و برکنار ماندن از زندگی اجتماعی رنج می برند. برای رفع این احساسات باید برنامه های جمعی برای سالمندان در نظر گرفت، مثلا سالمندان با هم به مطالعه روزنامه و مجله بپردازند، به گردش ها و سفرهای کوتاه دسته جمعی بروند و مورد مشورت قرار گیرند. 


مسئله مهم دیگر، کار است. کار سبک بهترین وسیله برای گذراندن عمر در کهنسالی می باشد. کار نه تنها پاسخگویی به یک نیاز واقعی در ارتباط با سالمندان است بلکه با مدیریت صحیح، نتایج کار سالمندان می تواند پاسخگوی قسمت های زیادی از نیازهای جامعه باشد. 


امنیت 

 
سالمند احتیاج به امنیت روحی و جسمی دارد و باید در طراحی فضاهای مرتبط با سالمند این مسئله مورد توجه قرار گیرد. سالمند باید مطمئن گردد که در موقع ضرورت به کمکش خواهند شتافت و یا در موقع بیماری سریع معالجه خواهد شد و در فضایی که پا می گذارد ارامش دارد و مورد ازار قرار نخواهد گرفت. 


بیماری های شایع در سالمندان 

با گذشت سن و رسیدن به پیری و ضعف های ناشی از آن ، بستر بروز بسیاری بیماری های جسمی و روحی برای سالمندان مهیا می گردد که عبارت اند از : 


پوکی استخوان 

 
از جمله بیماری های شایع در سالمندان است و خطر شکستگی ستون فقرات به علت فشار و سایر شکستگی های متعاقب ضربه خوردن را افزایش میدهد. درکهولت، درمان شکستگی و جوش خوردن بین استخوان های شکسته به کندی صورت می گیرد. 

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar