مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱۸

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 ماده­ای دیگر که با نام «پان­پراگ» مشهور است در بسته­بندی زیبا و اغلب با عکس­های هنرپیشه­های هندی و پاکستانی به صورت آدامس، پاستیل و پودرهایی با طعم نعنا و خوشبوکننده دهان وارد کشور می­شود که اخیراً در برخی فروشگاه­های تهران و شهرستان­ها به فروش می­رسد.


شیشه یا مت­آمفتامین(3)

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 

 

ماده­ای دیگر که با نام «پان­پراگ» مشهور است در بسته­بندی زیبا و اغلب با عکس­های هنرپیشه­های هندی و پاکستانی به صورت آدامس، پاستیل و پودرهایی با طعم نعنا و خوشبوکننده دهان وارد کشور می­شود که اخیراً در برخی فروشگاه­های تهران و شهرستان­ها به فروش می­رسد. پان­پراگ یا ناس­های مدرن اکنون به شکل آدامس جویدنی وپاستیل مکیدنی وارد کشورمان می­شود، دشمن لثه­ها است و باعث می­شود دندان­های مصرف­کننده متمایز گردد، علاوه بر آن سبب بروز سرطان دهان، حنجره و لثه می­شود. دستگاه تنفسی، قلب و عروق مصرف­کننده را تحت تاثیر قرار داده، موجب می­گردد بزاق دهان همانند چشم همواره جاری گردد.

دلیلی که مصرف­کنندگان «پان­پراگ»ها را به سمت آنها می­کشد؛ احساس گرمی، سرخوشی موقت، سبکی سر، گیجی و شادی کاذب است. درعین حال این ماده بسیار سرطان­زا هم هست.

 

بی­تی (BT ) نام ماده  دیگری است که در بسته­هایی سبز رنگ و با طعم انواع میوه­ها به مردم خصوصاً جوانان عرضه می­شود. این ماده محصول کشور هندوستان است و نحوه استعمال و اثرات آن نیز همانند ماده ناس می­باشد. این ماده بیشتر در اطراف مدارس و دانشگاه­ها بفروش می­رسد و در بین برخی دانش آموزان به بیتا معروف است. اعتیاد، تحریک و سرخوشی، گیجی و احساس خارج شدن بخاری سرد از مغز، از دست دادن تعادل روحی و رفتاری از عوارض روانی این ماده مخدر جدید است.

 

 مواد دیگری هم به نام­های نخ، برنز، الگانس و تینا در رنگ­ها و مدل­های مختلف در خدمت مشکل پسندان است. قاچاقچیان برای کسب سود و فروش بیشتر هر روز نامی بر روی این مواد می­گذارند تا مصرف ­کنندگان احساس دارا بودن کلاس بالا بکنند. 200 تا 300 اسم مختلف برای آمفتامین­ها انتخاب کرده‌اند تا بتوانند راحت‌تر جوانان و مصرف‌ کنندگان را جذب کنند.

 

تسبیح

‌ ماده تسبیح نوع جدیدی از آمفتامین است که به عوارضی از جمله سکته‌های مغزی و از دست دادن حس بویایی و چشایی منجر می‌شود. این ماده جدید همان آمفتامین است که مواد اولیه‌اش را برای ساختن شیشه و آیس استفاده می‌کردند و فقط شکل و اسم آن تغییر پیدا کرده است. تسبیح اثرات مخرب و سنگینی در جسم و روح افراد می‌گذارد و شکل آن مانند دانه‌های گرد به صورت رشته هایی از جنس آمفتامین است.

ظاهراً ماده تسبیح مخلوطی از آمفتامین و شیـشه است که با 2 یا 3 اسید بسیار خطرناک­تر ترکیب می‌شود و ماده‌ای است که مصرف‌کنندگان به شکل خوراکی و کشیدنی و هم به مانند شیشه از آن استفاده می‌کنند این ماده تأثیر بسیار قوی و آنی بر روی مغز دارد و این شیوه مصرف به عوارضی مثل سکته‌های مغزی و از دست دادن حواس‌ چشایی و بویایی در شخص منجر می‌شود. ماده محرک تسبیح باعث می‌شود که مصرف­کننده در یک حالت فراموشی قرار ‌گیرد و وقتی که گرفتار آن شد راه برگشتی برایش وجود نخواهد داشت. این ماده آن­قدر معتاد را مشغول می­کند که موجب هنگ مغزی او، از دست دادن حس بویایی و چشایی ­شده، همچنین فرد را دچار فراموشی برگشت ناپذیر می­کند.

 

 

شیشه، حشیش و کراک سرمنشاء بسیاری از آزارهای جنسی خطرناک، توهمات منجر به قتل و سایر جرایم است. حشیش نیز همین­گونه است. جوانی ۲۵ ساله متهم به قتل مادر، در توضیح انگیزه قتل مادرش، گفت: پس از جدایی والدینم، سال­ها بود که با مادرم زندگی می­کردم. او گفت: مشکلات زندگی و تنهایی­ام موجب شد به واسطه یکی از دوستانم با حشیش و کراک آشنا شوم، در روز حادثه نیز برای نخستین­بار مقدار زیادی حشیش به همراه شیشه مصرف کردم و پس از آن دچار حالاتی عجیب شدم، پیام­های عجیبی ذهن مرا احاطه کرده بود و دچار توهم شده بودم و با نگاه به چهره مادرم او را شیطان تصور کردم و فردی را دیدم که در کنار من ایستاده بود و فریاد می­زد او شیطان است و مانع اصلی تو برای رسیدن به خواسته­هایت است، باید او را بکشی تا نجات پیدا کنی، در این لحظات درنگ نکردم و با چاقوی آشپز خانه به وی حمله­ور شدم و او را کشتم!!

 

 

نکات مهم در مورد شیشه

 • i شیشه از مشتقات آمفتامین است و اِکستازی نیز ترکیبی از آمفتامین‌ها است.
 • i اغلب برای بهبود کارآیی و ایجاد حالت سرخوشی به ­وسیله دانش‌آموزان، دانشجویان و رانندگان مورد سوء مصرف قرار می‌گیرد.
 • i آمفتامین‌ها از دهان جذب، عرض یک ساعت علائم آن شروع و آثار مصرف یک تا دو روز طول می‌کشد.
 • i عوارض روانی مصرف احساس سرخوشی، قدرت، افزایش توانایی تمرکز، نوسانات خلقی و برآشفتگی است و عوارض مصرف مداوم ایجاد تحمل و وابستگی می­باشد که در صورت قطع ناگهانی علائمی همچون تحریک­پذیرى، گرسنگى ‏شدید، اختلال خواب و افسردگى حاد بروز خواهد کرد.
 • i با توجه به این­که یکی از علائم مصرف شیشه افسردگی است، بیماران دارای علائم افسردگی حاد به دلیل امکان خودکشی باید به شدت تحت نظارت باشند.
 • i باید به مصرف ‌کنندگان اطمینان خاطر داد که علایم ترک شیشه مشتمل بر خستگى، اضطراب، اختلال خواب و افسردگى حداکثر تا روز چهارم پس از ترک زیاد بوده و در عرض یک هفته فروکش خواهد کرد.
 • i به طور معمول داروى خاصى براى ترک لازم نمى‏شود و در هنگام ترک باید بیماران را تشویق کرد تا آب کافى بنوشند، روزانه سه وعده غذا مصرف‏ کنند، ورزش‏هاى آرامش بخش انجام دهند و در هواى آزاد راه بروند و آمفتامین‏ها در ادرار دو تا چهار روز پس از مصرف قابل تشخیص ‏است. برخی افرادی که مدت­ها شیشه مصرف می­کردند بهترین دارو برای درمان شیشه را جایگزینی با تریاک می­دانند و ظاهراً افراد با آن به درمان رسیده­اند.
 • i کسانی که اکستازی و شیشه مصرف می‌کنند، بیان می‌کنند اعتیاد ندارند زیرا وابستگی جسمی این مواد کم ولی وابستگی روانی آن بسیار است و مصرف اکس موجب تضعیف سیستم دفاعی بدن و خونریزی می‌شود.
 • i اثر شدید این ماده در نتیجه­ی ترشح فراوان دوپامین (یک انتقال دهنده عصبی) در مناطقی از مغز که کنترل کننده احساس لذت است، صورت می‌گیرد.
 • i مت­آمفتامین به صورت پودر سفیدرنگ و شفافی است که بو ندارد، مزه آن تلخ است و به سادگی در آب حل می‌شود و می‌توان به راه­های مختلف ازجمله شکل تدخینی (دودکردنی) آن­را مصرف کرد و همین شکل از آمفتامین است که به شیشه معروف شده است.
 • i از آنجایی که تحریک مصنوعی مغز به دلیل مصرف این ماده، اعتماد شخص را افزایش می‌دهد، مصرف کننده نه تنها به سادگی قادر به ترک آن نخواهد بود، بلکه در صورت ترک هم، لذات زندگی عادی برایش بی­معنا شده و امکان ابتلا به افسردگی حاد در او افزایش می‌یابد.
 • i در ابتدا، تاثیر شیشه با افزایش یافتن توانایی‌های جسمی و فکری همراه است اما برای رسیدن به این "حال ظاهرا خوب" مقدار مصرف و یا تعداد دفعات مصرف افزایش یافته و در چنین حالتی شخص مصرف­کننده دچار زود رنجی، حمله‌های خشمگینانه، تردید و شک، افکار خیالاتی و توهمات شنیداری و دیداری می‌شود و پس از گذشت مدت زمانی برای رسیدن به حالت‌های مورد نظر فرد مجبور به مصرف دوز بالاتر می‌شود.
 • i حالت و حس آرامشی که به دنبال مصرف در فرد ظهور پیدا مى­کند اغلب موجب بروز میل بیش از حد براى استفاده بیشتر از این ماده در شخص مى‌شود و شخص پس از اتمام اثرات مطلوب و به علت تخلیه شدید انرژی و با احساس خستگی مفرط ناچار به مصرف مجدد روی می‌آورد و در چرخه‌ای نابودگر و ویران­کننده می‌افتد که خروج از آن مستلزم باید‌های بسیاری است.
 • i استفاده دوز بالاى شیشه مى‌تواند موجب آسیب­هایی در رگ‌هاى مغزى و نهایت مرگ شود. دیگر تاثیرات فیزیکى معمول ناشى از استعمال شیشه شامل خشکى دهان، افزایش سرعت تنفس، سردردهاى طاقت فرسا، حالت تهوع، تعرق بیش از اندازه بدن، سرگیجه، بالا رفتن فشار خون، بالا رفتن حرارت بدن، تپش قلب، خشکى، سوزش و ترک لب‌ها، بزرگ شدن مردمک چشم، سیاهى رفتن چشم، لرزش دست‌ها و انگشتان مى‌شود.
 • i شیشه به عنوان یک محرک قوی می‌تواند موجب افزایش سطح هوشیاری و فعالیت جسمانی شده و اشتها را کاهش دهد. مصرف­کنندگان این ماده، پس از مصرف دچار غلیان شدید و زودگذر احساسات شده و در بعضی موارد با نوعی تجربه و کشف موهوم معنوی مواجه می‌گردند.
 • i شیشه را اغلب به صورت دودی با ابزاری بنام "پایپ"، لامپ باز شده و یا فندک تند شعله معروف به فندک اتمی مصرف می‌کنند هرچند به صورت تزریقی نیز قابل مصرف است.
 • i اگرچه درمان دارویی اختصاصی برای اعتیاد به شیشه وجود ندارد ولی استفاده از داروهای ضد افسردگی در درمان علایم افسردگی افرادی که اخیرا مصرف این ماده را کنار گذاشته‌اند، مفید است. آنچه مهم است، مواد محرک اعتیادآور قابل درمان نیست چرا که آثار آن جسم و روان شخص را در بر می­گیرد که تا پایان عمر تداوم دارد، بنابراین در خصوص این ماده­ی محرک باید گفت پیشگیری از طریق کسب اطلاعات و آگاهی‌های درست مهمترین و اصلح‌ترین روش است.
 • i در واقع برای درمان کسی که به مواد محرک شیشه اعتیاد پیدا می‌کند، داروی خاصی در دنیا وجود ندارد و داروهایی که تجویز می‌شود تنها به کاهش علایم ناراحت‌کننده بیمار کمک می‌کنند.
 • i سخن آخر اینکه بسیاری از شیشه های مصرفی در حال حاضر به صورت دست­ساز و در خانه‌ها به­سادگی در آزمایشگاه­های غیر قانونی، با هزینه­ای کمتر با استفاده از ترکیباتساده و ارزان­قیمت، به ­آسانی قابل تهیه می­باشد تولید می‌شود و متاسفانه شدت توهم و هذیان در مصرف­کنندگان این نوع شیشه به مراتب بیشتر است.

 

فرمـول شیمیائی شیـشه تنها تفاوتی جزئی با آمفـتامین دارد و نحوه ساخـت هردو هم مشابه بوده، از ترکیبات شیمیائی ارزان­قیمت و ساده بنام افـدریـن ساخته می­شوند. با توجه به این اشتراکات، در این بخش فقط به بخشی از مشخصات مـت اشاره شده که کاملا مختص این دارو می­باشند، مشخصات مشترک با دیگر آمفتامـین­ها در بخش آمفتامین­ها بررسی شده­اند. بنابراین علاقمندان جهت مطالعه دیگر خصوصیات شیشه می­توانند به بخش آمفتامین­ها مراجعه کنند. ضمنا هرجا در این نوشتار از لغت مت یا شیشه استفاده شده، منظور همان مت­آمفتامین می­باشد.

 

در واقع، شیشه یک محرک روانی قوی و اعتیادآور است که با عوارضـی جدی بر سلامتی فرد همراه می­باشد. عوارضی چون زوال قوه حافظه، روحیه تهاجمی، رفتار سایکوتیک، عوارض قلبی، مغزی و همچنین افزایش احتمال انتقال هپاتیت و ویروس ایدز. از آنجائی که دارویی فوق­العاده قوی در تحریک مغز می­باشد و مصرف­کننده را گاهی تا روزها بیدار نگه­می­دارد جزو داروهای کلوپ هم به حساب می­آید.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar