مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 

 

شیوع مصرف شیشه

پاسخ صادقانه این است که، واقعاً از تعداد مصرف­ کنندگان مت­آمفتامین­ها در کشور اطلاع دقیقی در دست نیست. اما شواهدی موجود است که نشان می­دهد میزان مصرف این ماده محرک در سال­های اخیر به­ویژه توسط معتادین در حال ترک و بهبود یافته افزایش داشته است. برخی تحقیقات نیز حاکی از میزان مصرف بالا و مکرر شیشه در بین بعضی گروه­های پرخطر جمعیتی هستند.


شیشه یا مت آمفتامین(2) 

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 

 شیوع مصرف شیشه

پاسخ صادقانه این است که، واقعاً از تعداد مصرف­ کنندگان مت­آمفتامین­ها در کشور اطلاع دقیقی در دست نیست. اما شواهدی موجود است که نشان می­دهد میزان مصرف این ماده محرک در سال­های اخیر به­ویژه توسط معتادین در حال ترک و بهبود یافته افزایش داشته است. برخی تحقیقات نیز حاکی از میزان مصرف بالا و مکرر شیشه در بین بعضی گروه­های پرخطر جمعیتی هستند. اینها شامل جوانانی که تزریق می­کنند، جوانان خیابان­گرد و جوانان تحت بازداشت می­باشند.

 مردم به دلایل مختلفی شیشه مصرف می­کنند. جوان­ترها به همان دلایلی که مشروبات الکلی یا سایر مواد را مصرف می­کنند، در پارتی­ها شیشه مصرف می­کنند. بعضی جوانان هم مصرف شیشه را شیوه­ای برای بهتر جا افتادن و مطرح شدن در میان گروه هم­سن و سالان خود می­دانند. جوانان خیابان گرد شیشه مصرف می­کنند چون باعث می­شود شب­ها بیدار بمانند، و عملاً نوعی معیار حفاظتی برای آنها می­باشد تا با دزدی یا سوء استفاده مقابله کنند، همچنین شیشه را به خاطر قابلیت سرکوب و از بین بردن اشتها هم استفاده می­کنند. برخی ازدانشجویان کالج­ها که برای گرفتن نمرات بالا تحت فشار هستند، مصرف دوز­های کمتری را شروع می­کنند تا بتوانند ساعت­های طولانی­تر بیدار بمانند و درس بخوانند.

 

 

همچنین برخی از جوانان و بخصوص دخترها به­خاطر قابلیت سرکوب اشتهای این ماده، به مصرف آن رو می­آورند، تا رویای همه­گیر لاغر شدن را تحقق بخشند. هر دوی این دلایل جای نگرانی دارند چون ­که جوانان ممکن است بدون درک خطرات شیشه به­ مصرف روی بیاورند و هیچ چاره­ای برای احساسات یا ضعف اعتماد به ­­نفسی که اغلب جوانان در مواجهه با جنبه­های ظاهری یا دست­آوردهای خود تجربه می­کنند، ارائه نمی­کند.

 

 

تاریخچه مصرف

شیشه اولین­بار در سال ۱۹۱۹در ژاپن تولید شد، از مشتقات داروی معروف آمفتامین بوده و در آغاز به عنوان یک داروی مجاز به شمار می­آمد. هردو این داروها  در داروهای ضد احتقان بینی و نیز این­هالرهای برونشیال مورد استفاده قرار گرفتند (مانند افدرین و پسودوافدرین، پیش­سازهای آمفتامین­ که در حال حاضر در اکثر داروهای ضد سرما خوردگی موجود می­باشند). ماده مت­آمفتامین در درمان چاقی نیز مورد استفاده قرار می­گرفت. این دارو اولین­بار در سال ۱۹۳۰ وارد آمریکا شد. در مورد کشورمان ایران آمار صحیحی در دست نیست اما در حال حاضر اغلب مراجعین به نوعی با این ماده درگیرند.

 

 در دهه ۱۹۵۰، قرص­های کاملاً قانونی مِت مورد استفاده قرار می­گرفت. در این سال­ها مصرف غیر پزشکی مِـت بیش از آنکه تفریحی باشد به منظور ویژه­ای و در جهت افزودن بر کارآئی فرد استفاده می­شد مثل دانشجویان، رانندگان کامیون و ورزشکاران. البته مصرف تفریحی و حتی تدخین مت بطور محدود وجود داشت. در طی دهه ۱۹۶۰ با پیدایش نوع تزریقی مت٬ استفاده از آن بطور شدیدی افزایش یافت. در کالیفرنیا خانه­های بسیاری مبدل به آزمایشگاه­های مخفی جهت تولید مت شدند. سال ٬۱۹۷۰ قانون ممنوعیت تولید مت تزریقی وضع شد و توانست تا حد زیادی آمار مصرف را پایین بیاورد.

 

نوع قابل تدخین یا مت­آمفتامین هیدروکلراید (آیس) اولین­بار در سال۱۹۸۰در کشور کره­جنوبی و تایوان ساخته شد. البته مصرف تدخینی شیشه قبلا هم وجود داشته است ( در سال ۱۹۶۸ در هاوایی، نیز اواخر دهه ۱۹۵۰ در مناطقی از آمریکا گزارش شده است) اما حرارت زیادی جهت تبخیر مت لازم می­باشد که از طریق کریستالیزه کردن آن و ساخت آیس این دما کاهش یافته است.

 

کاتیون موجود در گیاه خات و مشابه مصنوعی آن یعنی متاکاتیون دارای اثراتی شبیه شیشه است و به راحتی از افدرین یا پسودو افدرین قابل تولید است. این نوع موادِ شادی‌آور یا شادی‌افزا، به دلیل ایجاد احساس شعف موقت، برای جوانان جذابیتی خاص پیدا کرده‌اند. در تایلند ترکیبات ‌آمفتامین­ها به شکلات افزوده می­شود و به نام «یابا»، که در زبان تایلندی به معنای داروی جنون است، به کودکان و نوجوانان فروخته می­‌شود.

 

قرص‌های «سرعت» را رانندگان تاکسی می‌­خورند و با سرعت 160 کیلومتر در ساعت در بزرگراه­های تایلند تردد می­‌کنند. این قرص در تایلند ، کنار مشروبات الکلی برای مشتریان سرو می­‌شود. در کشور اندونزی ترکیبی مشابه بنام «شابو» به بازار عرضه شده که ارزان قیمت است و معمولا روسپیان و مشتریان آنها از آن استفاده می­کنند. مردم محلی به آن «برادر فقیر کوکایین» می­گویند.

 

بخشی از مت موجود در بازارسیاه آمریکا در آزمایشگاه­های غیرقانونی خانگی در نواحی غربی آمریکا به ویژه در کالیفرنیا آریزونا اولتا و تگزاس تولید می­شود و بخشی هم از کانادا و مکزیک وارد می­شود رویهمرفته کالیفرنیا و مکزیک عمده­ترین محل تولید مت می­باشند. اما قرص مت یا یـابـا در آسیای جنوب شرقی تولید گشته به آمریکا حمل می­گردد. تولید و مصرف مت­آمفتامین در آمریکا آغاز و در مناطق شهری جنوب شرقی آمریکا روی داد ولی در حال حاضر به مناطق شمال­شرقی کشیده شده است. در ایران عمدتا در آزمایشگاه­ خانگی (آشپزخانه) ساخته می­شود.

 

ساخت بیشترین مقدار مت­آمفتامین در آزمایشگاه­های مخفی و غیر قانونی صورت می­گیرد و می­توان گفت امریست آسان. مت­آمفتامین از تبدیل افدرین یا دی پسودو افدرین در حضور فسفر قرمز توسط اسید هیدرویودیک یا توسط سدیم یا لیتیم در مایع غلیظ آمونیاک بدست می­آید.  

 

نام­های خیابانی

 متداول­ترین نام­های خیابانی مت­آمفتامین عبارتند از: مت، کریستال، گلاس یا شیشه. دیگر نام­های متداول این ماده در خیابان­های آمریکا و برخی کشورهای اروپایی عبارتند از:

 

 • i Chalk
 • i Chrissy
 • i Crank
 • i Crystal
 • i Crystal meth
 • i Crypto
 • i Desoxyn
 • i Go-fast
 • i Glass
 • i Go
 • i Hydro
 • i Ice
 • i Quill

candy

Red neck Cocaine

Scootie

Speed

Spoosh

Tina

Tweak

White cross

Whiz

Yellow bam

Yellow  owder

Zip

 

 

 

 

 

نوع خالص­تر که مت­آمفتامین هیدروکلراید می­باشد و قابل تدخین است به نام آیس یا یخ خوانده می­شود. دیگر نام­های آیس عبارتند از:

 • - Batu
 • - Cristy
 • - Crank
 • - Crystal
 • - Glass
 • - Hiropon
 • i Hot Ice
 • i Hanyak
 • i Ice
 • i L.A. glass
 • i L.A. Ice Quartz
 • i Super Ice

 

 

آمفتامین­ها به شدت اعتیادآورند، ورزشکاران حین مسابقه، رانندگان برای بیداری طولانی­مدت، افرادی که قرار مهم دارند و دانشجویان شب امتحان این مواد را مصرف می­کنند. در حال حاضر آمفتامین­ در درمان چاقی، افسردگی، افسرده­خویی، سندرم خستگی مزمن، ایدز، فراموشی، ضعف اعصاب، اختلال کم­توجهی بیش­فعالی و نارکولپسی کاربرد دارد.

 

داروی اعتیادآور محرک مت­آمفتامین یا «شیشه» شکل قوی آمفتامین بوده و دارای چهار نوع مختلف در دنیا است و از چهار گروه آمفتامین­ نیز اعم از «آمفتامین­های اساسی»، «مت­آمفتامین­ها» و «آمفتامین­های توهم­زا» هر چهار گروه کاملاً در ایران موجود است و مصرف می­شود، ضمنا بین آنها و ارتکاب جرایم ارتباط قدرتمندی وجود دارد.

 

بخشی از آمفتامین­ها در بازار ایران به صورت «شکلات رژیمی» (شکلات «یابا») و بخشی دیگر به صورت آدامس در ایران توزیع شده است و عمدتاً در مهمانی­های شبانه جوانان همچون تنقلات عرضه و مصرف می­شوند.

 

بر طبق متن تجدید نظر شده راهنمای تشخیصی و آماری شیوع وابستگی و سوء­مصرف آمفتامین در طول­عمر 5/1 درصد است. با این حال ظاهراً شیوع بالاتری در ایران دارد. 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar