مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

 

سوالاتی در مورد مصرف حشیش

 

 

آیا امکان دارد یک نفر به مصرف حشیش معتاد شود؟

بله. چه دلیلی وجود دارد که ما فردی که حشیش مصرف می­کند، معتاد نخوانیم؟وقتی یک فرد با اولین مصرف احساس کند برای حفظ روحیه خود نیاز دارد تا مصرف حشیش را ادامه دهد این شخص به حشیش وابسته شده یا به عبارت دیگر به حشیش معتاد است. در کشور ما


حشـیش(11)

 

سوالاتی در مورد مصرف حشیش

 

 

آیا امکان دارد یک نفر به مصرف حشیش معتاد شود؟

بله. چه دلیلی وجود دارد که ما فردی که حشیش مصرف می­کند، معتاد نخوانیم؟وقتی یک فرد با اولین مصرف احساس کند برای حفظ روحیه خود نیاز دارد تا مصرف حشیش را ادامه دهد این شخص به حشیش وابسته شده یا به عبارت دیگر به حشیش معتاد است. در کشور ما بسیاری از معتادان اظهار داشته­اند که مصرف مواد اعتیاد آوری مانند هروئـین و تریـاک را ابتدا با مصرف حشـیش آغاز نموده­اند و این دلیلی برای پیشگیری از سوء مصرف این ماده است. بعضی از سوء مصرف­کنندگان حشیش که مقادیر زیادی حشیش مصرف می­کرده­اند بعد از ترک این ماده دچار علائم ترک شدند. این علائم عبارت بودند از: بی­قراری، از دست دادن اشتها، مشکلات خواب، کاهش وزن و لرزش دستها.

 

 

پدیده تحمل در مصرف حشیش به چه معنا است؟

پدیده تحمل یعنی فرد به مرور زمان برای اینکه به حالت نشئگی همیشگی خود برسد نیاز دارد مقدار حشیش مصرفی خود را افزایش دهد.

 

 

آیا برای کمک به مصرف­کنندگان حشیش درمانی وجود دارد؟

تا چند سال گذشته پیدا کردن یک روش درمانی ویژه مصرف­کنندگان حشیش بسیار مشکل بود و درمان آن به درمان سایر مواد اعتیاد آور شباهت داشت و مراحل درمانی عبارت بودند از:

 

سم­زدایی، رفتار درمانی و حضور منظم در جلسات گروههای خودیاری مثل گروه معتادان گمنام. اخیراً محققین راه­های متفاوتی را برای گرایش مصرف کنندگان حشیش به درمان و کمک به آنان در جهت پرهیز از مصرف مواد اعتیاد آور، تحت آزمایش قرار داده­اند. درمان پزشکی رایجی برای وابستگان به مصرف حشیش وجود ندارد. برنامه­های درمانی این افراد بیشتر بر روی گروه­های حمایت کننده و مشاوره متمرکز شده است.

 

 

بر اساس تحقیقات به عمل آمده، متخصصین در پی کشف این مسئله هستند که درمان در کدام شخصیت ها موفق­تر است وکدام روش درمان برای این افراد مناسب است.

 

روشهای درمانی کمک به مصرف کنندگان حشیش در دنیا بیشتر ویژه نوجوانان طراحی شده است. باید مشکل مصرف حشیش توسط نوجوانان را به مشاورین ذیربط ارجاع داد تا در حل این مشکل به افراد مذکور کمک کنند. مراکز معتادان خود معرف سازمان بهزیستی یکی از بهترین منابع کسب اطلاعات در این زمینه هستند.

 

 

آیا حشیش می تواند به عنوان دارو مصرف شود؟ 

در دارو های ژنریک کشورمان هنوز دارویی با ترکیب حشیش ساخته نشده است و هیچ­گونه درمان خاصی نیز با ترکیبی مشابه این ماده صورت نمی­گیرد. اگر فرض کنیم که سایر کشورهای جهان از ترکیبات حشیش به عنوان دارو جهت درمان استفاده می­کنند، مانند قرص­های THC که برای جلوگیری از تهوع و استفراغ بیماران سرطانی و حفظ وزن بیماران ایدزی استفاده می­شود، این را نیز باید بدانیم که ممکن است تنها یک یا چند ماده داخل حشیش آثار درمانی داشته باشند. در صورتی که در کنار این مواد صدها ماده دیگر نیز به چشم می خورد که خاصیت سرطان­زایی و سمی دارند. عده­ای تصور می­کنند مصرف حشیش برای تسکین درد مؤثر است. در صورتی­که هیچ­گونه مدرک علمی در این زمینه وجود ندارد. تحقیقات بیشتر در خصوص آثار درمانی مواد داخل حشیش همچنان ادامه درد.

 

 

چگونه فرزندم را از معتاد شدن به حشیش در امان نگاهدارم؟

برای پیشگیری از اعتیاد فرزندانتان هیچ­گونه فعالیت سحرآمیز وخارق­العاده­ای وجود ندارد. اما والدین می­توانند با صحبت کردن در مورد خطرات مصرف مواد اعتیاد آور از جمله حشیش، روی فرزندان خود تاثیر بگذارند. بعد از اینکه بچه­ها وارد دبیرستان شدند والدین باید همچنان در برنامه مدارس مداخله مثبت نمایند، در فعالیت­های اجتماعی و در کنار دوستانشان آنان را همراهی نمایند. تحقیقات نشان می­دهد کنترل مناسب و صحیح والدین می­تواند هر احتمال مصرف مواد اعتیاد آور را توسط فرزندان (در آینده ) کاهش دهد. همچنین با کنترل مناسب و صحیح والدین، مصرف مواد اعتیاد آور در میان نوجوانانی که مستعد مصرف حشیش هستند( مانند نوجوانان سرکشی که نمی­توانند هیجانات خود را کنترل کنند یا نوجوانانی که با فشارهای درونی دست به گریبان هستند) نیز کاهش خواهد یافت. اغلب نوجوانان در مقابل پذیرش نصایح پدران و مادران مقاومت می­کنند، پس برای برقراری ارتباط با آنها شیوه مناسبی را انتخاب کنید. در قسمت پیشگیری این موضوع را دقیق­تر بررسی خواهیم کرد.

 

نکات ویژه در مورد حشیش
- مصرف حشیش با احتمال ایجاد بیماری روانی شدید در حد جنون ماندگار همراه بوده است و این خطر در کسانی که وابستگان و خویشان آنان دچار اختلالات روانی هستند بسیار بیشتر است.
- مصرف دراز مدت حشیش باعث ایجاد سندرم فقدان ‌انگیزش مزمن می‌شود و فرد نسبت به همه اهداف و آمال قبلی زندگی خود بی­انگیزه می‌گردد، روابط اجتماعی خود را از دست ‌داده و دچار کاهش علاقه به تلاش و پیشرفت و موفقیت می‌گردد.
- حتی بعد از قطع مصرف حشیش در بعضی از مصرف‌کنندگان خاطرات لحظات مسمومیت (توهمات و خطاهای حسی) به صورت «حملات خاطره» تا سالها ادامه می‌یابد که باعث رنج و عذاب شدید و ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه و خطرات جانی در حین رانندگی شده است.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar