مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/٢٩

عوارض سوء مصرف مواد در بارداری دو دسته مادری و جنینی یا نوزادی را در بر می‌گیرند.
عوارض مادری عبارتند از؛

آنومی دوران بارداری، مختل شدن تست تحمل گلوکز، پره اکلامپسی، هموراژی قبل از زایمان، دکولمان، پاره شدن زودرس پرده‌ها،...

عوارض جنینی و نوزادی شامل زردی، آنمی، دیسترس­تنفسی، سپتیسمی، هیپوکلسمی، هیپوگلیسمی، پنومونی مادرزادی،..

ورود به درمان

اقدامات درمانی به دو بخش اقدامات کلینیکی وپاراکلینیکی و روان درمانی واجتماعی تقسیم می‌شوند. تستهای روتین ...


عوارض سوء مصرف مواد در بارداری دو دسته مادری و جنینی یا نوزادی را در بر می‌گیرند.
عوارض مادری عبارتند از؛

آنومی دوران بارداری، مختل شدن تست تحمل گلوکز، پره اکلامپسی، هموراژی قبل از زایمان، دکولمان، پاره شدن زودرس پرده‌ها، مکونیومی شدن مایع آمنیون، زایمان زودرس، سقط، افزایش شیوع یبماری­های STD، افزایش بارز بروز سرویکال دیس­پلازی و کارسینوم سرویکس در بارداری، احتمال بیشتر درگیر شدن و انتقال HIV و .HBV علاوه بر عوارض عمومی فوق مصرف الکل با افزایش شیوع آندوکاردیت، هپاتیت و پنومونی هم همراه است. مصرف کوکائین ممکن است اِدِم ریه، تشنج و آریتمی‌های قلبی مختلف بدهد.

عوارض جنینی و نوزادی شامل زردی، آنمی، دیسترس­تنفسی، سپتیسمی، هیپوکلسمی، هیپوگلیسمی، پنومونی مادرزادی، عفونت ادراری، اسیدوز متابولیک، عفونت چشمی با نایسریا گونوره یا کلامید یا تراکو ماتیس، تومورهای شکمی. در رابطه با محدودیت رشد، سیگار در کل دنیا مهمترین علت کاهش وزن نوزاد محسوب می‌شود. همچنین، اختلالات رفتاری و شناختی در سنین بعدی عمر، علائم محرومیت نوزاد به صور مختلف از بیقراری و تشنج گرفته تا مرگ ‌ناگهانی نوزاد سایر عوارضند.

ورود به درمان

اقدامات درمانی به دو بخش اقدامات کلینیکی وپاراکلینیکی و روان درمانی واجتماعی تقسیم می‌شوند. تستهای روتین خون وادرار و EKG اولین قدم در اقدامات پاراکلینیکی هستند. سوء مصرف مواد ممکن است مسمومیت قلبی هم بدهد. جستجو برای تشخیص و درمان بیماریهای عفونی دومین قدم است. درمان و کنترل HIV، ارزیابی تست­های کبدی، تست­های کشت ادراری متعدد،PPDskin  تست، کنترل پوست و رگها از نظر عفونت و سلولیت باید انجام شود. سونوگرافی برای بررسی‌ شرایط جنین و به خصوص از نظر محدودیت رشد هم باید انجام شود.

مشاوره‌ی روانی، اجتماعی و نگهداری در وضعیت اقامتی در برخی شرایط در زنان بارداری که توان و انگیزه‌ی لازم برای جلوگیری از مصرف مواد را ندارند ممکن است مفید باشد. ارزیابی روان­پزشکی برای تشخیص افسردگی و اختلالات شخصیتی که در این افراد بالاست نیز باید انجام شده و درمان لازم هم همزمان شروع شود.

اصول درمان

در سال ۱۹۷۳،FDA  اعلام کرد همه‌ی زنان باردار معتاد باید طی ۲۱ روز با متادون سم‌زدایی شوند. با توجه به نتایج مادری و جنینی ایجاد شده، این نوع درمان به­تدریج تغییراتی نمود. بعد از پژوهش‌های انجام شده، در حال حاضر متادون به عنوان تنها داروی انتخابی برای معتادان حامله شناخته می‌شود. متادون آگونیست خالص صناعی طولانی اثر گیرنده‌‌ی مخدری مو (m) است. دارو به خوبی از راه خوراکی قابل جذب بوده و عمر نیمه‌ی طولانی دارد. اولین مصرف داروی متادون به عنوان ضد درد بوده ولی از سال ۱۹۶۰ به عنوان درمان اعتیاد به مواد شناخته شد. متادون علاوه­بر روش خوراکی از راه تزریقی و رکتال قابل استفاده است. دوز خوراکی متادون نیز معادل ۵۰ درصد دوز تزریقی اثر ضد دردی ایجاد می‌کند. حداکثر تراز خونی متادون حدود دو ساعت (برخی منابع تا ۳ تا ۴ ساعت هم ذکر کرده‌اند) ایجاد می‌شود و سپس در عرض ۷۲ ساعت به­آهستگی کاهش می‌یابد. نیمه‌ی عمر در کل ۱۵ تا ۳۰ ساعت می‌باشد. اختلاف نیمه‌ی عمر متادون در افراد مختلف به­علت جنس وPH ادرار، مدت­زمان مصرف آن و اینکه اولین بار مصرف است یا خیر متفاوت می‌باشد. به علت اتصال متادون به پروتئین­های بافتی بدن، متادون به تدریج در بدن بیماری که به طور منظم از آن استفاده می‌کند، بالا می‌رود و به همین­علت وقتی بیماری مصرف متادون را قطع می‌کند، غلظت متادون در خون وی به تدریج کاهش می‌یابد و معمولاً علائم محرومیت به صورت شدید و ناگهانی بروز نخواهد کرد. تجویز روزانه‌ی متادون، بعد ازسه تا ده روز باعث بروز steady state در خون می‌شود.

اثرات بالینی متادون عبارتند از؛

اثرات ضد درد (یک میلی‌گرم متادون معادل ۳ تا ۴ میلی‌گرم مورفین است). کاهش تنفس (طی مدت درمان به خصوص درابتدا بیمار باید از این جنبه ‌زیر نظر باشد و در صورت لزوم نالوکسان تجویز شود)] ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم متادون در بزرگسالان غیر معتاد و یک میلی‌گرم آن در یک بچه کوچک ممکن است کشنده باشد. بلوک اثر سایر مخدرها و یا تحمل متقابل نسبت به آنها به خصوص با کاستن اثر سرخوشی ناشی از آنها، از بین بردن علائم محرومیت، اثرات فیزیولوژیکی مثل میوزیس، نوسانات مختصر در فشارخون سیستولیک ویا دیاستولیک، تهوع و استفراغ، خارش و برافروختگی و تعریق و افزایش دمای پوست (به علت آزاد شدن هیستامین.

طبق نظر FDA دو نوع سم‌زدایی متادون وجود دارد. سم‌زدایی کوتاه­مدت بیشتر از سی ‌روز به طول نمی‌انجامد و روش دوم سم‌زدایی درازمدت که بیشتر از۱۸۰ روز و کمتر از یک ماه نیست. سم‌زدایی کوتاه­مدت شایع‌ترین روش سم‌زدایی است. اما سم‌زدایی دراز‌مدت برای افرادی استفاده می‌شود که از قبل متادون نگهدارنده‌ را به مدتی طولانی گرفته‌اند و حال می‌خواهند آن را کنار بگذارند و یا طی سم‌زدایی کوتاه مدت علائم محرومیت را به صورت بس شدید داشته‌اند و یا چند بار روش کوتاه مدت شکست خورده است. طبق نظر FDA در درمان نگهدارنده‌ بیمار بایستی حداقل ۹۰ روز یا بیشتر متادون مصرف کند و البته در اغلب موارد بالای یکسال. (توجه شود قرصهای ۵ میلی‌گرمی متادون در ایران در دسترس است.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar