مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱٦

مواد استنشاقی

با کشیدن مواد داخل بینی غضروف های بالای بینی خیلی زود از بین میروند و پرده بین بینی از بین می رود و بینی به صورت پخ و خمیده مثل افرادی که بر اثر درگیری یا در اثر انحراف بینی منحرف هستند دیده می شوند .


 

با کشیدن مواد داخل بینی غضروف های بالای بینی خیلی زود از بین میروند و پرده بین بینی از بین می رود و بینی به صورت پخ و خمیده مثل افرادی که بر اثر درگیری یا در اثر انحراف بینی منحرف هستند دیده می شوند .

افرادی که وابسته به مواد هستند معمولاً خلق ثابتی ندارند مثلاً زمان مصرف  قول هایی می دهند و زمانی که 4-5 ساعت که گذشت انها جواب قول ها را با پر خاشگری می دهند و این تناقض جزء خصوصیات افراد معتاد است که قبل از اعتیاد نداشته اند .

مواداعتیاد اور با ترکیبات شیمیایی مختلف تاثیرات متفاوتی را در بدن جای می گذارند

برخی باعث کندی حرکات سستی و خواب آلودگی می شوند

برخی باعث تحریک پذیری، افزایش هیجان و بی قراری میباشد این افراد تمام طول شب را بیدار می مانند و صبح به  خواب می روند و تعلق به گروه اکستازی،شیشه،کریستال قرص های ویتامین ب تعلق دارند به طور کلی میتوان به 3 طریق مساله مصرف مواد را می توان تشخیص داد :

 

1_ صحبت کردن و مصاحبه و اینکه به ما بگویند که من مصرف کردام .

2_ دادن یکسری پرسشنامه .

3_ تست های آموزشی که دقیق ترین آنهاست .

 

((زمانی الزام گرفتن آزمایش زمانی بوجود می آید که فرد اعتیاد خود را پنهان میکند)) .

 

1_ مصرف مواد اعتیاد آور روی فیزیک کلی بدن تاثیر میگذارد و باعث این میشود که پوکی استخوان پیدا کرده یا اندام فرد به صورت پرانتزی میشود ، یا لرزش دست میگیرند و یا دندان ها به فرسایش و زرد و سیاه می شوند ، و اگر مواد توهم زا  باشد فیزیک کلی صورت ، لاغر با پوستی خشک وکشیده شده به روی صورت و که بشکل مثلثی خواهد بود و زیر چشمانش برجسته میشود ، در حالی که کسانی که مواد سستی زا را مصرف می کنند با گونه های فرو رفته و لاغر اندام هستند .

2_ کسانی که این مواد را مصرف میکنند با فاصله کمی از مصرف ، حالت سرخوشی پیدا می کنند و چهره آنها برافروخته میشود ، و مصرف کنندگان هروئین چرت میزنند یا   دلا دلا  راه می روند .

رفتارهای خاص ممکن است از معتادی به معتاد دیگر متفاوت باشه ، بروز بعضی رفتارهای خاص نشانه مصرف مواد است .

مثلا فردی در انبار منزل به جابجائی وسایل  می پردازه ولی فرد دیگر ساعت ها از داستانهای گذشته   می پردازد و  با حرف زدن زیاد باعث خستگی سایرین میشود .

لذا این رفتارها در افراد معتاد باید توسط اعضای خانواده پیگیری شود رفتارهای تهاجمی و پرخاشگری ، برای تهیه پول و رفتن بیرون از منزل   می تواند  نشانه ای  از مصرف مواد باشد .

گرفتن تست ها  باید زمانی آغاز شوند که مسائل قانونی و حقوقی مطرح می شود این تست ها  وجود دارد و همه در زمان ازدواج باید از این نوع تست ها استفاده کنیم ولی متسفانه راه های متعددی وجود دارد برای اینکه فرد بتواند نتیجه را نفع خود نشان دهد با این حال مواد و انواع آن در مدت زمان خاص در ادرار قابل تشخیص است  و  اگر  متوجه شویم فرد قصد سوء استفاده از آنها را دارد و دیگر قابلیت ندارد ، آزمایش اعتیاد از طریق ، آزمایش خون ، ادرار ، انالیز وتجزیه بزاق دهان که روش های جدید و پیچیده ای  است و در همه مواقع استفاده نمیشود پیگیری میشود .

3_ زبان یکی از راستگو ترین اعضاء بدن در مورد اعتیاد است .

بانگاه کردن به سطح زبان میتوان تشخیص داد که فرد ، کی ؟ چی ؟ و چه مقدار مصرف کرده به طور مثال کسانی که سیگار مصرف میکنند پرز   زبان به طور یکنواخت تقعیر رنگ داده و از سفید و سرخ به رنگ زرد مایل به قهوهای و هرچه از زمان آخرین مصرف سیگارشان بگذرد شاهدِ رنگ زبان تقعیر میکند ، در واقع با میزان تقعیر رنگی که در زبان ایجاد میشود ما میتوانیم نوع مصرف و زمان مصرف آخرین بار را حس کنیم ، و کسانی که از حشیش استفاده میکنند و آنقدر تغییر  رنگ سیگار و حشیش به هم نزدیک است که برای تشخیص احتیاج دقت و تجربه کافی است .

مواد استنشاقی

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar