مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/٢٤

زمانی که یک زن باردار می­شود، برای او خیلی مهم است زندگی سالمی اشته باشد، به مقدار کافی غذاهای مغذی بخورد، مقدار کافی استراحت کند و مرتباً ورزش کند. همچنین ضروری است از هر چیزی که برای او یا بچه­اش مضر اسدت اجتناب کند.....

مرحله رشد قبل از تولد:....

مرحله تولد:


زمانی که یک زن باردار می­شود، برای او خیلی مهم است زندگی سالمی اشته باشد، به مقدار کافی غذاهای مغذی بخورد، مقدار کافی استراحت کند و مرتباً ورزش کند. همچنین ضروری است از هر چیزی که برای او یا بچه­اش مضر اسدت اجتناب کند. مخصوصاً این­که الکل، سیگار و مواد مخدر را ترک کند. برای یک زن باردار، سوءمصرف مواد از دو لحاظ خطرناک است اول اینکه ممکن است داروها مانع از توانایی او برای حاملگی شود. دوم اینکه بعضی داروها می­توانند مستقیماً رشد قبل از تولد را مختل کنند. جهان واقعاً از این مشکل در خطر است که نسل­های جدید کمتر رشد کنند.

در واقع همه داروهای غیرمجاز مثل هروئین و کوکائین برای زن باردار خطراتی در بردارد. همچنین مواد قانونی مثل الکل، تنباکو و حتی داروهای پزشکی نیز می­توانند مضر باشند. زنان باردار برای سلامتی خود و نوزادش باید تاحد امکان از همه آنها اجتناب کند. بعضی داروها در هر زمان از دوران بارداری که مصرف شوند مضر هستند اما بعضی در مراحل خاصی آسیب زننده­اند. بیشتر اندام­ها و سیستم­های بدنی نوزاد، تا ۱۰ هفته اول حاملگی و کمی بعد از آن شکل گرفته است. در طول این مرحله، بعضی داروها مخصوصاً الکل می­تواند باعث شکل­گیری ناقص بعضی قسمت­ها مثل رشد فوتوس قلب، دست یا پا و ویژگی­های چهره شود.

مرحله رشد قبل از تولد: بعد از تقریباً هفته دهم، فوتوس بایستی به سرعت در وزن و اندازه رشد کند. در این مرحله داروهای خاصی ممکن است به اندام­هایی که هنوز در حال رشدند مثل چشم­ها و همچنین سیستم اعصاب آسیب بزند. ادامه مصرف دارو، خطر سقط جنین و حاملگی زودرس را افزایش می­دهد. ولی بیشترین خطر داروها در این مرحله، امکان مداخله آنها در رشد طبیعی است. تاخیر در رشد نوزاد باعث می­شود که خیلی زود یا خیلی کوچک یا هر دوی اینها متولد شد. نوزادان با وزن پایین نیاز به مراقبت ویژه دارند و زمینه بیشتری برای بیماری­های شدید یا حتی مرگ دارند.

مرحله تولد: چندین دارو می­توانند به طور خاص در پایان حاملگی مضر باشند. این داروها احتمالاً حاملگی را مشکل­تر و خطرناک می­کنند یا مشکلات سلامتی برای نوزاد تازه متولد شده به وجود می­آورند. تعداد زیادی دارو به طور بالقوه در طول حاملگی موثرند که فواید آنها از خطراتش مهمترند. یک زن باید قبل از مصرف هر دارویی با دکتر یا مامای خود مشورت کند. در زیر تعدادی از داروهای پزشکی نام برده شده که باید با احتیاط زیاد مصرف شود یا از استفاده همزمان اجتناب شود:

ایزوترتینوین و تگیسون برای درمان انواع آکنه مزمن استفاده می­شود و ممکن است باعث شکل­گیری ناقص طولانی­مدت در طول مرحله رشد اندام شود.

ضدتشنج­ها مثل فنیتوین و کاربامازپین برای جلوگیری از حمله مغزی صرعی استفاده می­شود. این داروها با آسیب­های قلب و صورت و بیماری روحی مرتبطند.

داروهای ضدمیگرن از قبیل ارگوتامین و متوسرجیه که مانع از حملات میگرنی می­شوند ولی خطرات حاملگی زودرس را افزایش می­دهند.

آسپرین، ایبوپروفین و دیگر داروهای ضدالتهابی مانع لخته شدن خون می­شوند و خطر بروز خونریزی غیرقابل کنترل را برای مادر و نوزاد افزایش می­دهند. درپایان بارداری این داروها مانع از تولید هورمون­هایی می­شوند که زایمان را تحریک می­کنند به طوری که زایمان تا حد خطرناکی ممکن است به تاخیر بیفتد.

داروهای ضدانعقادی برایکاهش لخته­شدن خون در درمان بیماری­قلبی و حمله­مغزی استفاده می­شود. مصرف دارو در اوایل حاملگی با شکل­گیری ناقص صورت و تاخیر رشد ذهنی نوزاد ارتباط دارد. ادامه مصرف آن خطر خون ریزی غیر قابل ­کنترل را افزایش می دهد.

۱۵ تا۲۰ سال قبل سوء مصرف مواد بیماری مردان شناخته می‌شد و فقط در چند سال اخیر به عنوان مشکل جدید جامعه‌ی زنان مطرح گردیده است. زنان معتاد نه تنها به­علت کمبود منابع مالی قادر به شروع درمان نیستند، بلکه یک دسته سدهای اختصاصی دیگری برای آنان وجود دارد. این سدها شامل تعداد ناکافی گروه­های امدادی، خدمات­رسانی فعال برای آگاه کردن زنان کم انگیزه در جهت ورود به درمان، ترس از نتایج قانونی همانند از دست دادن حق سرپرستی کودک، مشکل رفت وآمد به مراکز درمانی و تحت پوشش بیمه‌ی سلامتی نبودن، پیدا نکردن فرد دیگری برای مراقبت از سایر افراد وابسته‌ی خانواده، بدنامی اجتماعی زنان مصرف کننده مواد و غیره هستند.

با توجه به اینکه بیشترین شیوع اعتیاد در زنان در سنین باروری دیده می‌شود و اکثریت زنان معتادی که باردار هستند، خواهان هیچ­گونه مراقبت­های اولیه قبل از زایمان نیستند، اینان آسیب‌پذیرتر از سایر زنان نسبت به عوارض زایمان و بارداری بوده و بدون توجه به مصرف مواد، زنان باردار سوء مصرف­کننده‌ مواد، احتمال بالای بروز عوارض بارداری را دارند. در کل ترس از مجازات قانونی مهمترین علت عدم تمایل زنان معتاد به دریافت درمان و مراقبت دوره جنینی است.

عوارض سوء مصرف مواد در بارداری دو دسته مادری و جنینی یا نوزادی را در بر می‌گیرند.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar