مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 

شیشه یا مت­آمفتامین، ماده­ای محرک، شیمیایی و مصنوعیِ قدرتمند و مخرب است. اعتیاد آور است و تاثیر شدیدی روی سیستم عصبی فرد می­گذارد،کسانی که احتیاج به تغییر ریتم سیستم عصبی خود دارند، به شیشه روی می­آورند. دوستداران شیشه با نام­های متعددی از جمله کریس، کریستال و یخ از آن نام می­برند.


شیشه یا مت­آمفتامین(1)

منبع: اعتیاد سبب شناسی و درمان، تالیف: دکتر بیوک تاجری

 

شیشه یا مت­آمفتامین، ماده­ای محرک، شیمیایی و مصنوعیِ قدرتمند و مخرب است. اعتیاد آور است و تاثیر شدیدی روی سیستم عصبی فرد می­گذارد،کسانی که احتیاج به تغییر ریتم سیستم عصبی خود دارند، به شیشه روی می­آورند. دوستداران شیشه با نام­های متعددی از جمله کریس، کریستال و یخ از آن نام می­برند.

 

کریستال یا شیشه، با عناوین عوام‌فریبی مثل «عامل افزایش توان جسمی»، «داروی محرکه جنسی» «عامل زیبایی و تناسب اندام»، برای فروش در جامعه بازاریابی می‌شود.

 

شیوع مصرف شیشه در کشور به عنوان یک ماده محرک از حدود شش سال پیش و ورود این ماده به ایران به­وسیله قاچاق آغاز شد که متاسفانه با گذشت زمان هروئین نیز به ترکیبات این ماده اضافه شد، این در حالی­است که بنا بر تاکید درمان­گران اعتیاد و وابستگی جسمی و روانی معتادان به شیشه و مواد محرک، بس خطرناک‌تر و شدیدتر از اعتیاد به مخدرها و اعتیادآورهای سنتی رایج در کشور است.

 

بر اساس آخرین یافته‌های به دست آمده از ارزیابی وضعیت اعتیاد و سوء مصرف مواد در کشور، 2/2 درصد معتادان با جمعیت پایه کمتر از یک میلیون و 200 هزار نفر، معتاد به مصرف شیشه هستند. الـگوی مصرف شیشه و اعتیاد آوری آن بسیار شدید است، و با این احتساب حدود 26 هزار و 400 نفر، معتاد مصرف ماده بسیار خطرناکی به نام شیشه هستند که در کمتر از یک سال فرد مصرف کننده را زمین‌گیر می‌کند. بنابر گفته‌های مراجعه‌کنندگان به مراکز درمان مصرف مواد محرک و همچنین، به استناد اعترافات تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان دستگیرشده این ماده، در ترکیب تولید شیشه از موادی چون فسفرید و سودوافدرین به­عنوان موادی با خاصیت تحرک‌زایی اندک و نیز مواد قطع‌کننده آبریزش بینی استفاده می‌شود!

 

شیشه فعالیت جسمانی فرد را هم افزایش می­دهد، به گونه­ای که "گمان می­کنی جزو کودکان بیش فعالی است که باید برای مداوا نزد متخصص اطفال او را برد. شیشه هم چنین به دلیل این­که موجب ترشح انتقال­دهنده عصبی «دوپامین» می شود موجب احساس لذت در فرد می­گردد. شیشه می­تواند کسانی که از لذات دنیوی بی­نصیب بودند را به اوج لذت ببرد آنها را برای سیر و سیاحت به جنگل­های آمازون، جزایر قناری، برج ایفل، عمق اقیانوس اطلس، کره مریخ و حتی عالم برزخ رهسپار کند. چه دستاوردی بهتر از این که دنیای صنعتی انسان را به هفت هشت هزار تومان پس از چند ثانیه به اوج لذت رسانده و او را وارد عالم کشف و شهود کند. کسی که دوست دارد همواره در چنین عوالمی سیر کند باید زمینه های آن نیز برایش فراهم باشد."

 

شیشه چیست؟

شیشه ماده محرک اعتیادآور و خطرناکی است که به شکل کریستال‌های ریز چون شکر بوده و برای قاچاق، آن را در نی‌های نوشابه جاسازی کرده و سر و ته آن را می‌بندند. قاچاقچیان و فروشندگان این مواد ادعا می‌کنند که شیشه حاوی مرفین نبوده و اعتیاد آور نیست، اما واقعیت این است که شیشه ماده محرک بسیار اعتیادآور و خطرناکی است. فردی که به مصرف شیشه روی می‌آورد ابتدا علایمی را تجربه می‌کند که به طور کاذب برای او جاذبه دارد، سپس دچار بی‌خوابی کابوس و کاهش اشتها می‌شود. با تداوم مصرف شیشه، تنفس و ضربان قلب افزایش می‌یابد فشارخون و دمای بدن بالا می‌رود. فرد مصرف‌کننده شیشه، تحریک پذیر و پرخاشگر می‌شود و احتمال دارد به هر خشونتی دست بزند. اضطراب، گیجی، لرزش­اندام‌ها، تشنج و در آخر ایست قلبی و مرگ از جمله عوارض مصرف «شیشه» است.

 

مصرف مداوم و دراز مدت شیشه موجب سوء­ظن و توهم، خشونت، کاهش شدید قوه حافظه، انواع توهم‌های شنوایی و بینایی شده و افسردگی و جنون آنی و اختلالات عصبی را به دنبال دارد. مصرف شیشه، ترشح انتقال­دهنده­های عصبی دوپامین، سروتونین و نور اپی‌نفرین را در سیناپس‌های عصبی در مغز به شدت افزایش می‌دهد و به تحریک کردن سلول‌های مغز منجر می‌شود.

 

 مصرف شیشه شخص را در وضعیتی قرار می‌دهد که تمایلی به درمان ندارد و شاید این عارضه مهم و بدترین تاثیر این مواد محرک بر مغز باشد. برای درمان اعتیاد به مواد مخدری که مرفین دارند مثل تریاک، کراک و هرویین، داروهای متادون و بوپره نورفین را تجویز می‌کنیم اما برای شیشه داروی خاصی نداریم. داروهایی که برای درمان شیشه استفاده می‌شود داروهای کمکی از جمله ضداضطراب‌ها و ضدافسردگی­هاست که این داروها در کاهش علایم بیمار موثر هستند. فروشندگان مواد با استناد به این مطلب که علایم ناشی از محرومیت از مصرف شیشه همانند علایم ناشی از محرومیت از مرفین نیست، آن را ماده‌ای غیر اعتیاد آور معرفی می‌کنند. برای درمان عوارض اعتیاد به شیشه بر اساس مدت، نوع و شیوه مصرف ممکن است که فرد نیاز به درمان دارویی به شکل بستری شدن یا سرپایی داشته باشد. بعد از درمان، اختلالات روان­پزشکی همراه بیمار، باید به وسیله درمان­گر خبره مورد بررسی و درمان قرار گیرد و به ­دنبال آن و یا همزمان با آموزش خانواده، مهارت‌های اولیه بهبودی و پیشگیری از بازگشت و رفتاردرمانی برنامه­ریزی شود.

 

در اثر ترک اعتیاد به شیشه نیز، فرد دچار افسردگی، خونسردی و بی‌علاقگی، خواب طولانی، به ‌هم ریختگی روحی، کمی انرژی و سراسیمگی می‌شود که این علایم به مرور زمان برطرف خواهند شد. پس از ترک شیشه فرد دچار نوعی ناتوانی، درماندگی، اختلال الگوی خواب و کابوس‌های شبانه می‌شود، تا جایی­ که توانایی انجام وظایف و کارهای روزمره او مختل می‌گردد اما فرد با مراجعه به پزشک متخصص می‌تواند به مرور زمان بر این حالات غلبه کند.اولین­بار شیشه در سال ۱۸۹۳ در کشور ژاپن از ماده‌ای به نام اِفدِرین ساخته شد، پس از جنگ جهانی دوم این ماده با نام شابو در میان ژاپنی‌ها رواج بسیار یافت تا این­که وزارت بهداشت این کشور آن­را در سال ۱۹۵۱ غیرقانونی اعلام کرد و از آن پس توسط سازمان غیرقانونی “یاکوزا” در این کشور تولید می‌شود.

 

بعدها و در جنگ جهانی دوم تحت نام دیگری، مورد استفاده اعضای ارتش آلمان از بالا تا پایین‌ترین رده قرار می‌گرفت و به صورت شکلات و برای افزایش سطح هوشیاری میان خلبانان نیروی هوایی توزیع می‌شد. پزشک اختصاصی آدولف هیتلر از سال ۱۹۴۲ تا زمان مرگ او، برای جلوگیری از افسردگی و رفع خستگی روزانه میزان مشخصی مت (نوعی از آمفتامین) را به هیتلر تزریق می‌کرد.

 

در دهه ۶۰ میلادی مصرف این ماده شیوع زیادی پیدا کرد و در دهه ۸۰ مصرف تفریحی آن به اوج خود رسید. در سال ۱۹۸۹ مجله اکونومیست، شهر “سان دیگو” در کالیفرنیا را پایتخت مت­آمفتامین آمریکای شمالی اعلام کرد. این مجله در سال ۲۰۰۰، همین عنوان را بار دیگر برای این شهر به کار برد و نیز شهر “ساوت گیت” کالیفرنیا را دومین پایتخت توصیف کرد. با این­وجود، علی­رغم تلاش مستمر ایالات متحده به منظور محدود کردن روند افزایش مصرف، استعمال آن در مناطق مختلف این کشور رواج بسیار یافت.

 

مت­آمفتامین یک ماده مصنوعی و ساخت دست بشر است که در شکل­ها و نوع­های مختلفی وجود دارد. نوع کریستالی به شکل تکه­­های یخ یا شیشه است. امکان کشیدن آن در سیگار یا پیپ وجود دارد. آنرا حتی می­توان بعد از حل کردن در آب با سرنگ و سوزن تزریق کرد. شیشه همچنین به شکل پودر، قرص، و یا کپسول نیز وجود دارد و به صورت بالا کشیدن از بینی، بلعیدن، یا استعمال )از طریق واژن یا مقعد(  استفاده می­شود. اگرچه برخی ازشیشه­ها به طور قانونی توسط شرکت­های داروئی تولید می­شوند، اما بیشتر شیشه­ها به صورت غیرقانونی، در محل­های موقتی مانند منازل، اتاق هتل­ها، انبارها، و داخل ماشین­ها تهیه می­شوند. سازندگان ماده شاید از مواد شیمیائی تهیه شده از مواد دیگر، مثل چاه­پاک­کن، تینر رنگ، و ضد یخ استفاده کنند. شیشه به­عنوان یک ماده محرک خیابانی نسبتاً ارزان و در دسترس است. این دو عامل باعث شده­اند اخیراً شاهد رشد بی­سابقه نگرانی مردم از بالا بودن مصرف بین نوجوانان و جوانان باشیم.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar