مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

 در بسیاری از جوامع، زنان در معرض خشونت مردان قرار دارند. زنان نه تنها قربانی خشونت مردان هستند بلکه ترس از رویارویی با این خشونت بر سراسر زندگی آنان به شدت سایه افکنده است.


علل اعمال خشونت خانگی

 

 در بسیاری از جوامع، زنان در معرض خشونت مردان قرار دارند. زنان نه تنها قربانی خشونت مردان هستند بلکه ترس از رویارویی با این خشونت بر سراسر زندگی آنان به شدت سایه افکنده است. جراحات فیزیکی و ضربه های روحی و روانی حاصل از خشونت می تواند پیامهای جبران ناپذیری بر زندگی قربانی داشته باشد که نهایتاً به زندگی خانوادگی و اجتماعی قربانی لطمه وارد می سازد.متخصصان می گویند یک سوم تا یک پنجم زنان خانه دار مورد خشونت قرار دارند هر چند که داده های مستند جهت حمایت از این ادعا وجود ندارد، اما یافته های پژوهشگران در کانادا حاکی از آن است که یک دوم زنان مورد مطالعه بوسیله مردان آشنا مورد خشونت قرار گرفته و یک ششم کسانی که به تازگی ازدواج کرده اند، گزارش داده اند که توسط همسران خود مورد خشونت قرار گرفته اند.

 

در سال 1993 در گردهمایی کمیته ملی سازمان ملل برای اولین بار تعریف جامعی از خشونت بر مبنای جنسیت ارائه شد.

 

 طبق مقاله شماره یک این اعلامیه خشونت علیه زنان شامل هر عمل خشونتی که مبنای جنسیتی داشته باشد و منجر به آزار جنسی، فیزیکی و روانی برای زنان شود و حتی تهدید به این اعمال که منجر به سلب آزادی زنان خواه در زندگی خصوصی و خواه در جامعه بوقوع بپیوندد را شامل می شود. (دکتر راشل جیوکیس 1999).

 

  کمیته ملی خشونت علیه زنان در سال 1991 در کشور استرالیا نیز تعریفی از خشونت ارائه داده است طبق این تعریف رفتاری که بوسیله مردان جهت کنترل قربانی شان اعمال می شود که منجر به آسیبهای روانی، جنسی و فیزیکی شده و انزوای اجتماعی یا محدودیت اقتصادی را بدنبال داشته و باعث می شود که زن در ترس و دلهره زندگی کند.دکتر "مرضیه عارفی" جامعه شناس و کارشناس علوم تربیتی در این رابطه گفت: خشونت علیه زنان در ابعاد وسیع خود شامل خشونتی است که هم در داخل خانه و هم در خارج از خانه در محدوده خانوادگی اتفاق می افتد، ولی شکی نیست که علت اصلی این نوع خشونت را باید در نابرابری قدرت جستجو نمود.وی اظهار داشت: تعریف خشونت خانگی طی زمان همانطور که ارزشهای جامعه در مورد رفتارهای جایز در ازدواج و یا روابط زن و مرد تغییر می کند، متغیر است. به اعتقاد وی خشونت را نمی توان فقط در حمله فیزیکی تصور نمود چرا که خشونت در حقیقت شامل انواع رفتارهایی است که مردان به قصد کنترل و ارعاب زنان در پیش می گیرند.

چنین به نظر می رسد که خشونت در خانواده امری خصوصی به حساب می آید، بدین معنی که مسائل باید بین زن و شوهر حل و فصل شود نه اینکه نیازی به دخالت مقامات بهزیستی و پلیس و دادگاه باشد.دکتر عارفی در این رابطه می گوید: به طور حتم هرگز نمی توان تعداد واقعی زنانی که در خانه توسط همسران خود مورد خشونت قرار گرفته اند را دانست.

 

 وی می افزاید: شرم و حیا ارزشهای حاکم در جامعه باعث می شود که بسیاری از زنان این عمل را به عنوان یک راز نزد خود نگه دارند. بنابراین فقط می توان تخمین زد که چه تعداد از زنان در مواجهه با این مسأله به مراکز قانونی مراجعه می کنند.

به گفته این استاد دانشگاه آمارهای موجود در مراکز قانونی معمولاً میزان پایینی از خشونت را گزارش می دهند.

 

عارفی تأکید می کند یکی از گامهای مهم در جهت پس راندن خشونت، قابل گزارش بودن آن است.حال این سؤال قابل تأمل است که چرا زنانی که مورد خشونت قرار می گیرند به روابطشان با فرد خشونت کننده ادامه می دهند و چرا برخی از زنان با حالت ترس و وحشت به زندگی در آن موقعیت خشونت زا ادامه می دهند؟

 

 این جامعه شناس و کارشناس علوم تربیتی می گوید: برای پاسخ به این سؤال باید به سؤال دیگری پاسخ دهیم و آن اینکه کسی که به زندگی در محیطی که همراه با خشونت است ادامه می دهد چه پیامدهایی وجود دارد؟عضو هیأت علمی دانشگاه ارومیه می افزاید: این خیلی ساده است که زن یک گروگان در خانه خودش است و بسیاری از زنانی که مورد خشونت خانگی قرار می گیرند نه توانایی ترک خانه را دارند و نه توانایی گزارش آن به دیگران را بنابراین به مرور زمان عزت نفس زنان مورد خشونت قرار گرفته به پایین ترین حد خود می رسد و پس از مدتی احساس درونی زن مورد آزار قرار گرفته به او می گوید، همیشه تو مقصری، کسی نیست که از تو حمایت کند.

 

وی ادامه می دهد: ضرب و جرح هنوز یک عمل خصوصی و شرم آور در فرهنگ ماست و به همین دلیل زنان آن را نزد خود نگه می دارند و از همه مهمتر زندگی آنان پر از وحشت است آنان هرگز نمی دانند که خشونت چه زمانی به وقوع می پیوندد.

 به اعتقاد وی زندگی برای این دسته از زنان مانند راه رفتن بر روی پوسته تخم مرغ شکننده است.

 

"بسیاری از زنان بر این باورند که رفتن نزد پلیس و مراجعه قانونی کار پست و پایین است".

 

 مدیر گروه علوم تربیتی دانشگاه ارومیه اضافه می کند: در واقع بسیاری از زنان خیلی پیش از آنکه کار آنها به مراجع قانونی بکشد مورد تحقیر و ناباوری قرار می گیرند.

عارفی می گوید: زنان بیش از هر چیز به خاطر شیوه بازجویی پلیسی تمایلی به گزارش موارد خشونت ندارند، برخورد سهل انگارانه مراجع قانونی با زنان مورد خشونت قرار گرفته باعث می شود که آنان از مراجعه به این مراکز دلسرد شوند.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar