مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

 

اضطراب دوره کودکى مى تواند به علت موقعیتى باشد که نیاز به سازگارى یا تغییر دارد. چنین موقعیتهایى اغلب باعث ایجاد نگرانى و سرکشى مى شوند. اتفاقات مثبت نیز مى توانند سبب اضطراب شوند ، مانند اقدام به انجام یک فعالیت جدید . اما بیشتر وقتها ، اتفاقات و تغییرات منفى مانند بیمارى یا مرگ یکى از اعضاى خانواده علت بروز اضطراب در کودک است.


 

 

کودکان مضطرب

 

 

اضطراب دوره کودکى مى تواند به علت موقعیتى باشد که نیاز به سازگارى یا تغییر دارد. چنین موقعیتهایى اغلب باعث ایجاد نگرانى و سرکشى مى شوند. اتفاقات مثبت نیز مى توانند سبب اضطراب شوند ، مانند اقدام به انجام یک فعالیت جدید . اما بیشتر وقتها ، اتفاقات و تغییرات منفى مانند بیمارى یا مرگ یکى از اعضاى خانواده علت بروز اضطراب در کودک است.
اضطراب یکى از جنبه هاى غیرقابل اجتناب زندگى است و مى تواند پاسخى به موقعیت یا عاملى باشد که یک تغییر عاطفى یا جسمى منفى (یا هر دو) را به دنبال دارد. اضطراب مى تواند بر نحوه تفکر ، عملکرد و احساس افراد تأثیر بگذارد.
کودکان یاد مى گیرند با تجربه شخصى یا مشاهده دیگران به اضطراب واکنش نشان دهند. بیشتر اضطرابهاى کودکان از نظر بزرگسالان بى اهمیت است. اما از آنجاکه کودکان فاقد تجربه کافى هستند ، حتى موقعیتهایى که نیاز به تغییرات کوچک دارند مى توانند تأثیر بسزایى بر احساس امنیت آنان بگذارند.
درد ، جراحت و بیمارى از عوامل عمده ایجاد اضطراب در کودکان است. درمانهاى پزشکى خود سبب ایجاد استرس بیشترى مى شوند. از دیگر عوامل استرس زا مى توان به طلاق یا بحرانهاى مالى ، مرگ یا از دست دادن عزیزان اشاره کرد.
نشانه هاى وجود اضطراب در کودکان
*  علائم جسمى :
سردرد، درد شکم، اختلال در خواب، کابوس شبانه، شب ادرارى جدید، لکنت زبان
*  نشانه هاى عاطفى یا رفتارى
عصبانیت، نگرانى، عدم راحتى خیال، ترس (از تاریکى ، تنهایى و غریبه ها)، چسبیدن به پدر و مادر ، بیش از حد سؤال کردن، ناراحتى، گریه ، نق زدن، عدم کنترل احساسات، رفتارهاى خشن، لجاجت، بازگشتن به رفتارهاى دوره رشد قبلى کودک، عدم علاقه به شرکت در فعالیتهاى مدرسه یا خانواده
والدین چگونه مى توانند اضطراب کودک خود را از بین ببرند؟
والدین مى توانند به کودک کمک کنند پاسخهاى مناسبى به اضطراب خود بدهند ، مثلاً :
*  محیط خانه را بى خطر ، امن ، آشنا ، ثابت و قابل اعتماد کنند.
*  به کودکان اجازه ندهند برنامه هاى تلویزیونى که باعث ترس و نگرانى در کودک مى شوند، نگاه کنند.
*  وقت خود را با فرزند خود با آرامش و راحتى بگذرانند.
*  سئوال کردن را در کودک خود تشویق کنند.
*  بیان و ابراز غم ، نگرانى یا ترس را در کودک تشویق کنند.
*  بدون ابراز انتقاد و عیب جویى به حرفهاى کودک خود گوش کنند.
*  عزت نفس را در کودک خود افزایش دهند. آنان را تشویق ، و به آنان محبت کنند. سعى کنند فرزند خود را در فعالیتهایى که موفقیت آنان را در پى دارد ، شرکت دهند.
*  از تشویق مثبت و پاداش به جاى تنبیه استفاده کنند.
*  به کودک اجازه انتخاب کردن بدهند و بگذارند تا حدى روى کارها و زندگى روزمره خود کنترل داشته باشند. چراکه هرچه بیشتر احساس کنند روى کارهاى خود کنترل کافى دارند ، پاسخ آنان به اضطراب ، بهتر و سالم تر خواهد بود.
*  فعالیت بدنى و ورزش را در آنان تشویق کنند.
* کودک را از اتفاقات و موقعیتهایى که باعث بروز اضطراب مى شود آگاه کنند، که شامل تجربه هاى جدید ، ترس یا پیامدهاى پیش بینى نشده ، احساسات ناخوشایند ، نیازها یا آرزوهاى برآورده نشده ، و از دست دادن عزیزان .
*  شناختن نشانه هاى اضطراب در کودک خود.
خود کودک براى رهایى از اضطراب چه مى تواند بکند؟
*  از مشکلات خود با والدین یا بزرگترها صحبت کنید. اگر نمى توانید با والدین خود ارتباط برقرار کنید ، با کسى که مورد اطمینان است ، صحبت کنید.
*  ورزش کنید. فعالیت بدنى سبب کاهش اضطراب مى شود.
*  انتظارات خود را واقعى تز کنید. تمام تلاش تان را بکنید و بدانید هیچ کس کامل نیست.
*  یاد بگیرید به خودتان احترام بگذارید، به خودتان عشق بورزید. به دیگران احترام بگذارید. با کسانى ارتباط داشته باشید که به شما احترام مى گذارند و شما را مى پذیرند.
*  به خاطر داشته باشید که دخانیات ، مواد مخدر و الکل مشکلات را حل نمى کنند.
*  اگر نمى توانید اضطراب و نگرانى را در خود کنترل کنید ، از متخصصان کمک بخواهید.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar