مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٩

سؤال من درباره آزاررسانى در محیط خانواده به کودکان است. مى  خواستم بدانم چه رفتارهایى را مى توان «آزار جسمانى به کودکان در محیط خانواده» نامید؟
آزار جسمانى به هرگونه تنبیه یا ضرب و شتم یا هر نوع برخورد منفى فیزیکى نسبت به کودکان اطلاق مى شود که برخى از انواع آن مى تواند شامل موارد زیر باشد:


 

 

 

کودک آزارى: آزار جسمانى به کودکان و تأثیرات مخرب آنسؤال من درباره آزاررسانى در محیط خانواده به کودکان است. مى  خواستم بدانم چه رفتارهایى را مى توان «آزار جسمانى به کودکان در محیط خانواده» نامید؟
آزار جسمانى به هرگونه تنبیه یا ضرب و شتم یا هر نوع برخورد منفى فیزیکى نسبت به کودکان اطلاق مى شود که برخى از انواع آن مى تواند شامل موارد زیر باشد:
۱ ـ کتک زدن با دست مانند سیلى زدن یا با مشت زدن
۲ ـ آزار با وسایل مختلف و به وسیله اشیایى چون کمربند، کفش، خط کش و ...
۳ـ محروم کردن کودک از غذا و گرسنه نگاه داشتن او
۴ـ استفاده از قاشق داغ براى سوزاندن یا باهر وسیله دیگر
۵ـ پرت کردن اشیا به سمت کودکان به قصد تنبیه یا ترساندن
۶ ـ پاشیدن فلفل، پودر صابون یا ... در دهان کودک
۷ ـ هل دادن کودکان یا پرت کردن آنها
این آزارهاى جسمانى چه تأثیراتى بر روى کودکان دارد؟
نخستین تأثیر اینگونه رفتارها ایجاد احساس ترس، ناامنى و وحشت در کودکان است. آنها در برابر والدین خویش قدرتى ندارند و به همین دلیل احساس ناتوانى، ضعف، هراس و خشم و عصبانیت در چنین کودکانى ریشه مى دواند چرا که ناتوانى و ضعف روى دیگر سکه ترسیدن و عصبانیت است. این نوع کودکان اعتماد خود را به والدین خویش که باید حامى آنها باشند به طورکلى از دست مى دهند. در مرحله بعد آنها اعتماد و اطمینان خود را نسبت به محیط اجتماعى و مردم دیگر هم از دست خواهند داد. در نتیجه به احتمال زیاد به آدمهایى مشکوک و مظنون، داراى احساسى دایمى از ناامنى، وفاقد حرمت نفس مبدل خواهند شد.
او حرمت نفس خود را از دست مى دهد زیرا مدام خودش را بد و بى ارزش مى داند. مدام صدایى در درون اوست که مى گوید: «من بد هستم و مستحق تنبیه!» اینها ضرباتى است که بر اعتماد به نفس او وارد شده و لذا به حس ناتوانى اش منجر مى شود. مجموعه این احساسات در او تولید خشم و عصبانیتى پنهان مى کند که نسبت به خودش دارد؛ و سرانجام به دام افسردگى و اضطراب هاى شدیدى مى افتد که او را ویران مى سازد.
براساس تحقیقات انجام شده، آزارهاى جسمانى مى تواند حتى بر ضریب هوشى کودک نیز تأثیرات مخرب و منفى بگذارد و به بخشهاى مهمى از مغز او آسیب بزند. این کودکان براى رهایى از خشم و عصبانیت درونى خویش، آنجا که زورشان مى رسد، قدرت نمایى مى کنند مثل آزاردادن حیوانات یا اذیت کردن همکلاسى ها در مدرسه یا خواهر و برادر کوچکتر در منزل. از آنجا که او مورد ظلم و ستم والدین قرار گرفته است، در نتیجه خود نیز به شخصیتى ظالم و ستمگر مبدل مى شود و همان رفتارها را با دیگران در محیط اجتماعى اش انجام مى دهد.
وقتى که پدر یا مادرى از دست فرزند خویش آنقدر عصبانى است که احساس مى کند باآزار دادن یا به عبارتى تنبیه جسمانى و کتک زدن کودک خود آرام خواهد گرفت، چه روشهایى براى کنترل خویش پیشنهاد مى کنید؟
اولاً باید والدین بدانند که رفتارى چون آزار جسمانى به کودک زشت ترین و بدترین عمل ممکن است و کاملاً بى نتیجه در یاددادن یک رفتار درست به او. پس باید به هیچ دلیلى کودک را مورد آزار جسمانى قرار نداد. اما در صورتى که برخى والدین به دلیل عدم شناخت یا درک درست از این موضوع یا ساختار روانى شان با چنین احساسى مواجه مى شوند بهتر است براى کنترل و نهایتاً حذف چنین رفتارى از روشهاى زیر استفاده کنند:
الف: خود را از فضاى آزاردهنده اى که پیش آمده به سرعت دور کنند.
ب: دقت کنید که در کدام بخش از اندامهاى خود بیشتر احساس عصبانیت مى کنید؛ گلو، صورت، سینه، دستها، پا و... روى همان بخش از بدن خود متمرکز شوید و سعى کنید خشم خود را به شیوه درستى (و در یک فضاى امن و به دور از تنش) از آن بخش خارج کنید مثلاً اگر احساس عصبانیت متوجه گلو و حنجره شماست، در یک بالش یا متکا فریادبکشید، اگر در دستهاى شماست به بالش مشت بزنید، اگر پاهاى شما نقطه ثقل عصبانیت شماست سعى کنید راه بروید یا بدوید. اگر در برخورد با فرزندتان حس کردید مى خواهید به سر او فریاد بکشید، با دست دهان خود را بسته نگهدارید، یا پا و دست خودرا که مى خواهید با آنها ضربه اى وارد کنید محکم نگاه داشته و کنترل کنید و سپس هر چه سریع تر خود را از آن محیط دور سازید.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar