مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/٤

    تعارض انواع مختلفی دارد. تضاد ممکن است داخلی باشد بدین معنی که در انتخاب بین دو مساله مانده ولی نمی تواند آن را به زبان آورد. تعارض گاهی به صورت خواستن است و آن در مواردی است که 2 چیز را می خواهد و در انتخاب مانده است. تعارض گاهی به صورت نخواستن است. مثلااز 2 راه حبس و کتک هیچ کدام را نمی پسندد ولی ناگزیر باید یکی را برگزیند. تعارض زمانی به صورت اجتناب و خواستن است؛ مثل خواستاری شنا در آب ولی سرد بودن آب


<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

کنار آمدن با تعارض
برای همه ما پیش آمده است که بین دو موضوع مجبور به انتخاب یکی باشیم و به اصطلاح دچار تعارض شده باشیم. در آدمی نیازها متعدد و متنوع اند و طبیعی است که انسان در یک زمان، نیازمند و خواستار وصول به 2 چیز باشد. در شرایطی ممکن است بین این دو خواسته تضاد و تقابل وجود داشته و به دست آوردن و سازش با هر دو غیر ممکن باشد.در این صورت انگیزه ها و تمایلات در درون آدمی به رقابت پرداخته و هیچ کدام به نتیجه قطعی نمی رسند.

 


    
انسانی که گرفتار تضاد و تعارض است کسی است که در این دو انتخاب سرگردان مانده و نمی داند کدام را برگزیند.
    
البته یکی از آن دو را انتخاب می کند ولی در درونش تمایلی برای دستیابی به آن دیگری نیز وجود دارد که این همان تعارض است. در این حال گرچه شخص سرانجام به هدف خود می رسد اما ضرورت دست زدن به انتخاب، در کار پیشرفت وی به سوی هدف اخلال ایجاد می کند.

 


    
تعارض انواع مختلفی دارد. تضاد ممکن است داخلی باشد بدین معنی که در انتخاب بین دو مساله مانده ولی نمی تواند آن را به زبان آورد. تعارض گاهی به صورت خواستن است و آن در مواردی است که 2 چیز را می خواهد و در انتخاب مانده است. تعارض گاهی به صورت نخواستن است. مثلااز 2 راه حبس و کتک هیچ کدام را نمی پسندد ولی ناگزیر باید یکی را برگزیند. تعارض زمانی به صورت اجتناب و خواستن است؛ مثل خواستاری شنا در آب ولی سرد بودن آب.
    
عوارض تعارض
    
تعارض ها حالت هیجانی را آشفته می کنند، به فعالیت شناختی آسیب می رسانند و ممکن است تعادل حیاتی بدن را مختل کنند. اختلال هیجانی تعارض به صورت دودلی، اضطراب، زودرنجی، خشم، افسردگی و احساس گناه خود را نشان می دهد.تعارض علاوه بر این که در تهییج پذیری تاثیر دارد اختلال شناختی نیز تولید می کند. تحت شرایط تعارض زا، الگوی تفکر فرد اغلب آشفته می شود و عدم تمرکز، کاهش حافظه و... به وجود می آید.
    
چند روش برای سازگاری با تعارض
    
تمامی انسان ها خواه ناخواه در وضعیت هایی قرار می گیرند که حاکی از وجود تعارض در یکی از انواع آن است. اما شیوه حل این تعارضات به عواملی بستگی دارد که یکی از این عوامل بهداشت روانی فرد است. افرادی که موفق به حفظ بهداشت روانی خود شده اند در چنین شرایطی با شیوه های مناسبی به حل تعارضات آن می پردازند و از میزان استرس زایی چنین موقعیت هایی می کاهند. روش های گوناگونی برای کنار آمدن با تعارض وجود دارد؛

 اولین راه کنار آمدن است. یعنی قبول این که تعارضات جزء جدا نشدنی از زندگی هستند و این که از دو یا چند انتخاب سازگار یا ناسازگار فقط باید یکی از آنها انتخاب شود.

 راه دوم توجه به بکارگیری امکانات رفتاری و شناختی برای تغییر دادن موقعیت های تعارض برانگیز است.

راه سوم استفاده از مکانیسم های دفاعی از جمله شوخی است. شوخی به این دلیل کارساز است که به شخص این امکان را می دهد تا واقعیت ها را به گونه ای جامعه پسندانه بیان کند.
    
راه چهارم اجتناب است.برخی اساسا فعالیت های خود را به نحوی تنظیم می کنند که در موقعیت تعارض قرار نگیرند. راه پنجم در نظر گرفتن راه های جانشین است.

 

اگر در خصوص مسائل موجود همه حرف ها را بشنویم و بهترین آن را با توجه به شرایط، موقعیت ها و نیازهای خودمان انتخاب کنیم تا حد زیادی از درگیر شدن در تعارض و تبعات ناشی از آن در امان هستیم.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar