مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

گوش دادن به موسیقی و کاهش استرس

 

 موسیقی درمانی به بهبود حرکتی در مبتلایان سکته کمک می کند .

 

محققان پیش از این نشان داده بودند گوش دادن به موسیقی می تواند استرس را کاهش دهد. اکنون تحقیق جدید نشان می دهد موسیقی تاثیر قدرتمندی بر روی مغز دارد و می تواند به بهبود حرکت در بیماران مبتلا به سکته مغزی کمک کند.

 

پژوهشگران با بررسی چندین مطالعه انجام شده بر روی فواید موسیقی درمانی دریافتند، موسیقی اثرات مفیدی بر بیماران مبتلا به سکته مغزی دارد و می تواند به آنها کمک کند حرکت خود را بهبود بخشند.

بیش از ۲۰ میلیون نفر سالانه به سکته مغزی مبتلا می شوند. بسیاری از این بیماران دچار آسیب های مغزی می شوند که توانایی های حرکتی و گفتاری آنها را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند موجب کاهش چشمگیر کیفیت زندگی آنها شود.

متخصصان موسیقی درمانی شیوه هایی را آموزش می دهند که عملکرد مغز را تحریک کرده و نتایج را برای بیماران بهبود می بخشد.

یکی از شیوه های رایج “تحریک شنیداری ریتمیک یا موزون (RAS) است که بر روی ارتباطات بین ریتم و حرکت تکیه دارد. از موسیقی با یک تمپوی خاص برای تحریک حرکت در بیمار استفاده می شود.

این بررسی رامتخصصان نشریه علمی “همکاری کوچران” انجام دادند. آنها هفت مطالعه بر روی ۱۸۴ بیمار در زمینه موسیقی درمانی را بررسی کردند.

در یکی از این بررسی ها محققان دریافتند در مقایسه با حرکت درمانی استاندارد، درمان با RAS سرعت راه رفتن را بطور میانگین به ۱۴ متر در دقیقه بهبود بخشید و به بیماران کمک کرد گام های بلندتری بردارند.

این تحقیق حاکی از نتایج دلگرم کننده برای اثرات موسیقی درمانی در بیماران سکته مغزی است.

این پژوهشگران می گویند از آنجا که در اغلب مطالعات، شیوه هایی برپایه ریتم را مورد بررسی قرار داده اند، معتقدند، ریتم می تواند عامل اولیه ای در شیوه های موسیقی درمانی سکته باشد.

سایر شیوه های موسیقی درمانی شامل گوش دادن به موسیقی زنده و ضبط شده است که برای بهبود گفتار، رفتار و کاهش درد در بیماران مبتلا به آسیب های مغزی بکار گرفته می شود.

البته اگرچه نتایج برخی از این موارد مثبت و مطلوب است، اما شواهد آنها محدود است.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar