مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

پرخاشگرى، افسردگى، کج فهمى، لجبازى، تخریب سیستم عصبى و فکرى در بیشتر مواقع نتیجه نگاه کردن بیش از حد کودکان به فیلم هاى تلویزیون است. کارشناسان معتقدند که نگاه کردن طولانى کودکان به تلویزیون و انجام بازى هاى رایانه اى افق فکرى آنها را محدود مى کند و بر عملکرد کلامى آنان نیز تأثیر مى گذارد.


<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-language:FA;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

آسیب شناسى اثرات سوءبرنامه هاى تلویزیونى

 

 

 

پرخاشگرى، افسردگى، کج فهمى، لجبازى، تخریب سیستم عصبى و فکرى در بیشتر مواقع نتیجه نگاه کردن بیش از حد کودکان به فیلم هاى تلویزیون است. کارشناسان معتقدند که نگاه کردن طولانى کودکان به تلویزیون و انجام بازى هاى رایانه اى افق فکرى آنها را محدود مى کند و بر عملکرد کلامى آنان نیز تأثیر مى گذارد.

روانشناسان مى گویند در جامعه هایى که زمینه فقر و بیکارى بیشتر باشد، فیلم ها و سریال هایى رواج پیدا مى کند که داراى مضامین خشونت و زورگویى است. این امر نیز به نوبه خود باعث افزایش خشونت و پرخاشگرى در جامعه مى شود که بیشترین آسیب و خسارت آن متوجه کودکان و نوجوانان آن جامعه است.

دیدن فیلم هاى خشن، ترس و اضطراب را در کودک افزایش مى دهد.

در این میان تماشاى فیلم ها و سریال هاى خشن براى پسران جذابیت ویژه اى دارد چرا که شخصیت هاى این قبیل فیلم ها اغلب مردان هستند.

کودکان هر فیلمى را که مى بینند، الگو قرار مى دهند. یادگیرى آنها براساس دیده ها و شنیده هااست و دیدن صحنه هاى خشن و رفتارهاى پرخاشگرانه باعث اضطراب ، ترس و بروز رفتارهاى خشن در آنان مى شود. خشونت در سریال ها و فیلم ها حتى بر روى کودکان آرام نیز تأثیرگذار است و آنها رادچار هیجان هاى کاذب مى کند.

هنگامى که کودک تحت تأثیر فیلمى قرار مى گیرد، در خیال پردازى هاى خود نسبت به شخصیت هاى آن احساس نزدیکى مى کندو آنها را الگوى خود قرار مى دهد. بازى هاى رایانه اى خشن از دیگر علایق کودکان در سالهاى اخیر است ، آنها در این بازى ها نقشى را بر عهده مى گیرند و فعالانه وارد عمل مى شوند. در این زمینه ، حس گیرى بعضى از کودکان آنقدر قوى است که آنچه را که در فیلم ها و بازى هاى رایانه اى دیده اند، روى خواهر و برادر خود و همکلاسى هایشان پیاده مى کنند.

کودکان پرتحرک بهترین روش تخلیه انرژى خود را در زد و خوردى مى بینند که از فیلم ها یاد گرفته اند. در این نوع فیلم ها، عواطف انسانى و خانوادگى نقشى ندارد و همه چیز قربانى خشونت و زورگویى مى شود. متأسفانه ، باید اظهار داشت که استفاده از امکانات تصویرى مانند تلویزیون و رایانه در اغلب خانواده ها بدون نظارت والدین انجام مى گیرد.

احساس ناامنى با دیدن یک فیلم!

فیلم هاى سینمایى و سریال هاى تلویزیونى پیام هاى مثبت و منفى بسیارى را به بینندگان منتقل مى کنند. در این میان، پیام هاى منفى بر روى افراد حساس تأثیر بیشترى دارد.

افراد خیال پرداز با همذات پندارى با شخصیت هاى داستانى و با تصویرسازى و فرضیه سازى در مورد خود و اطرافیان شان به ترس ها و نگرانى ها خود دامن زده و در نتیجه اضطراب زیادى را از این طریق تجربه مى کنند.

همچنین برخى از سریال هاى بى پیام تلویزیونى بلاتکلیفى، انتظار و سردرگمى را در مخاطب القا مى کنند.

خانواده ها بر روى فیلم هاى کودکان نظارت کنند

خانواده ها و برنامه ریزان شبکه هاى تلویزیونى نقشى اساسى در برنامه ریزى اوقات فراغت کودکان دارند.

در این که تلویزیون برنامه هاى مفید فراوانى چه براى بزرگسالان و چه براى کودکان پخش مى کند، حرفى نیست، اما درک این مسأله براى برنامه ریزان شبکه ها در زمان بندى برنامه ها بسیار با ارزش است؛ زیرا تماشاى فیلم هایى که افراد را عصبى، هیجانى، غمگین، وحشتزده مى کند، در درازمدت اثرات جبران ناپذیرى را برآن ها به ویژه کودکان و نوجوانان برجاى خواهدگذاشت.

مسأله مهم تر خود خانواده ها هستند که براى فرزندانشان برنامه ریزى مدونى ندارند که کودکانشان چه وقت بازى کنند، چه وقت تکالیف مدرسه را انجام دهند و در چه زمانى به تماشاى تلویزیون و یا انجام فعالیت هاى موردعلاقه خود بپردازند.

وحشت خواب و کابوس هاى شبانه نتیجه فیلم هاى خشن

آیا کودکان شما تاکنون دچار کابوس شده اند؟ چه خواب هاى آشفته یا کابوس هاى شبانه اى باعث وحشت کودکانتان شده است؟

وحشت خواب چطور؟

بسیارى از کودکانى که دچار کابوس و یا وحشت خواب مى شوند، مایل نیستند درباره آن صحبت کنند.

کابوس درخواب در سنین ۶-۵ سالگى اتفاق مى افتد که نتیجه اختلال اضطراب در خواب است .

مرحله رؤیا! کابوس درخواب ناشى از ترس، اضطراب، ناراحتى و نگرانى هایى است که درطول روز براى کودک رخ مى دهد و شب خود را در قالب کابوس نشان مى دهد.

اما وحشت خواب که آن هم ریشه در نگرانى هاى روزمره دارد، زمینه خانوادگى دارد و در دوره خواب عمیق که رؤیا ندارد (NONREM) اتفاق مى افتد. کودک بیدارمى شود ، مى نشیند و جیغ مى کشد. او وحشتزده و گیج و منگ است.

اطرافیان را نمى شناسد و خواب خود را نیز به یاد ندارد. در این حال، ضربان قلب و تعداد تنفس کودک به طور قابل ملاحظه اى بالا مى رود و پس از چند دقیقه آرام گرفته، دوباره به خواب مى رود.اضطراب و ترس در خواب نشأت گرفته و دنباله اضطراب هاى روزانه است که مى تواند مربوط به رفتار اطرافیان مانند دعواهاى پدر و مادر و یا خواهر و برادر، زدوخورد، تنبیه، تحقیر، تهدید، تماشاى فیلم هاى خشن و ترسناک یا غم انگیز باشد.

پیش گیرى بهتر از درمان است

اثرات روانى برخى از برنامه هاى تلویزیونى همانند سمى است که همه روزه به مقدار بسیار کمى از طریق غذا، آب و یا داروها وارد بدن افراد مى شود. این مقدار کم و ناچیز به هیچ وجه سلامت را به خطر نمى اندازد، اما در درازمدت فرد را به طور کامل مسموم کرده، اثرات جانبى ناشى از آن، کل سیستم بدن وى را دستخوش یک بیمارى لاعلاج و مهلک مى سازد! هدف ما از بررسى این مسائل، نقد فیلم هاى سینمایى و سریال هاى تلویزیونى نیست، بلکه هشدارى است براى پیشگیرى و پیش بینى و برنامه ریزى. آنچه مسلم است محیط زندگى، جامعه و فضا را در جهان امروز و دنیاى واقعى نمى توان کاملاً پاستوریزه و پاک نگاه داشت! و «مدینه فاضله» آرزویى بیش نیست که با واقعیت هاى دنیاى امروز فاصله دارد! اما آنچه مهم است پخش زمان برنامه ها و برنامه سازى است که اهمیت دارد.

چقدر خوب است که در ساعت هاى پایانى شب، برنامه هاى شاد و تفریحى متنوع و متعددى در همه شبکه ها داشته باشیم. به هرحال، شاید بتوان گفت که برخى از برنامه هاى تلویزیون نیازمند یک بازنگرى در انتخاب سوژه ها و پیامدهاى ناشى از تماشاى آن ها و ساعت و زمان پخش این برنامه ها است.

بزرگنمایى، احساس ناامنى را شدت مى بخشد و ممکن است به مرور زمان در کودکان سبب کابوس ها و خواب هاى آشفته، شب ادرارى، ناخن جویدن، خشونت و پرخاشگرى مزمن گردد.

از آنجا که تماشاى برنامه هاى تلویزیونى بهترین و بیشترین سرگرمى خانواده ها است لازم است دست اندرکاران و برنامه ریزان این رسانه همگانى باید از راهنمایى روان شناسان، جامعه شناسان، استادان دانشگاه و کارشناسان تعلیم و تربیت در جهت شناسایى سوژه هاى موردنیاز جامعه بهره مند شوند و درصدد تهیه و پخش برنامه هایى متناسب براى همه گروه هاى سنى برآیند. کودکان و نوجوانان را نیز به عنوان بیننده برنامه بزرگسالان مدنظر قراردهند.

خانواده ها نیز دراین باره باید برنامه ریزى مناسبى متناسب با سن و درک کودکانشان داشته باشند و خودشان نیز در کنار بچه ها به تماشاى برنامه ها بنشینند و یا از دور نظارت داشته باشند و در مواقع ضرورى توضیحاتى درمورد رویدادها و شخصیت هاى ترسناک فیلم ها و سریال ها به کودکانشان بدهند تا بتوانند به خوبى ترس را از کودک دور کنند.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar