مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

کودکان امروز، کودکان دیروز نیستند، شرایط و مقتضیات جامعه امروز بر زندگى خانواده ها و کودکان تأثیر گذاشته است. حالا دیگر رسانه هاى جمعى گرفتارى هاى شغلى والدین، زندگى آپارتمانى و حتى شلوغى هاى محیط اجتماعى روى رفتار کودکان تأثیرگذار است.


<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-language:FA;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

پرخاشگرى زیر نگاه والدین

 

 

 

کودکان امروز، کودکان دیروز نیستند، شرایط و مقتضیات جامعه امروز بر زندگى خانواده ها و کودکان تأثیر گذاشته است. حالا دیگر رسانه هاى جمعى گرفتارى هاى شغلى والدین، زندگى آپارتمانى و حتى شلوغى هاى محیط اجتماعى روى رفتار کودکان تأثیرگذار است. پرخاشگرى، نبود آرامش و کودک گریزى از جمله مسائلى است که خانواده هاى جوان در کودکان خود مشاهده مى کنند و راهکار مناسب کنترل آن را نیز نمى دانند. دکتر فاطمه قاسم زاده روان شناس راهکارهاى مقابله با آن را بیان مى کند.

مقتضیات جامعه امروزى حکم مى کند که والدین در تربیت فرزندان خود حساسیت بیشترى به خرج دهند و براى داشتن یک فرزند سالم روش ها و شیوه هاى گوناگون را به کار گیرند، ولى با توجه به پیشرفت هاى حاصل در علم روانشناسى و مشاوره اصولاً پدر و مادرها نسبت به این مقوله بى تفاوت هستند و به تمامى جنبه هاى مختلف رشد کودک خود اهمیت نمى دهند، بنابراین دچار مشکلات متعدد در ارتباط گیرى و تربیت فرزند خود مى شوند، نظر شما در این باره چیست؟

گروهى از پدر و مادرها دوست دارند درباره نحوه تربیت فرزندانشان بیشتر بدانند و اقدام هاى لازم از نظر بالا بردن آگاهى خود و مراجعه به مشاور را انجام مى دهند اما گروه دیگرى به دلایل مختلف نه تنها این فرصت را پیدا نمى کنند بلکه نحوه زندگى شان به گونه اى است که حتى ممکن است تأثیرات منفى هم بر روى کودکان داشته باشند، بنابراین ما با یک گروه از پدر و مادرها روبه رو نیستیم. خانواده ها بنابه شرایط و نحوه زندگى شان در ارتباط گیرى و نحوه تربیت فرزندان متفاوتند، در حال حاضر انتظارات ونیازهاى بچه ها بیشتر شده و به همین دلیل پدر و مادرها باید خودشان را از نظر پاسخگویى به نیاز فرزندان شان با زمان تطبیق دهند، حتى دیده مى شود که پدر و مادرها به مسائلى درباره کودکان خود برخورد مى کنند که آمادگى پاسخگویى به آنها را ندارند و این موضوع تنها آگاهى و اطلاعات روز را مى خواهد.

ریشه و علل و عوامل پرخاشگرى در کودکان چیست و خانواده ها چگونه مى توانند به کودکان خود در این زمینه کمک کنند؟

پرخاشگرى در کودکان به ویژه کودکان ۴ تا ۶ سال یک رفتار نسبتاً شایع است، الگوپذیرى یک بخشى از پرخاشگرى است، گاهى دیده مى شود که پدر و مادرها کم تحملى مى کنند و در برابر رفتارهاى فرزندانشان از شیوه هاى مختلف پرخاشگرى استفاده مى کنند. این خود سبب تشدید پرخاشگرى مى شود، بنابراین یکى از دلایل مهم، خود پدر و مادرها هستند. البته نقش رسانه ها را هم نباید نادیده بگیریم. کودکان در این سنین به وسایل ارتباط جمعى به ویژه تلویزیون علاقه فراوان دارند. در برنامه هاى تلویزیون هم مباحثى وجود دارد که پرخاشگرى را القا کند، از سریال ها گرفته تا کارتون هایى که براى بچه ها پخش مى شود، هر کدام به نوعى القاکننده پرخاشگرى هستند. گاهى دلیل پرخاشگرى این است که به چهار جنبه رشد بچه ها به صورت متعادل چه در مهدهاى کودک و چه در خانواده ها توجه نمى شود. حتى در ارتباط با رشد جسمى که زیرمجموعه آن خوردن ـ استراحت و گاهى هم بازى است کمتر توجه مى شود، به طور مثال، ما درباره تحرک بچه ها مشکل داریم. در آپارتمان ها فضاى مناسب براى بازى هاى پرتحرک که بچه هاى این سنین به آن نیاز دارند وجود ندارد و آنها نمى توانند نیازهاى خود را برآورده کنند، بنابراین دست به پرخاشگرى مى زنند که باعث ناراحتى دیگران مى شود، حتى در مهدهاى کودک هم، زمان تحرک کودکان کم است. هر گروه سنى شاید کمتر از نیم ساعت بازى هاى پرتحرک انجام دهد بنابراین کودک برخى اوقات با یک محدودیت همیشگى در برون ریزى هیجانات خود به صورت طبیعى مواجه است به همین دلیل هیجانات کودک به شکل رفتارهاى پرخاشگرانه بروز پیدا مى کند.

مسأله دیگر در رشد جسمى کودکان، مسأله خواب است که به طور معمول کودکان با یک کمبود خواب مزمن مواجه هستند، آنان با بزرگ ترها مى خوابند و با بزرگ ترها بیدار مى شوند، بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد بچه ها وضع خواب مناسبى ندارند. این در حالى است که کودکان ۴ تا۶ سال دست کم به ۱۰ ساعت خواب شبانه نیاز دارند تا مغزشان استراحت کند و بتوانند رفتارهاى خود را کنترل کنند. والدین باید بدانند که کم خوابى بر کم تحملى و پرخاشگرى کودکان تأثیر مستقیم دارد. البته رژیم غذایى کودکان نیز مى تواند یکى دیگر از علل و عوامل پرخاشگرى باشد، مواد محرک از جمله شکلات ها، تنقلات، نوشابه هاى گازدار، سوسیس، کالباس و سس هاى تند تحریک پذیرى را در کودکان بیشتر مى کند.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar