مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

هنگامى که بیشتر افراد احساس سرخوردگى مى کنند به نوعى دچار افسردگى مى شوند. افسردگى مقابله و مبارزه با زندگى روزمره را سخت مى کند و بر روابط افراد و حتى جنبه هاى اصلى زندگى مانند اشتها و خواب تأثیر مى گذارد. این مطلب به علل افسردگى و راهکار حل آن مى پردازد:

- افسردگى بیمارى روح است


<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-language:FA;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

 

افسردگى دشمن زندگى

 

 

هنگامى که بیشتر افراد احساس سرخوردگى مى کنند به نوعى دچار افسردگى مى شوند. افسردگى مقابله و مبارزه با زندگى روزمره را سخت مى کند و بر روابط افراد و حتى جنبه هاى اصلى زندگى مانند اشتها و خواب تأثیر مى گذارد. این مطلب به علل افسردگى و راهکار حل آن مى پردازد:

- افسردگى بیمارى روح است

بیش از یک سوم افراد افسردگى را در زندگى تجربه مى کنند و این بدان معناست که نزدیکان ما نیز ممکن است در بعضى اوقات دچار افسردگى شوند. افسردگى مشکلى پیچیده است که در وراى بیمارى هاى جسمى نهفته است. به عنوان مثال یک بیمارى مزمن مى تواند باعث افسردگى شود و یا افسردگى باعث بروز بیمارى شود. برخى اوقات نشانه هایى از مشکلات روحى مانند هیجان زدگى، حملات عصبى، عقده هاى روانى و یا ترس هاى بى مورد افسردگى را تشدید مى کند.

- شیوع افسردگى در میان زنان

براساس اعلام مؤسسه ملى سلامت روان هر ساله بیش از ۱۹ میلیون نفر در ایالات متحده دچار افسردگى مى شوند. در این میان زنان ۲ برابر بیشتر از مردان احتمال ابتلا به افسردگى را دارند. در واقع بیش از ۶ میلیون زن هر ساله دچار افسردگى مى شوند.افسردگى حاصل تعامل ژن ها و محیط است، اما برخى افراد به نظر بیشتر تحت تأثیر اتفاق هاى استرس زاى روزمره قرار مى گیرند. اتفاق هاى ناگوار در زندگى معمولاً هر شخصى را دچار افسردگى مى کند. با این وجود افرادکمى به طور کامل بر افسردگى غلبه مى کنند. مطالعات بر روى دوقلوها نشان مى دهد عوامل ژنتیکى نقش قابل توجهى در افسردگى دارند، اما بررسى پیش از تولد براى فهمیدن آن که نوزاد دچار افسردگى خواهد شد، غیرممکن است.

- دلایل افسردگى

افسردگى مربوط به نامتعادل بودن فعالیت هاى شیمیایى در مغز است. نبود تعادل باعث سختى روابط سلول ها با یکدیگر مى شود. اتفاق هاى استرس زاى روزمره مانند از دست دادن نزدیکان و آشنایان، جدایى، دور بودن از خانه و نزدیکان ویا نقل مکان ممکن است باعث افسردگى شود. تئورى هاى زیادى درباره این موضوع مانند فاکتورهاى ژنتیکى و یا بیولوژیکى، تأثیرات محیط، دوران کودکى و یا تحول و پیشرفت جوامع ارائه شده است با این وجود محققان معتقدند افسردگى بیشتر اوقات تحت تأثیر بیش از یک یا دوعامل به وجود مى آید. تأثیر ژنتیکى، تأثیرات روان شناختى و تأثیرات محیط از عوامل افسردگى است. عوامل بروز افسردگى براى افراد گوناگون متفاوت است. گاه واقعه اى تلخ، هنگامى که همه چیز به خوبى پیش مى رود باعث تغییر چیزى نمى شود؛ در زمان دیگر افسردگى ممکن است مستقیماً مربوط به رخدادى در زندگى باشد مانند از دست دادن دوست یا ضربه اى روحى و یا بیمارى سخت. استفاده از داروهایى خاص، استفاده از الکل و یا مواد مخدر ممکن است بروز افسردگى را در افراد تشدید کند.

محققان درباره چگونگى تأثیرپذیرى زنان از افسردگى تحقیقات گسترده اى انجام داده اند که این تحقیقات همچنان ادامه دارد، با این وجود افسردگى نشانه هایى نیز دارد.

احساس اندوه و گریه زیاد، از دست دادن اشتیاق به چیزهایى که قبلاً به آن علاقه داشته اید، احساس گناه، ناامیدى و احساس بى ثمر بودن، اندیشیدن به مرگ یا خودکشى، خواب زیاد یا بى خوابى مفرط،

از دست دادن اشتها و کاهش وزن، احساس خستگى زیاد یا سستى در انجام کار، عدم تمرکز، یا مشکل در تصمیم گیرى، دردهاى صعب العلاج، از نشانه هاى افسردگى است.

بایدها و نبایدها در افسردگى

- خودتان را از دیگران جدا نکنید، در کنار دوستان و آشنایان باشید و از توصیه هاى دینى و پزشک خانوادگى استفاده کنید.

- تصمیم هاى بزرگى در زندگى مانند جدایى و یا طلاق نگیرید، ممکن است درا ین موقع قادر به تصمیم گیرى درست نباشید. بنابراین ممکن است تصمیم شما بهترین تصمیم نباشد.

- خودتان را به خاطر افسرده بودن مقصر ندانید چون شما باعث آن نبودید. - از این که احساس خوبى ندارید مأیوس نشوید و صبور باشید.

- هرگز تسلیم مشکلات نشوید. - هر روز ورزش کنید تا احساس خوبى داشته باشید و با انرژى باشید. - از رژیم غذایى مناسب و سالم استفاده کنید و به اندازه کافى استراحت داشته باشید. - قرص ها را به طور مرتب استفاده کنید و براى مشاوره هر چندبار که پزشک پیشنهاد داد بروید. - مصرف قرص ها به تنهایى کارایى ندارد.

هدف هاى کوچک براى خود تعیین کنید زیرا ممکن است انرژى کمى داشته باشید.- به خودتان روحیه بدهید.

- تا آنجاکه مى توانید درباره افسردگى و راه هاى معالجه آن اطلاعات کسب کنید.

- چه مدت نیاز به مصرف دارو دارید؟

میزان نیاز شما به دارو بستگى به شدت افسردگى دارد. اگر براى بار اول دچار افسردگى شده اید، پزشک معمولاً ۶ ماه مصرف دارو را توصیه مى کند. اگر براى بار دوم دچار افسردگى شدید براى یک سال ممکن است دارو تجویز شود.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar