مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

رشد فکرى افراد، افزایش خلاقیت و اعتماد به نفس زمانى در یک خانواده افزایش پیدا مى کند که افراد خانواده از نظر عاطفى ساعات بیشترى را براى گفت و گو در کنار یکدیگر بگذرانند. این در حالى است که براساس تحقیقات انجام شده میزان گفت وگو در خانواده هاى ایرانى کمتر از ۳۰ دقیقه بوده است.


<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-language:FA;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

تنظیم ساعت عاطفه

 

 

 

 

رشد فکرى افراد، افزایش خلاقیت و اعتماد به نفس زمانى در یک خانواده افزایش پیدا مى کند که افراد خانواده از نظر عاطفى ساعات بیشترى را براى گفت و گو در کنار یکدیگر بگذرانند. این در حالى است که براساس تحقیقات انجام شده میزان گفت وگو در خانواده هاى ایرانى کمتر از ۳۰ دقیقه بوده است.

گرفتارى فکرى اعضاى خانواده، ۲شغله بودن مرد و کار زنان از جمله مواردى است که باعث مى شود زن و مرد در تنظیم زمانى براى با هم بودن در خانه دچار مشکل شوند. این مسأله در حالى به عنوان مشکل اجتماعى درآمده است که پیامدهاى اجتماعى بسیارى را براى خانواده به همراه داشته به طورى که بسیارى از زنان و مردان متأهل از نبود فرصت حتى براى خرید روزمره خود شکایت مى کنند.

در برخى از خانواده ها پدر و مادر فرصت حضور و آموزش کودکان خود را ندارند و انتقال فرهنگى از والدین به فرزندان به کندى انجام مى شود که جامعه شناسان از این وضع به عنوان گسیختگى فرهنگى نام مى برند.

دکتر شهلا کاظمى پور جامعه شناس و استاد دانشگاه درباره تنظیم وقت خانواده ها مى گوید: یکى از مشکلات خانواده هاى ایرانى کار کردن ۲ شیفت مردان و زنان است. این موضوع باعث کاهش روابط عاطفى در خانواده شده است.

وى درباره نداشتن فرصت لازم براى رسیدگى به امور روزمره در زندگى زناشویى مى گوید: به دلیل افزایش هزینه ها افراد ملزم هستند در چند شیفت کار کنند این موضوع به خاطر ضعف مدیریتى است، چرا که در هیچ کجاى دنیا این موضوع وجود ندارد.

کاظمى پوربا اشاره به این که برنامه ریزى مناسبى در خانواده ها براى گذراندن فرصت هاى زندگى وجود ندارد اظهار مى کند: بحران در خانواده ها زمانى رخ مى دهد که حضور والدین در خانواده کم رنگ مى شود. خانواده ها در فاصله زمانى کمى که در خانه هستند و برنامه ریزى لازم براى گذراندن این حضور ندارند. به اعتقاد این کارشناس اعضاى یک خانواده در شبانه روز باید ۲ تا ۳ ساعت با یکدیگر ارتباط عاطفى و گفت وگو داشته باشند که هم اکنون این میزان بسیار کاهش پیدا کرده است.

این جامعه شناس به پیامدهاى این وضع اشاره مى کند و مى گوید: گسیختگى فرهنگى حاصل حضور کم رنگ والدین در خانواده است، انتقال فرهنگى والدین به فرزندان به هیچ عنوان به خوبى صورت نمى گیرد و خانواده دیگر فرصت آموزش به فرزندان را ندارد. همچنین بسیارى از تنش هاى زناشویى سرچشمه اش نبود فرصت براى حل مسائل و حل تنش هاى به وجود آمده است.

وى به اشتغال مادران و نحوه ارتباط آنان با کودکان و همسران اشاره مى کند و مى گوید: به دلیل اهمیت رفتار مادران باید در محیط هاى کارى به آنها فرصت داده شود تا کمتر خسته شوند و توان رسیدگى و گفت وگو با فرزندان و حل مسائل خود را داشته باشند. بنابراین با فراهم کردن شرایط مناسب براى آنها مى توان بسیارى از هزینه هاى اجتماعى را کاهش داد.

کمتر از نیم ساعت صحبت مى کنیم

تمام کارشناسان معتقدند زوجین باید در طول روز حداقل ۲ ساعت را براى گفت وگو مشخص کنند تا هرگونه ابهام و برداشت غیرواقعى میان آنها برطرف شود، با خط قرمزهاى یکدیگر آشنا شده و وارد حریم هاى یکدیگر نشوند.

دکتر حسن علم الهدى جامعه شناس به تحقیقات انجام شده در این باره اشاره مى کند و مى گوید: مطالعاتى که درباره مسائل خانوادگى انجام شده است نشان مى دهد گفتمان هر خانواده در شبانه روز کمتر از ۳۰ دقیقه است.

وى بهداشت عاطفى - روانى و فکرى زن و مرد را در خانواده مهم مى داند و مى افزاید: خانواده هاى ایرانى به لحاظ نوع ارتباط به دو دسته خانواده ارگانیکى و خانواده مکانیکى تقسیم مى شوند. خانواده ارگانیکى روابط سالم و در هم تنیده اى با هم دارند اما خانواده هاى مکانیکى ارتباط ابزارى و غیرمفید با یکدیگر دارند که در حال حاضر جامعه ما به سمت خانواده هاى مکانیکى مى رود.

به گفته او در خانواده هاى ارگانیکى روابط بین اعضا تعریف شده است و حضور زن و مرد در خانه براساس نوعى برنامه ریزى است. زمانى که حضور و گفت وگو به اندازه کافى در بین اعضا وجود نداشته باشد، خانواده حالت خانوار را پیدا مى کند. به این معنا که زن و مرد تنها در زیر یک سقف زندگى مى کنند و ارتباط معنادارى با هم ندارند.

این کارشناس به نکاتى درباره خانواده اشاره مى کند و معتقد است که نشانه هاى یک خانواده خوشبخت با گفتمان مناسب و حضور خوب زن و مرد در آن خانواده است.

علم الهدى تأکید مى کند: در برخى خانواده ها فضا چون فضاى عاطفى نیست، حضور اعضا در خانواده هم کمتر مى شود. بى برنامه بودن و نداشتن مدیریت مناسب در خانه، ضعف در مدیریت خانواده که بیشتر از سوى مرد خانواده است، باعث کم رنگ شدن ارتباط در میان افراد مى شود.

وى تنها راه جلوگیرى از این وضع را برنامه ریزى مناسب خانواده ها مى داند و مى گوید: کار در ایام تعطیل، نداشتن تعادل در کار، استراحت و اوقات فراغت که بیشتر به دلایل اقتصادى در خانواده ها اتفاق مى افتد باعث مى شود نشاط و شادابى خانواده تحت تأثیر قرار گرفته و حتى زنان و مردان شاغل در روزهاى تعطیل تنها در خواب هستند تا با اعضاى خانواده وقت خود را بگذرانند.

وى نقش مادر را در خانواده بسیار مهم مى داند و مى گوید: روابط عاطفى میان اعضاى خانواده را مادر مشخص مى کند، مادر عمود عاطفى کانون خانواده است و با توجه به ویژگى هاى عاطفى و روانى که دارد مى تواند محیط خانواده را آرام کند. زنان شاغل در منزل دچار فشارهاى روانى و بى حوصلگى مى شوند و شکیبایى و توان لازم را براى ایفاى نقش خود ندارند، بنابراین رسیدگى به امور زناشویى هم دچار مشکل مى شود.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar