مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

هفته گذشته بخش نخست گفت و گو با دکترفاطمه قاسم زاده روان شناس کودک را خواندید. ادامه این گفت و گو راکه درباره برخى مسائل کودکان است مى خوانید.

جنبه هاى رشد کودکان چقدر در پرخاشگرى اهمیت دارد؟


<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-language:FA;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

بچه ها را با قصه گویى در اختیار بگیرید

 

 

هفته گذشته بخش نخست گفت و گو با دکترفاطمه قاسم زاده روان شناس کودک را خواندید. ادامه این گفت و گو راکه درباره برخى مسائل کودکان است مى خوانید.

جنبه هاى رشد کودکان چقدر در پرخاشگرى اهمیت دارد؟

علاوه بر رشد جسمى، رشد عاطفى و یا رشد هیجانى کودکان بسیار مورد توجه است. متأسفانه خانواده ها کمتر براى رشد عاطفى و هیجانى کودکان خود برنامه ریزى مى کنند. این که آنان حالت هاى خود را بشناسند و وقتى عصبانى مى شوند بدانند که چه کار باید بکنند بسیار مهم است. هیجان ها به طور طبیعى در میان کودکان است و خود خشم در میان همه انسان ها به عنوان یک هیجان وجود دارد. حال نوع آن مى تواند در انسان ها متفاوت باشد. هیجان ها یا به صورت منفى بروز مى کنند مانند خشم، ترس و اندوه و یا به صورت مثبت اند شادى، محبت. به هر حال در وجود همه انسان ها هیجان وجود دارد، اما نحوه بروز آن آموختنى است و بستگى به این دارد که ما چگونه به فرزندان خود یاد دهیم که خشم خود را چگونه بیرون بریزند. پرخاشگرى نحوه بروز خشم است. ما مى توانیم از راه آموزش به فرزند خود آن را مهار کنیم. مى توانیم به فرزند خود یاد دهیم که اگر عصبانى شد بگوید که من عصبانى هستم با او حرف بزنیم و بگوییم چند دقیقه بنشیند یک لیوان آب بخورد و آن اوج خشم را با صحبت کردن با کودک کنترل کنیم، بنابراین این والدین هستند که باید به فرزند خود یاد دهند که چگونه هیجانات مثبت خود و یا هیجانات منفى خود را بشناسند. به طور معمول سه ملاک براى بیان درست این هیجانات در نظر گرفته مى شود اول این که کودک به خود آسیب نرساند، دوم به دیگران آسیب نرساند و در آخر به اشیاء آسیب نرساند، این در حالى است که در بیشتر کودکان این رفتارها را مى بینیم که به هنگام خشم یا خودشان را مى زنند یا کودکان دیگر را کتک مى زنند، موهایشان را مى کشند و حتى گاز مى گیرند و یا این که به اشیاء آسیب مى رسانند. بنابراین اگر ما آموزش دهیم که کودکان ابتدا هیجانات خود را بشناسند و به درستى حالت خود را بیان کنند این اقدام موجب کنترل هیجانات کودک مى شود.

شما چه راهکارهایى را به خانواده ها براى کنترل هیجانات کودکان شان پیشنهاد مى کنید؟

بهترین راه قصه، نمایش، خواندن کتاب داستان و کتاب هایى است که با عنوان احساس هاى تو، «من خوشحال هستم»، «من عصبانى هستم»، «من مى ترسم» و هر آنچه که به عنوان داستان نام برده مى شود براى کودک خوانده شود البته نمایش نیز روش بسیار مناسبى در مهدکودک است. مهدهاى کودک نقش بسیار مهمى در کاهش هیجانات کودکان دارند، به هر حال شیوه هاى یادگیرى کودکان، بازى، نقاشى، داستان و قصه و نمایش و یا کاردستى موجب کاهش این هیجانات مى شود. در واقع به کودکان آموزش دهیم تا رشد اجتماعى کودکان تقویت شود. البته سازگارى بچه ها چه در خانه و چه در مهدهاى کودک با یکدیگر بسیار مهم است، اگر سازگارى در میان کودکان وجود نداشته باشد منجر به پرخاشگرى آنها مى شود، کودکان ما باید یاد بگیرند که با هم خوب بازى کنند و اگر در بازى به اختلاف نظر مى رسند به شیوه غیر از دعوا آن را حل کنند. بنابر این توجه به رشد اجتماعى بسیار مهم بوده و باز هم با همان شیوه هاى کودکانه مى توانیم به بچه ها کمک کنیم. بنابراین مى توان گفت که یکى از فواید مهدهاى کودک این است که محیطى ایجاد مى کند که بچه ها در یک محیط طبیعى سازگارى و در کنار هم فعالیت هاى جمعى را یاد مى گیرند و حقوق و وظایف خود را مى شناسند.

رسانه ها بویژه تلویزیون نقش مؤثرى در آموزش ناخودآگاه کودکان در زمینه هاى مختلف از جمله پرخاشگرى مى تواند داشته باشد، به نظر شما دلیل توجه کودکان به صحنه هاى پرتنش در فیلم ها و یا رو آوردن به CDها و بازى هاى رایانه اى که در آن صحنه هاى زد و خورد بسیار است، چیست؟

کودکان به سطح مناسبى از هیجان نیاز دارند برخوردارى از این هیجان یک نیاز و از ویژگى هاى کودکان است، رفتارهاى در سطح شدید کودک موجب هیجانات منفى مى شود. روانشناسان تحقیقى را انجام دادند که بازى هاى خشونت آمیز کامپیوترى کودکان را دچار بیمارى صرع خفیف مى کند زیرا میزان هیجان کودک افزایش پیدا مى کند و ترس و اضطراب در کودکان بیشتر مى شود.

علت کودک گریزى در بچه ها چیست؟ چرا برخى از کودکان از بازى با هم سن و سالان خود گریزانند و بیشتر دوست دارند با خودشان و یا با بزرگ ترها بازى کنند؟

بیشتر کودکان تا زیر ۳ سال بازى هاى موازى مى کنند یعنى بیشتر دوست دارند در کنار هم باشند اما هر کدام به تنهایى بازى مى کنند که این موضوع مهم نیست.

علت این که برخى از کودکان از بازى کردن با هم سن و سالان خود گریزان هستند در بسیارى از مواقع به خاطر توجه بیش از حد خانواده است. گروهى از کودکان که ارتباطات اجتماعى خوبى ندارند همان هایى هستند که بسیار مورد توجه خانواده بوده اند. بنابراین خانواده ها نیز باید تعادل را حفظ کنند.

از سوى دیگر کودکانى که در اطرافشان کودکان هم سن ندارند و بیشتر با بزرگ ترها بازى مى کنند و بزرگ ترها رعایت کودک را مى کنند و هرچه کودک مى گوید گوش مى کنند، کودک یاد مى گیرد که با این شیوه همیشه امتیاز بگیرد. وقتى وارد محیط هاى جمعى مثل مهدکودک مى شود کودکان هم سن او به کودک امتیاز نمى دهند و در نتیجه این عامل موجب بروز مشکلاتى مى شود.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar