مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

مردان و زنانى که زندگى زناشویى پرتنشى دارند، اغلب در دوران کودکى تعامل صحیح را نیاموخته اند و در خانواده هایى بزرگ شده اند که به دلیل اختلاف هاى پدر ومادر روابط عاطفى ضعیفى میان اعضاى خانواده برقرار است.


<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-language:FA;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

موفقیت خانواده

در گرو هوش عاطفى زن وشوهر

 

 

 

 

مردان و زنانى که زندگى زناشویى پرتنشى دارند، اغلب در دوران کودکى تعامل صحیح را نیاموخته اند و در خانواده هایى بزرگ شده اند که به دلیل اختلاف هاى پدر ومادر روابط عاطفى ضعیفى میان اعضاى خانواده برقرار است.

به اعتقاد کارشناسان نبود عاطفه در میان برخى از خانواده ها موجب مى شود تا اعضاى خانواده دچار مشکلات و پیامدهاى بسیارى شوند. ترس، اضطراب و نداشتن اعتماد به نفس از جمله ناهنجارى هایى است که در خانواده هاى بى عاطفه وجود دارد.

تحقیقات نشان مى دهد افراد موفق در خانواده هاى سالم و با محبتى زندگى مى کنند که بار عاطفى مناسبى در میان اعضاى آن خانواده حکم فرماست.

تحکم و حساب کشى، تحقیر و سرزنش و سردرگمى از جمله رفتارهاى منفى میان زن و شوهر است که باعث تنش در زندگى زناشویى مى شود . محبت لازم میان زن و مرد را از بین مى برد.

دکتر حسن حسینى جامعه شناس، کارکرد خانواده را از نظر عاطفى مورد بررسى قرار مى دهد و مى گوید: از جمله نتایج روابط متقابل زن و شوهر بالابودن میزان بار عاطفى آن ها در خانواده است، این رابطه از اهمیت ویژه اى برخوردار است. چرا که در روابط اجتماعى افراد تأثیر بسیار زیادى دارد.

به گفته او زمانى که روابط عاطفى مناسبى در میان زن و شوهر وجود داشته باشد خانواده با آرامش بیشترى به فعالیت خود ادامه مى دهد و در انجام امور بیرون از خانه نیز موفق تر عمل مى کنند.

حسینى به بحران عاطفى در خانواده ها اشاره مى کند و مى گوید: در خانواده هایى که روابط عاطفى هیچ گونه جایگاهى ندارد اختلاف ها جایگزین عاطفه مى شود و در نهایت ارتباط زن و مرد را با خشونت فیزیکى مواجه مى کند.

به گفته او کودکان در خانواده هاى پرتنش ناموفق عمل مى کنند و دیدگاه مثبتى نسبت به تشکیل زندگى زناشویى ندارند و اگر ازدواج کنند چون ذهنیت پرخاشگرى از روابط زناشویى دارند در زندگى خانوادگى شان با مشکل مواجه مى شوند.

این کودکان از استوارى شخصیت محروم هستند.

این کارشناس تأکید مى کند: زن وشوهرى که ذهن و رفتار یکدیگر را درک کنند، روابط عاطفى مثبتى هم با یکدیگر برقرار مى کنند.

هوش عاطفى غیر از هوش عقلى است

محققان دریافته اند کودکانى که شاهد خشونت و بدرفتارى میان اعضاى خانواده هستند احتمالاً در بزرگسالى دست به خشونت مى زنند. همچنین گرایش به خشونت و احتمال بروز ناهنجارى هاى رفتارى در بزرگسالانى که در دوره کودکى مورد بدرفتارى و سوء استفاده قرار گرفته اند بیشتر است. افراط و تفریط در تنیبه وتشویق کودکان عامل دیگرى است که منجر به ناهنجارى در کودکان مى شود.

دکتر فریبرزحمیدى روان شناس براین نکته تأکید مى کند و تنها راه حل این مسأله را داشتن هوش عاطفى زن و شوهر درخانواده مى داند و مى گوید: هوش عاطفى مجموعه اى از مهارت ها و شاخص ها براى شناخت احساس خود، کنترل احساس خود، شناخت احساس دیگران و تنظیم روابط با دیگران است که در خانواده جایگاه بسیار بالایى دارد.

به گفته او ممکن است افراد باهوش زیادى وجود داشته باشند که نه در شغل و کارشان، نه در روابط خانوادگى و روابط میان فردى شان و نه در تفریح و عشق ورزیدنشان موفق باشند و کسانى را هم بشناسیم که با وجود این که از هوش سرشارى برخوردار نیستند زندگى آرام و موفقى داشته اند و حتى به سطوح بالاى موفقیت هاى اجتماعى هم دست یافته اند که این موضوع نتیجه هوش عاطفى افراد است.

حمیدى تأکید مى کند: زن و شوهر در خانواده باید قادر به شناخت و پیش بینى احساسات خود در موقعیت هاى مختلف باشند. افراد زیادى هستند که یا از احساسات مختلف خود آگاهى ندارند و یا ریشه آنها را نمى فهمند. این نوع از بى اطلاعى ها و آگاهى نداشتن ها موجب تنش بسیارى میان زن و شوهر مى شود.

وى با اشاره به شناخت احساسات دیگران در زندگى زناشویى مى گوید: افرادى با هوش عاطفى بالا، هرگز در لاک خود فرو نمى روند تا فقط اسب خود را برانند؛ آنها تعاملات گسترده اى با اجتماع دارند و مى توانند دنیا را از منظر دیگران هم ببینند. این ها موجب مى شود که این افراد از تحمل بالایى برخوردار شوند.

به علاوه، این مسأله آرامش را براى زندگى زناشویى به ارمغان مى آورد.

به اعتقاد این روانشناس، زن و شوهر پس از شناخت احساسات دیگران باید در نوع رابطه شان نیز موفق عمل کنند. افرادى با هوش عاطفى بالا، هرگز در دوستى ها و روابط میان فردیشان افراط و تفریط ندارند. آنها در زندگى زناشویى شان انتظارى متناسب با خودشان دارند. زن و شوهرانى از این جنس مى دانند که تمام آدم ها شخصیت کامل ندارند لذا توقع ندارند همه افراد درست عمل کنند یا همانطور عمل کنند که آنها دوست دارند. در نتیجه این افراد با این دید در روابط زناشویى هم موفق عمل مى کنند.

وقتى زن و شوهر با چنین هوشى بتوانند دیگران را بپذیرند قطعاً توانایى پذیرش یکدیگر را نیز خواهند داشت. این امر موجب مى شود بار عاطفى مناسبى در خانواده حاکم شود، محبت میان زن و شوهر و فرزندان بیش از پیش افزایش یابد و کودکان این خانواده با اعتماد به نفس بالا و بدون ترس و اضطراب بزرگ شوندو در جامعه حضور یابند

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar