مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٦/۱

آرامش خیال، تحقق امنیت فردى و رسیدن به اهداف در خانواده واجتماع نتیجه داشتن برنامه مشخص و مدون براى رویدادهاى زندگى است. برنامه ریزى این فرصت را در اختیار انسان مى گذارد تا فرد با آرامش خاطر مراحل پیشرفت و ترقى را درخانواده و جامعه پیش ببرد.


<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-language:FA;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

زندگى برنامه ریزى مى خواهد

 

 

 

 

آرامش خیال، تحقق امنیت فردى و رسیدن به اهداف در خانواده واجتماع نتیجه داشتن برنامه مشخص و مدون براى رویدادهاى زندگى است. برنامه ریزى این فرصت را در اختیار انسان مى گذارد تا فرد با آرامش خاطر مراحل پیشرفت و ترقى را درخانواده و جامعه پیش ببرد. این در حالى است که به گفته کارشناسان برخى از خانواده ها در زندگى شخصى خود با بى برنامگى کامل پیش مى روند. به اعتقاد آنان احساس شکست و ناکامى در زندگى خانواده هایى که برنامه ریزى ندارند بیشتر است و آنان اشتباهات قبلى خود را در ابعادى بزرگتر تکرار خواهند کرد.

روان شناسان معتقدند افراد بى برنامه نه تنها در زندگى مادى خود دچار مشکل مى شوند، بلکه در زندگى معنوى خود نیز شکست مى خورند چرا که اعتقاد خود را نسبت به توانمندى هایشان از دست مى دهند و در تصمیم گیرى هاى بعدى متزلزل مى شوند. کارشناسان مسائل خانواده برخى از راه هاى برنامه ریزى را توضیح مى دهند و مى گویند مردم معمولاً برنامه ریزى نمى کنند که شکست بخورند، بلکه در برنامه ریزى کردن شکست مى خورند.

برنامه ریزى یعنى شناخت دقیق امکانات، فراهم کردن ابزار لازم و به کارگیرى آن در زمان معلوم، یعنى آنچه را که مى گوییم باید بتوانیم به اجرا درآوریم. اما متأسفانه بیشتر خانواده ها با مزایا و فواید برنامه ریزى دقیق آشنا نیستند.

یک زندگى برنامه ریزى شده به افراد جهت مى دهد. برنامه ریزى این فرصت را در اختیار افراد قرار مى دهد که بدانند به کجا مى خواهند بروند و چطور باید به آنجا بروند.

برنامه ریزى غلط و یا نداشتن برنامه ریزى مناسب موجب مى شود اهداف خانواده با تأخیر مواجه شود. خانواده هایى هستند که تاکنون به اهدافشان دست نیافته اند به این دلیل که هیچ طرح و برنامه اى براى رسیدن به اهداف خود نداشته اند. از مزایاى دیگر یک زندگى برنامه ریزى شده گرفتن کنترل زندگى در دست خود افراد است. شاید در دست گرفتن کنترل زندگى تنها راه رسیدن به اهدافى باشد که واقعاً انتظار داریم.

از دیدگاه رفتارشناسى با برنامه ریزى در زندگى مى توان از بسیارى از مشکلات اجتماعى و خانوادگى جلوگیرى کرد . با این همه بسیارى از افراد تصور مى کنند که تنها در مسائل ادارى، سیاسى و اقتصادى باید برنامه ریخت، این در حالى است که به اعتقاد کارشناسان تا زمانى که افراد در برنامه خانوادگى خود برنامه نداشته باشند نمى توانند در زندگى اجتماعى، اقتصادى خودموفق عمل کنند. اما نکته قابل توجه آن است که یک برنامه ریزى موفق با واقعیات ملموس همراه است. باید از رؤیا و شایعه بپرهیزیم. یعنى هر چه برنامه هاى ما منطبق با حقایق و امکانات و توانمندى هاى مادى و معنوى همراه باشد، موفقیت در آن کار افزایش پیدا مى کند. در واقع یک زندگى برنامه ریزى شده باعث مى شود ناخودآگاهمان هم به خدمت مان درآید. وقتى برنامه ریزى مى کنیم، بصیرتى در ناخودآگاهمان به وجود مى آید و آن بصیرت فرصت هاى لازم براى رسیدن به موفقیت را برایمان فراهم مى آورد و در نهایت در زندگى به آزادى کامل خواهیم رسید

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar