مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/٢٥

مصرف اعتیادگونه زن و مرد، شانس باردار شدن زوجین را کاهش می­دهد. در مردان مصرف سنگین این ماده با افزایش جدی سطوح استروژن و تستوسترون(همچنین می­تواند به این طریق موجب بزرگ شدن پستان­های مردان گردد) همراه است و آن نیز به نوبه خود تعداد اسپرم­های موجود و فعالیت یا اثربخشی آن­را تحت­تأثیر قرار می­دهد


حشـیش(7)

 

ناباروری ناشی از حشیش

 

مصرف اعتیادگونه زن و مرد، شانس باردار شدن زوجین را کاهش می­دهد. در مردان مصرف سنگین این ماده با افزایش جدی سطوح استروژن و تستوسترون(همچنین می­تواند به این طریق موجب بزرگ شدن پستان­های مردان گردد) همراه است و آن نیز به نوبه خود تعداد اسپرم­های موجود و فعالیت یا اثربخشی آن­را تحت­تأثیر قرار می­دهد.

 

 

مطالعات صورت­گرفته در مورد مردان معتاد به حشیش نشان می­دهد، تولید مایع منی این افراد حدوداً به نصف افراد غیر معتاد تقلیل می­یابد و همزمان با کاهش مقدار مایع منی، کاهش قابل توجه در تعداد اسپرم فعال دیده می­شود. بنابراین این ماده بر روی بارداری اثر کاهنده معناداری دارد. مردانی که میزان اسپرم خیلی بالایی دارند قادر به بچه­آوردن هستند اما هر مردی که میزان اسپرم وی کمتر از نصف مقدار مورد نیاز باشد، در دامنه افراد نابارور قرار می­گیرد.

 

موضوع صرفاً مقدار پایین­تر اسپرم آزاد شده نیست، این اسپرم­ها همچنین به ­طور متفاوت واکنش نشان داده و بعد از انزال، با سرعت خیلی بالاتری به جانب تخمک، حرکت می­کنند. انگار که دو ماراتن را با حداکثر سرعت طی کرده و سریع به تخمک­ها می­رسند، آنها در فشار آوردن به دیواره رحم بسیار فرسوده و سست هستند و نمی­توانند لقاح را آغاز کنند.

 

 

* زنان نباید حشیش مصرف کنند

 

حشیش در مادران باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون، اختلال در درک زمان و حافظه شده، و مصرف طولانی مدت آن با عوارضی همانند عفونت های ریوی، اختلال سیستم­ ایمنی، سرطان­های ریه، سر و گردن، افسردگی و اضطراب همراه است. عوارض آن در نوزاد لرزش­های غیر طبیعی، وحشت زدگی و مشکلات بینایی می­باشد. فرزند خانم بـارداری که حشیش مصرف کرده است، دوران کودکی دچار اختلال حافظه و خواب، پایین بودن مهارت­های گفتاری، بیش­فعالی و افسردگی خواهد بود.

 

 

شانس باروری تنها در مردان کاهش نمی­یابد. اگر زنی حشیش مصرف کند، THC در سیستم تولید مثل تأخیر ایجاد می­کند و حتی اگر مردان آنها نیز غیرسیگاری باشند، اثر فزون­کاری و سست­کننده­ یکسانی بر اسپرم آزاد شده دارد. مردانی که به­تدریج مصرف ­را در دوره چند ماهه متوقف می­کنند، به حالت طبیعی باروری بر می­گردند. به زوج­هایی که ماری­جوانا مصرف کرده و از مشکلات بچه­ آوردن رنج می­برند قویاً توصیه می­کنیم که مصرف ماری­جوانای مضر برای بارداری را، قطع کنند. ضمناً در زنان ممکن است سطوح شیمیایی هورمونی تغییر کنند و شانس کاشت موفق در رحم تقلیل یابد.

 

 

در مجموع جالب توجه است بدانیم ما می­توانیم بچه بدنیا بیاوریم. هنگامی که تمامی کارهایی را که مجبورید برای رسیدن به این فرایند انجام دهید در نظر گرفته شود(بیشتر بعد زیست­شناختی) صرف نوشتن در این مورد تأثیر چندانی ندارد. حتی بعد از کاشت در رحم، سفری که از طریق لوله­های فالوپ به تخمک صورت می­گیرد مستلزم وجود تعادل ظریف مواد شیمیایی درون­زاد که به­آرامی پیش می­روند و هر چیزی که این تعادل را تغییر دهد می­تواند کل فرایند را تخریب کند.

 

 

ماده شیمیایی فعال­ساز ماری­جوانا در طول سفر به تخمک و قبل از رسیدن به رحم تأثیر تعیین­کننده­ی زیادی دارد. ماری­جوانا با چسبیدن به گیرنده­های CB1 مغز حالت اوج را ایجاد می­کند. همچنین گیرنده­های CB1 خارج از مغز و در سرتاسر بدن وجود دارند و THC موجود در ماری­جوانا به کلیه این گیرنده­ها می­چسبد. عامل مهم دیگر آناندامید است که برای گذر کردن از تخمک به رحم یک ماده شیمیایی ضروری است و به گیرنده­های فوق­الذکر می­چسبد.

 

 

آناندامید یک ماده شیمیایی ضروری برای حرکت از تخمک به رحم است و بایستی به مقدار کافی و به ­طور صحیح برای زنده نگه ماندن در طول این سفر وجود داشته باشد، اگر شما این ماده را مصرف کنید وTHC  به گیرنده­های CB1 بچسبد، آناندامید به­طور ضروری، آزاد می­شود (نمی­تواند­ بچسبد) و سطوح آزاد آناندامید شناور در لوله­های فالوپ بسیار بالا می­رود. وجود آناندامید بیش ­از اندازه نشانه­ی خوبی از انعقاد نطفه موفق است. مضاف­براین، اگر سطوح آناندامید با حرکت از تخمک به رحم تداخل کند، خطرات بقای جنین و آبستنی انتوپیک (دوره­ای از آبستنی که در لوله­های فالوپی به­جای رحم، شروع می­شود) بالا می­رود. همچنین افزایش فاحشی در بروز میزان آبستنی­های ­خارج از رحم در زوج­های دهه­های اخیر دیده می­شود.

 

 اگر در حال تلاش به­دنیا آوردن یک کودک هستید، مجبورید خودتان را مطمئن سازید از ماری­جوانا پاک خواهید ماند. ما می­دانیم بعد از آبستنی، ماری­جوانا برای سلامتی جنین مناسب نیست و حالا ما دریافته­ایم که حتی در مرحله لقاح نیز مضر است.

 

 

 

 

کاربرد طبی ماری­جوانا

 

حشیش به عنوان مسکن و ماده­ی رفع بی­خوابی، که ایجاد آرامش می­کند وTHC  و دیگر مشتقات آن برای درمان برخی از بیماری­ها از جمله آسم و صرع می­تواند مورد استفاده قرار گیرد، در حال حاضر فقط در درمان حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی ­درمانی در درمان سرطان، استفاده می­شود. اجازه دهید ببینیم، حشیش ماده­ای اعتیادآور است یا دارویی درمانی، اگر برای برخی این­قدر زیان­بار است چطور برای عده­ای دیگر می­تواند مفید باشد؟ واقعیت­های ماری­جوانای طبی را یاد بگیرید، آیا کمکی به ما می­رساند، چرا برخی افراد معتقدند اثرات درمانی آن بیشتر از مضرات آن است؟

 

 

ماری­جوانای طبی در هیچ سرزمینی وجود ندارد.

 

حشیش ماده­ای تحت­کنترل­ و غیر قانونی است که دهه­های متمادی برای نشئه شدن استفاده می­شد، اخیراً ادعا می­شود که به عنوان یک درمان موثر می­تواند علائم چندین نوع بیماری جدی را سبک­تر کرده و سلامتی و بهزیستی افراد مبتلا به بیماری­های جدی و لاعلاج را تقویت می­کند. در ایران این ماده ممنوع می­باشد و با این­که عده­ای این ماده را سوءمصرف می­کنند، هیچ قانونی به پزشکان اجازه تجویز این ماده را جهت احساس امنیت و کسب سلامتی نمی­دهد. در کشورهای غربی پذیرش تمام­عیار ماده با چالش­های قابل توجهی مواجه است و هر چند که نتایج برخی مطالعات، اثربخشی آن­را تأیید می­کند، خطرات بهداشتی زیادی نیز دارد و یک ماده اعتیادآور بوده و به­شدت بدمصرف است. بااین­حال، در میان سیستم­های مراقبت بهداشتی خصوصی، تقاضای فراوانی برای ارائه ماری­جوانای درمانی در سطح گسترده در جهان وجود دارد.

 

 

این مواد ظاهراً در تحمل علائم بیماری یا عوارض درمان­های سخت بیماری، مفید است. از بین کلیه افراد، همه بیماران سرطانی، اسکلروز چندگانه، ایدز و کوری تدریجی احساس می­کنند با مصرف آن توانایی آرامش ­بخشی آنها بالا می­رود. حشیش در درمان اختلالات مختلف از قبیل تهوع ناشی از شیمی ­درمانی، اسکلروز مالتیپل، درد مزمن، ایدز، صرع و گلوکوم کاربرد دارد. یکی از موثرترین اثرات ماری­جوانای طبی با ماهیت اشتها آوری و ضد استفراغی آن مرتبط است. برای بیماران مبتلا به ایدز پیشرونده یا بیماران سرطانی که مجبور به تحمل رژیم شدید شیمی­درمانی هستند، مصرف حشیش می­تواند واقعاً تفاوت مرگ و زندگی را نمایان سازد.

 

 

این ماده تهوع را کاهش داده و اشتها را افزایش می­دهد. به این بیماران فرصت خوردن بیشتر داده، نیرو و تغذیه مناسب را فراهم آورده و از کاهش وزن مستمر و مشکل­زای آن جلوگیری می­کند. ظاهراً توانایی شغلی این افراد را نیز بالا می­برد. درد ناشی از آب سیاه چشم را تقلیل داده و اضطراب را از بین می­برد. به­خاطر کارایی ظاهراً واقعیِ ماری­جوانا به­عنوان یک داروی نجات­دهنده، چندین سازمان از جمله انجمن ایدز، انجمن بهداشت عمومی آمریکا و جامعه پزشکی آمریکا خواستار آزادسازی مصرف حشیش در این موارد بخصوص شده­اند. 

 

 

در حال حاضر دو مسأله اصلی که دسترسی به این ماده را تحت­تأثیر قرار می­دهد عبارت از این است که حشیش به­طور گسترده ماده نشئه­آور اعتیادی است و مکرراً سوءمصرف قرار می­گیرد. مخالفین مصرف طبی حشیش بر این نظرند همراه با مصرف و پذیرش آن، سوءمصرف و اعتیاد می­تواند به یک مشکل مهم تبدیل شود. علاوه ­براین، خطرات بهداشتی دود حشیش (ماده سرطان­زای اثبات­شده)، ناتوانی کنترل میزان مواد فعال­ساز گیاه و وجود آلترناتیوهای ترکیبی مصنوعی، تماماً احتمال پذیرش بیشتر آن­را به­عنوان یک نوع گزینه انتخابی کاهش می­دهد. درعین­حال، علی­رغم تأثیر مثبت حشیش در افزایش اشتها، ممکن است در کارکرد سیستم ایمنی تداخل ایجاد کند.

 

 

مارینول

مارینول یک داروی ترکیبی، شکل خوراکی THC برگرفته از ماری­جوانا می­باشد. خوردن یک قرص خطرات مربوط به سیستم تنفسی را قطع کرده و احتمال سوءمصرف را کاهش می­دهد. در برخی کشورها داروی «درونابینول» شکل آزمایشگاهی حشیش و «ساتیوکس» نیز که یک اسپری خوراکی حاوی عصاره طبیعی حشیش است، در درمان درد سرطانی، درد نوروپاتیک، اسکلروز مالتیپل و سایر اختلالات کاربرد دارد. محققین بحث کرده­اند که این درمان­ها منافع بهداشتی یکسانی دارند، اما مقدار دوز مصرفی حتماً بایستی کنترل گردد. 

 

 

 

در آمریکا حدود سه­چهارم افراد در طول عمر اقدام به مصرف حشیش می­کنند و اکثر این افراد بر این باورند که بایستی به پزشکان اجازه تجویز کنترل­شده این دارو را در مواقع مورد نیاز به افراد، ارائه کرد و ظاهراً بسیاری از ناراحتی­ها را تخفیف می­دهد. در واکنش به افزایش پذیرش عمومی آن، شاید علی­رغم مخالفت برخی سازمان­های دولتی، در آینده نزدیک مصرف درمانی آن در موارد معدود جنبه قانونی پیدا کند.

 

 

یکی از مهم­ترین مخاطرات در زمینه حشیش طبی، ترکیب آن با گیاه طبیعی است. ماری­جوانای طبی غیر قانونی است و اگر تصمیم به مصرف بگیرید، باید از خطرات و عواقب قانونی آن آگاه باشید. ممکن است فکر کنید در ازای تخفیف علائم مهم و قابل توجه و کسب کیفیت زندگی بهتر، پذیرش خطرات قانونی آن ارزشمند است. قبل از هر اقدامی باید با پزشک مشورت کرد. درمان­گر قادر به تجویز یا حتی توصیه مصرف نیست اما می­تواند به شما در مورد ارتباط متقابل حشیش طبی و علائم­تان آگاهی دهد. حشیش طبی برای کسانی که نیاز واقعی بدان دارند گزینه معتبری است. با این­حال، علی­رغم کارکرد مفید آن در شرایط ویژه­ی بهداشتی، لزوماً در مورد هر کسی داروی موثر و مفیدی محسوب نمی­شود.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar