مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱٠

والدین پرانتقاد و نکوهش افراطی

 کودک آنها هرگز نمی­تواند به حد کافی مودب، بافکر، هوشمند یا جذاب بوده و در واقع از راضی نگه داشتن والدین خود ناتوان هستند. آنها توجه منفی زیادی به کودکشان کرده و اغلب گوش­بزنگ و با چشمانی سرزنش­گر، گمان می­کنند کودک همواره در حال انجام فعالیتیی اشتباه است.

  


والدین پرانتقاد و نکوهش افراطی

این والدین در تمامی امور کودکشان (کارهای کودک، نوع نگاه­ها، نحوه صحبت، روش تعامل با دیگران، تکالیف مدرسه و انتخاب دوستان ) اشتباهات یا خطاهایی پیدا می­کنند. یک والد پرانتقاد، به سرعت از کارهای اشتباه یا ناتمام کودک ایراد می­گیرند. کودک آنها هرگز نمی­تواند به حد کافی مودب، بافکر، هوشمند یا جذاب بوده و در واقع از راضی نگه داشتن والدین خود ناتوان هستند. آنها توجه منفی زیادی به کودکشان کرده و اغلب گوش­بزنگ و با چشمانی سرزنش­گر، گمان می­کنند کودک همواره در حال انجام فعالیتیی اشتباه است. به­جای تمرکز بر کارهای صحیح و توانایی­های کودک، یک والد پرانتقاد، سریعاً خطاهای فرزند را ردیابی کرده و کارهای ناتمام وی را متذکر می­شود. این نوع والد ممکن است در مورد همه کودکان پر انتقاد بوده و با سرزنش مداوم خود کودک خاصی را به ستوه آورد. شاید این عمل بدان دلیل صورت گیرد که وجود آن کودک، یادآور والدین یا والد بدرفتار خود فرد است.

در برخی موارد والدی ممکن است از زنان متنفر باشد، به این معنی که به زنان ابراز تنفر، بی­احترامی کرده و بی­اعتماد باشد. اگر این وضعیت حاکم باشد، در این صورت، این والد ممکن است صرفاً دختران خود را مدام مورد سرزنش قرار دهد. اظهارات نکوهش­گر به اندازه آسیب­های بدنی دردآور و زیانبار بوده و جزء اشکال توهین کلامی محسوب می­شود. معمولاً عبارت­های نکوهش­گرانه، با تهدید، داد زدن و نعره کشیدن همراهند. حالت بدرفتاری کلامی نیز به شدت زیانبار است. وقتی اسامی توهین­آمیز چندین­بار در ذهن کودک انعکاس پیدا می­کند کودک به این باور می­رسد که واقعاً خنگ، خودخواه، تنبل یا زشت است و واقعاً دارای خصلت­های فوق­الذکر است. ­به همراه نکوهش­های والد، تهدید از دست دادن عشق ئالد هم برای کودک مطرح می­شود. کودکان روی­همرفته وابسته به والدین هستند و یک والد پرانتقاد دائماً احساس امنیت کودک را تهدید می­کند. این مساله نیز به­نوبه خود، تاثیر به­سزایی بر تکوین ‹‹احساس خود›› کودک دارد. نکوهش مداوم می­تواند آن­قدر برای کودک زیانبار باشد که حل­وفصل آن تا آخر زندگی طول بکشد. یک کودک همواره به­دنبال کسب موافقت، پذیرش و تصدیق والدینش است، اگر به­جای دست­یابی به پذیرش سرزنش عمده­ای نیز دریافت کند، در خود این باور را تقویت می­کند که ذاتاً آدم خطاکاری است. از آنجا که  زندگی کودک در مرکز توجه والدین قرار دارد و طرز فکر والدین، بر عقیده و نحوه دید آنها به کودک موثر است، قضاوت کودک در مورد خودش و مراجع قدرت را تحت­تاثیر قرار می­دهد ( به عنوان مثال، نکوهش­گر، تهدید­کننده و پذیرنده).

نکوهش افراطی

نکوهش افراطی یک والد می­تواند شدیداً به عزت­نفس کودک آسیب زده و اعتمادبه­نفس وی را تخریب کند به­خصوص اگر هیچ شخص نزدیک دیگری جهت تشویق یا ایجاد اعتماد در خود کودک، وجود نداشته باشد. والدین پرانتقاد موجب می­شوند کودک به­شدت خود را سرزنش کرده و شدیداً به افکار دیگران در مورد خود حساس باشد. این کودکان حتی به انتقادهای سازنده دیگران نیز بسیار حساس بوده و دیگران را نکوهش می­کنند. لذا شاید این رویه را از طریق انتخاب همسری انتقادگر در دوره بزرگسالی کنش­نمایی کرده و هر گفته همسر خود را به مانند رفتاری که با والدین خود داشت به دل ­بگیرد یا شاید هم آنقدر به انتقادات حساس شود که قادر به شنیدن پیشنهادات یا بازخوردهای دیگران نباشد. ممکن است همسری اختیار کند که به وی اجازه سلطه داده و هر روز او را به­طور بی­رحمانه­ای مورد نکوهش قرار دهد.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar