مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/٢٥

سئوال : مى دانم که گاز گرفتن، نوعى بیمارى نیست ، اما دیگر از دست پسر ۲ساله ام خسته شده ام. کافى است یک ثانیه غفلت کنم، فوراً بچه هاى دیگر را گاز مى گیرد.


 

 

بچه هایى که گاز مى گیرند

 

 

 

سئوال : مى دانم که گاز گرفتن، نوعى بیمارى نیست ، اما دیگر از دست پسر ۲ساله ام خسته شده ام. کافى است یک ثانیه غفلت کنم، فوراً بچه هاى دیگر را گاز مى گیرد. جثه پسرم از سن اش خیلى بزرگتر است و دندانهایش کامل و تیز است. یکى از بچه هایى که پسرم گازش گرفته است ، علامتى روى لُپش مانده که باعث ناراحتى من مى شود و مادرش گفته باید پسرم را به دکتر نشان بدهم. آیا این کار براى بچه هاى همسن او عادى است؟
پاسخ : شاید برایتان امیدوارکننده باشد اگر بگویم اکثر والدین دست کم یک یا دو بار با این مشکل مواجه مى شوند. در واقع ، بچه دارد راههاى گوناگون برقرارى ارتباط و تعامل با دیگران را آزمایش مى کند تا بهترین راه ارتباطى را پیدا کند.
پسرتان در سنى است که در تمام مدت روز ، حس کنجکاوى و تجربه او را به جلو هُل مى دهد. همچنین ، مرتباً تلاش مى کند توجه شما و دیگر بزرگسالان را جلب کند. بعضى از کودکان در این سن بچه هاى دیگر را گاز مى گیرند تا ببینند این کار چه تأثیرى بر روابطشان با دیگران مى گذارد. شاید توجهى را که طالب آن هستند به آنان بدهد ، چراکه توجه را بیشتر از اسباب بازى و خود بازى مى خواهند.
کارى که کودک شما مى کند کاملاً طبیعى است. معمولاً بچه هاى بزرگتر بچه هاى کوچکتر را گاز مى گیرند تا قدرت خود را نشان دهند. اگر بیش از اندازه به این موضوع توجه نشان دهید (حتى توجه منفى) درحقیقت این عمل را در او تقویت مى کنید. وقتى مى بینید دارد بچه اى را گاز مى گیرد فقط کافى است محکم بگویید «نه!» . بنابراین ، او متوجه مى شود شما از کار او خشنود نیستید ، سپس تکرار کنید و نام این کار را هم ببرید «گاز نگیر!» . بعد او را از آن وضعیت دور کنید، و به مدت یک تا دو دقیقه به او توجه نکنید  (براى هر یک سال از سن او یک دقیقه) ، حتى اگر ناراحت یا پشیمان باشد. در عوض به بچه گاز گرفته شده توجه کنید. بعد از اینکه دو دقیقه سپرى شد، به سوى کودکتان بروید ولى اصلاً به ماجرایى که دو دقیقه پیش اتفاق افتاد اشاره اى نکنید.
این کار را چند بار تکرار کنید تا یاد بگیرد گاز گرفتن راه درستى براى جلب توجه یا بدست آوردن چیزهایى که مى خواهد ، نیست. اگر مجبورید او را پیش دیگر بزرگسالان بگذارید ، به آنان هم توصیه کنید همین واکنش را به گاز گرفتن او نشان دهند

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar