مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/٢٥

قبل از انتخاب همسر آینده با استفاده از منحنى بیوریتم او و مقایسه با منحنى خودتان خیال همه را جمع کنید.
در شرایط نزولى فاز عاطفى، به احساسات منفى خود توجهى نکنید، کمى صبر کنید تا وارد فاز مثبت شوید به همین خاطر مى گویند فاصله عشق و نفرت بسیار کم است!)


 

 

«ساعت درونى» به وقت من و تو

 

 

 

 

 

قبل از انتخاب همسر آینده با استفاده از منحنى بیوریتم او و مقایسه با منحنى خودتان خیال همه را جمع کنید.
در شرایط نزولى فاز عاطفى، به احساسات منفى خود توجهى نکنید، کمى صبر کنید تا وارد فاز مثبت شوید به همین خاطر مى گویند فاصله عشق و نفرت بسیار کم است!)
تا جایى که برایتان مقدور است در فاز عاطفى فعال به خواستگارى نروید!! چون خطرناک است. ممکن است سرتان را با پنبه ببرند!
اصلاً از حیوانات وحشى هراس نداشته باشید چون ممکن است توى
mood خوردن شما نباشند!
سعى کنید خیلى زود به منحنى فکرى اساتید و معلمین دست پیدا کنید! در آن صورت سال تحصیلى خوبى در پیش رو خواهید داشت.
امیدوارم شما دوست عزیزى که پیشنهاد بررسى این موضوع را داشتید راضى شده باشید. قبول یا عدم قبول آنچه ذکر شد بستگى به خود شما دارد. سعى کنید از همین امروز تمام تغییرات خود را در هر
۳زمینه یادداشت و بررسى کنید. شاید اسم شما هم در (History of Biorythm) ثبت شد.

همه ما یک ساعت درونى داریم که از آن به عنوان بیوریتم نام برده مى شود
این مطلب درباره بیوریتم یا به فارسى خودمان «زیست آهنگ» است
... از خواب که بیدار شد حوصله هیچ کارى را نداشت. حتى از دیدن چهره اش در آینه داخل دستشویى هم فرار کرد و صورت اخمالویش را ندید!
سر میز صبحانه، اعضاى خانواده متوجه شدند «با یک من عسل هم خورده نمى شود» .
... از خانه خارج شد، به زمین وزمان بد و بیراه گفت... به محل کارش رسید، چند ثانیه بعد... همه به هم مى گفتند: «از دنده چپ بلند شده» و خودش لحظه شمارى مى کرد «کسى پا روى دمش بگذارد!!» تا...
... چند روز بعد
از خواب بیدار شد، از بودن خودش راضى بود و صبح با گرمترین لبخندها او را دعوت به فعالیت مى کرد. بوى نان تازه اى که خریده بود، اهل خانه را از خواب بیدار کرد.
سرمیز صبحانه اعضاى خانواده نفهمیدند چرا؟! اما مطمئن بودند «ته دلش قند آب مى شه!!»
... از خانه خارج شد ، حتى به درخت ها هم سلام کرد، حال تیرهاى چراغ بر ق را پرسید و براى خورشید دست تکان داد!
وارد محل کار که شد با سلامى گرم، چرت همه را پاره کرد و بعد از چند دقیقه همه یواشگى به هم مى گفتند: «با دمش گردو مى شکنه!!»
ماجرایى که خواندید ، «داستان او نبود، داستان من ، تو و ما و ...» است. داستان روزهایى که به قول بعضى ها توى
mood نیستیم، حال خوشى نداریم ، سرفرم نیستیم و خلاصه دماغمان چاق نیست!! و داستان روزهایى که شارژ شارژ هستیم و توى پوستمان نمى گنجیم و به ترک دیوار هم مى خندیم! خلاصه داستان ، داستان آهنگ زندگى است. موضوعى که طرفداران زیادى دارد.
«بیوریتم» «زیست آهنگ» و...
«بیوریتم» چیست؟
براساس تئورى «زیست آهنگ» همه انسان ها از زمان تولد تا لحظه مرگ با آهنگى منظم روزهاى زندگى را سپرى مى کنند والگوى رفتارى آنها تابع سه چرخه (عاطفى ،جسمانى و عقلانى ) است. که با توجه به تاریخ دقیق تولد شروع به فعالیت مى کنند.
تاریخچه شکل گیرى
تئورى ذکر شده از قرن نوزدهم (بین سالهاى
۱۸۹۷ تا ۱۹۰۲ ) براساس مشاهدات و تحقیقات مجزاى یک روانشناس و یک متخصص حلق و بینى مطرح شد.
دکتر هرمن متوجه شد که پاسخ بیماران وى نسبت به درد، تب و سایر نشانه هاى بیمارى حتى آسم، احتمال بروز حملات قلبى و... در روزهاى مختلف متفاوت است.او با بررسى و ثبت این علائم صحبت از تغییرات
۲۳ روزه در توان جسمى و افت و خیزهاى ۲۸ روزه در عواطف و احساسات بیماران خود کرد!
دکتر ویلهلم نیز به طور جداگانه و بدون ارتباط با نفر اول متوجه شد بروز تب و سایر علائم بیمارى و حتى احتمال مرگ در بیماران او تابع آهنگى خاص است. و نتیجه یادداشت هاى وى نیز به اعداد
۲۳ و ۲۸ ختم شد.
آلفرد تلچر استاد مهندسى دانشگاه نیز متوجه شد، دانشجویان او در فراگیرى و تجزیه تحلیل مسائل مطرح شده در کلاس درس، در روزهاى مختلف، واکنشهاى متفاوتى دارند. صبر و حوصله او در ثبت و بررسى تغییرات روزانه هر فرد او را با چرخه اى
۳۳ روزه آشنا کرد!
مفهوم اعداد
تئورى زیست آهنگ مى گوید: «هرکدام از ما توسط سه چرخه حیاتى که از زمان تولد شروع مى شود و در تمام دوران زندگى ادامه دارد، رفتار مى کنیم. آهنگى که مطابق با ساعات روز تغییر مى کند.درست در راستاى سایر تغییرات که با تاریکى و روشنى روز اتفاق مى افتد. تغییراتى همچون فشار خون ، میزان ادرار و...
محرک هایى مانند نور، حرارت، نیروى جاذبه و... بر روى ساعت درونى ما تأثیر مى گذارند و بیوریتم نیز روشى براى محاسبه چرخه هاى زندگى براساس اعداد ریاضى است.
همانطور که گفته شد مى توان آهنگ زندگى هر فرد را با سه چرخه تنظیم کرد و این اعداد در واقع مختص به همین چرخه ها هستند.
ابتدا و انتهاى چرخه ها
در زمان تولد چرخه از خطى میانى شروع مى شود و پس از آن به سمت بالا و سپس پایین حرکت مى کند. (با سرعت هاى متفاوت) فرد متولد شده هر سه چرخه (عاطفى ، عقلانى و جسمانى ) را از نقطه صفر شروع مى کند و در فازى فعال به نقطه اوج سخن مى رسد. پس از آن با افت مجدداً به خط میانى رسیده و با حرکتى نزولى در فازى غیرفعال به انتهایى ترین قسمت این منطقه مى رسد و سپس صعودى دیگر و تکرار روزها و...
به عبارتى هر کدام از چرخه هاى ذکر شده شامل سه فاز است. بالا رونده، پایین رو و بحران.
توضیحات بیشترى درباره چرخه ها
۱ـ چرخه جسمانى ،مدت زمان این چرخه ۲۳ روز است. و روى فاکتورهایى همچون حرکات چشم ، دست ها، تناسب اندام ها، قدرت و استقامت جسمى، مقاومت به بیماریها و... اثر مى گذارد.
۲ ـ چرخه عواطف، مدت زمان این چرخه ۲۸روز است و میزان خوش بینى و بدبینى ،سرحالى و افسردگى و رفتارهاى جمعى و روابط عاشقانه افراد را تعیین مى کند.
۳ ـ چرخه عقلانى آهنگى ۳۳روزه دارد با خوبى و بدى حافظه، هوش و زیرکى و یا میزان یادگیرى ما در روزهاى مختلف ارتباط دارد.
معناى فازهاى مختلف
اگر یکى از چرخه هاى ذکر شده، بالاى خط میانى (خط صفر) باشد، به این معناست که در محدوده مورد نظر (جسمانى، عاطفى و عقلانى) وضعیت خوبى دارید. براى فهم بیشتر به موارد زیر توجه کنید:
اوج توانایى جسمانى و قله این منحنى نشان مى دهد. امروز مقاومت شما به درد زیاد است توان جسمى خوبى دارید و سرشار از حیات و سرزندگى هستید. پس به سراغ دندانپزشکتان بروید و دندانى را که ماههاست خراب شده به دست او بسپارید (اگرچه باید پولهاى جیبتان را هم به منشى ایشان بسپارید اما چاره اى نیست!!) اگر هم قصد عمل جراحى دارید. روز خوبى را انتخاب کرده اید و در مسابقه ورزشى هم سکوى اول!! را براى شما طراحى کرده اند. (پس حالا متوجه شدید که برد و باخت هاى ناباورانه تیم ملى فوتبال اصلاً دست این طفلکى ها نیست و ساعتشان مقصر است شاید هم ساعت رقبا که کوک کوک است!!)
۲ ـ اوج چرخه عواطف: امروز خوش بین هستید، اصلاً لیوان نیمه خالى ندارد، واقعاً که باید به تیرهاى چراغ برق هم سلام کرد. با محیط سازگار هستید و (اگر به خواستگارى بروید حاضرید به تعداد موهاى عروس خانم سکه به عنوان مهریه تعیین کنید و...)
۳ـ اوج چرخه عقلانى، امروز بهترین روز براى شرکت در امتحان است، حضور شما در سر کلاس درس فقط براى یادگیرى است و خلاصه اینکه فسفر مغزتان فوران کرده!!
اما همانطور که گفته شد هر کدام از منحنى هاى ذکر شده علاوه بر فاز فعال و قسمت صعود کننده منحنى فاز نزولى و غیرفعال و همچنین فاز بحران هم دارند. با کمى دقت مى توان متوجه شد که وضعیت هر چرخه در فاز غیرفعال درست مخالفت فاز فعال و سیر صعودى چرخه هاست و میزان کارآیى ما در محدوده هاى مذکور در این مرحله چندان مناسب و قابل قبول نیست. پس در صورت امکان سعى کنید در این مدت استراحت مناسب ترى داشته باشید و به بدنتان فرصت احیا دهید.
فاز بحران چیست؟
سیستم بدن شما در این روز کمترین بازده و راندمان را در هر سه زمینه (جسمى، عاطفى و فکرى) دارد. در این روزها بیش از هر زمان مستعد تصادفات و اتفاقات ناخوشایند هستید. معتقدین به این تئورى ادعا مى کنند در این مرحله
۳۰ ـ۶۰درصد خطر وقایع ناخواسته و حوادث نسبت به سایر روزها، بیشتر است! پس مراقب باشید!!
چرخه با تولد از نقطه صفر شروع مى شود، وارد فاز فعال شده، با رسیدن به بالاترین حد با سیر نزولى و گذشتن از خط میانى در (
critical dey) وارد مرحله غیرفعال مى شود. وقتى شما در نیمه فعال چرخه هستید نیرو و توانتان در حد بالایى است و با ورود به مرحله غیرفعال میزان توان و آمادگى شما در زمینه مورد نظر نیز کم مى شود. کم ثبات ترین قسمت چرخه مربوط به روز بحران است که از خط صفر عبور مى کند و از حالت مثبت به منفى و یا بالعکس تغییر مى کند. (توانایى ناپایدار) پس به روز صفر اعتماد نکنید (در این روز ممکن است رکوردى را بشکنید و شاید هم پایتان بشکند تا چه پیش آید!!)
از بیوریتم چه استفاده اى مى توان برد؟
عده اى از مردم بویژه طرفداران این نظریه ادعا مى کنند با ثبت و بررسى دقیق این چرخه ها مى توانند کیفیت کارهایشان را بهتر کنند. مثلاً در زمان بحران بیشتر به رانندگى و اصول آن توجه مى کنند یا در شرایط بحران یکى از اعضاى خانواده سایرین با صبر و حوصله بیشترى به او کمک مى کنند تا آن مقطع را طى کند.
یکى از موارد جالبى که در ارتباط با تأثیر» بیوریتم «در زندگى مطرح مى شود موضوع باردارى و تشکیل جنین است. معتقدین مى گویند فاز فعال هر منحنى بهترین زمان براى شروع باردارى است و مى توان انتظار تولد بهترین کودک را داشت!!
تکرار بیوریتم
درست
۵۸سال و ۲ماه و ۷روز پس از شروع چرخه ها و آغاز زندگى، هر ۳چرخه در وضعیت مشابه زمان تولد قرار مى گیرند!
وضعیت حیوانات
به احتمال زیاد حیوانات هم از ریتمى خاص تبعیت مى کنند اما اینکه در گونه هاى مختلف این آهنگ یکسان است یا خیر، هنوز بررسى مشخصى وجود ندارد. (پس اگر در جنگل گم شدید زیاد نترسید از کجا معلوم که درندگان اطراف شما در فاز فعال باشند!! شاید شما در فاز فعال بودید!!
و اما فراموش نکنید تمام عوامل بیرونى و مهمتر از همه خواست و اراده شما قادر است بر رفتار و واکنشهایتان تأثیر گذارد، تأثیراتى که مى تواند کاملاً بیوریتم شما را باطل کند.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar