مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/٢۱

در بندهای 22و23 ماده 8 فصل دوم تخلفات اداری ، موضوع قوانین و آیین نامه اجرایی رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان دولت و نهاد ها اشاره گردیده ، اختفاء ،‌نگهداری ، حمل ،‌توزیع ،خرید و فروش مواد مخدر ،‌استعمال و اعتیاد به مواد مخدر جزء تخلفات کارکنان محسوب شده و هیأتهای رسیدگی به تخلفات طبق مقررات با افراد خاطی برخورد خواهند نمود .


<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-language:FA;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

قوانین مبارزه با قاچاق و اعتیاد مواد مخدر

 

 

 

در بندهای 22و23 ماده 8 فصل دوم تخلفات اداری ، موضوع قوانین و آیین نامه اجرایی رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان دولت و نهاد ها اشاره گردیده ، اختفاء ،‌نگهداری ، حمل ،‌توزیع ،خرید و فروش مواد مخدر ،‌استعمال و اعتیاد به مواد مخدر جزء تخلفات کارکنان محسوب شده و هیأتهای رسیدگی به تخلفات طبق مقررات با افراد خاطی برخورد خواهند نمود .

 

در این بخش از جزوه آموزشی به بعضی از مواد قانون اصلاحی و الحاقی مقررات مبارزه با   مواد مخدر مصوب 17/8/76 مجمع تشخیص مصلحت نظام و آیین نامه اجرایی قانون فوق جهت افزایش اطلاعات کارکنان محترم نهاد اشاره خواهد شد .

 

 

 

ماده 1 :

 

اعمال زیر جرم است و مرتکب به مجازاتهای مقرر در این قانون محکوم می شود :

 

1- کشت خشخاش و کوکا مطلقاً و کشت شاهدانه به منظور تولید مواد مخدر .

 

2-  وارد کردن ، ارسال ، صادر کردن ، تولید و ساخت انواع موادمخدر.

 

3-  نگهداری ،‌حمل ، خرید ، توزیع ،‌اخفا، ترانزیت،‌عرضه و فروش مواد مخدر .

 

4-  دایر کردن یا اداره کردن مکان برای استعمال مواد مخدر .

 

5-  استعمال موادمخدر به هر شکل و طریق ،‌مگر در مواردی که قانون مستثنی کرده باشد .

 

6-  تولید ، ساخت ، خرید ، فروش ،‌نگهداری آلات و ادوات و ابزار مربوط به ساخت و استعمال موادمخدر .

 

7-  فراری دادن یا پناه دادن متهمین ، محکومین مواد مخدر که تحت تعقیب اند و یا دستگیر شده اند .

 

8-امحاء‌یا اخفای ادله جرم مجرمین .

 

9-  قرار دادن مواد مخدر یا آلات و ادوات استعمال در محلی به قصد متهم کردن دیگری .

 

تبصره : منظور از مواد مخدر در این قانون ، کلیه موادی است که در تصویب نامه راجع به فهرست مواد مخدر مصوب 1338 و اصلاحات بعدی آن احصاء یا توسط وزارت بهداشت ،‌درمان و آموزش پزشکی به عنوان مخدر شناخته و اعلام می گردد .

 

 

 

ماده 4 :

 

هر کس بنگ ، چرس ،‌گراس ، تریاک ،‌شیره، سوخته و یا تفاله تریاک را به هر نحوی به کشور وارد ویا به هر طریقی صادر و ارسال نماید یامبادرت به تولید ، ساخت و توزیع یا فروش کند یا در معرض فروش قرار دهد با رعایت تناسب و با توجه به مقدار مواد مذکور به مجازاتهای زیر محکوم می شود :

 

1-تاپنچاه گرم ، تا چهار میلیون ریال جریمه نقدی و تا پنجاه ضربه شلاق .

 

2-بیش از پنجاه گرم تا پانصد گرم ، از چهار میلیون تا پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی و بیست تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و در صورتی که دادگاه لازم بداند تا سه سال حبس .

 

3-بیش از پانصد گرم تا پنج کیلوگرم ، از پنجاه میلیون ریال تا دویست میلیون ریال جریمه نقدی و پنجاه تاهفتاد و چهار ضربه شلاق و سه تا پانزده سال حبس .

 

4-بیش از پنج کیلوگرم ،‌اعدام و مصادره اموال به استثنای هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم.

 

تبصره : هرگاه محرز شود مرتکبین جرائم موضوع بند4 این ماده برای بار اول مرتکب این جرم شده و موفق به توزیع یا فروش آنها هم نشده و مواد ، بیست کیلو یا کمتر باشد دادگاه با جمع شروط مذکور آنها را به حبس ابد و هفتاد و چهار ضربه شلاق و مصادره اموال به استثنای هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده آنها محکوم می نماید . در اوزان بالای بیست کیلوگرم مرتکبین تحت هر شرایطی اعدام می شوند .

 

 

 

ماده 5:

 

هر کس تریاک و دیگر مواد مذکور در ماده 4 را خرید، نگهداری ، مخفی یا حمل کند با رعایت تناسب و با توجه به مقدار مواد و تبصره ذیل  همین ماده به مجازاتهای زیر محکوم می شود :

 

1-تا پنجاه گرم ‌، تا سه میلیون ریال جریمه نقدی و تا پنجاه ضربه شلاق .

 

2-بیش از پنجاه گرم تا پانصد گرم ،‌پنج تا پانزده میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا هفتاد و چهار ضربه شلاق .

 

3-بیش از پانصد گرم تا پنج کیلوگرم ، پانزده میلیون تا شصت میلیون ریال جریمه نقدی و چهل تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و دو تا پنج سال حبس .

 

4-بیش از پنج کیلوگرم تابیست کیلوگرم ،‌شصت تا دویست میلیون ریال جریمه نقدی و پنجاه تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و پنج تا ده سال حبس و در صورت تکرار برای بار دوم علاوه بر مجازاتهای مذکور ،

 

بجای جریمه ،‌مصادره اموال به استثنای هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم و برای بار سوم اعدام و مصادره اموال به استثنای هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم .

 

5-بیش از بیست کیلوگرم تا یکصد کیلوگرم ، علاوه بر مجازات مقرر در بند 4 به ازای هر کیلو گرم دو میلیون ریال مجازات جزای نقدی مرتکب اضافه می گردد و در صورت تکرار اعدام و مصادره اموال به استثنای هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم .

 

6-بیش از یکصد کیلوگرم ، علاوه بر مجازات جریمه نقدی و شلاق مقرر در بندهای 4 و 5 حبس ابد و در صورت تکرار اعدام و مصادره اموال به استثنای هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم .

 

تبصره: «‌مرتکبین جرائم فوق چنانچه به صورت زنجیره ای عمل کرده باشند و مواد برای مصرف داخل باشد مشمول مجازات ماده 4 خواهند بود و چنانچه یکی از دو شرط موجود نباشد به مجازاتهای این ماده محکوم می گردند.

 

 

 

 ماده 7 :

 

در صورتی که مرتکب جرائم مذکور در مواد 4و5 از کارکنان دولت یا شرکتهای دولتی ومؤسسات و سازمانها و شرکتهای وابسته به دولت باشد و مطابق وقوانین استخدامی مشمول انفصال از خدمت دولتی نگردد علاوه بر مجازتهای مذکور در مواد قبل برای بار اول به شش ماه انفصال و برای بار دوم به یکسال انفصال و برای بارسوم به انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم می شود .

 

 

 

ماده 15 :

 

اعتیاد جرم است ؛ ولی به کلیه معتادان اجازه داده می شود ،‌به مراکز مجازی که از طرف وزارت بهداشت ،‌درمان و آموزش پزشکی مشخص می گردد مراجعه و نسبت به درمان و بازپروری خود اقدام نمایند .

 

تبصره 1: معتادان مذکور در طول مدت درمان و بازپروری از تعقیب کیفری جرم اعتیاد معاف میباشند .

 

تبصره 2:هزینه تشخیص ،‌درمان ،‌دارو و بازپروری توسط شخص معتاد براساس تعرفه های مصوب به واحدهای ذیربط پرداخت می شود و هزینه های مربوط به معتادان بی بضاعت هر ساله توسط دولت تأمین خواهد شد .

 

تبصره 3: دولت مکلف است برای احیاء و ایجاد اردوگاههای بازپروری معتادان به مواد مخدر اقدام لازم را به عمل آورد .

 

 

 

ماده26:

 

هرکس به قصد متهم کردن دیگری ،‌مواد مخدر و یا آلات و ادوات استعمال آن را در محلی قرار دهد به حداکثر مجازات همان جرم محکوم خواهد شد .

 

 

 

ماده 30:

 

وسائط نقلیه که حامل مواد مخدر شناخته می شوند به نفع دولت ضبط و با تصویب ستاد مبارزه با مواد مخدر در اختیار سازمان کاشف قرار می گیرد . چنانچه حمل مواد مخدر بدون اذن و اطلاع مالک وسیله نقلیه صورت گرفته باشد ، وسیله نقلیه به مالک آن مسترد می شود .

 

 

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar