مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱٠

والد طردکننده، رهاساز

این سبک مخرب­ترین شکل بدرفتاری عاطفی یک کودک است. والدین ممکن است کودکان خود را به­طور فیزیکی (تنها گذاشتن در منزل، در خانه یا ماشین منتظر گذاشتن،  

 

 


جا گذاشتن در سینما یا به خاطر طلاق، ترک منزل و بسیار کم دیدار وی) یا از نظر عاطفی (در دسترس کودکان نبودن، محروم کردن کودکان از توجه، محبت و تشویقی که ضرورتاً بدان نیاز دارید) رها کنند. اغلب این نوع رفتار منفی­کارانه و بی­اعتنایی یک والد، مخصوصاً می­تواند مخرب باشد زیرا کودک احتمالاً در این شرایط خود را مقصر دانسته یا غیرقابل دوست­داشتن فرض می­کند. والدینی که تحت­تأثیر الکل، مواد، پرخوابی، عادت به تلویزیون و مطالعه زیاد ادرند نیز اساساً به دلیل ناتوانی در ابراز عاطفی کودکان خود را ترک می­کنند. در اینجا مناسب می­دانم شرح­حالی لز نازلی ارائه کنم.

"مادرم همیشه تلویزیون می­دید، وقتی از مدرسه به خانه می­آمدم او غرق در کارهای خود بود و در مورد روز و کارهای مدرسه چیزی ازم نمی­پرسید. تنها راه ارتباط گذاشتن با وی نشستن در کنارش و درگیر شدن در کارای وی بود. حتی گاهی­اوقات که از فیلمی خوشم نمی­اومد مجبور بودم برای این­که باهاش باشم تحمل کنم. روش ارتیاط احساسی ناچیز من با مادرم همین بود. عمدتاً به اتاقم رفته و موزیک گوش داده یا تکالیفم را انجام می­دادم."

 بیشتر پدرها علی­رغم حضور فیزیکی در خانه، منفعل بوده و یا ارتباط فعالانه­ای با کودکان­شان ندارند. دادلی رابطه با پدرش را این­گونه توصیف کرد: "هرگز نفهمیدم بابام کیه و هیچ­وقت اونو نشناختم. از سر کار برگشته و می­گه خیلی خسته است و حال صحبت کردن ندارد. سپس چیزی نوشیده و خلوت می­کند. تا موقع شام نمی­بینیمش و سپس هم از ما فاصله گرفته و دست­نیافتنی است. اگه چیزی یا مطلبی رو با او در میان بذاریم، سرشو تکون داده و حرفی نمی­زند. سریع غذا خورده و بعد بقیه شبو به خلوت خود می­ره."

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar