مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/٢۱

یک مادر ۸ ساعت از وقت روزانه اش را به طور مستقیم و مابقى آن را غیرمستقیم با کودکش مى گذراند. مادرهاى جوان هر روز ده ها جمله با هم رد و بدل مى کنند که اغلب آنها جمله هاى معترضه اى درباره دشوارى هاى بچه دارى است؛


<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-language:FA;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

مهارت مادر حوصله کودک

 

 

 

 

آسمان با وقفه هاى کوتاه مى بارد و قطره هاى باران روى شیشه هایى که از تمیز شدنشان بیشتر از ۲ ماه نمى گذرد، به دغدغه هاى زنى اضافه مى کنند؛ او مادرى است که در ازدحام جمعیت داخل ایستگاه اتوبوس به سختى خودش را از پله هاى اتوبوس بالا مى کشد، در حالى که بقچه پیچ کوچکى را محکم در آغوشش مى فشارد. برگه هاى تقویم ورق مى خورند تا این بار مادرى دست در دست دختر بچه اى از ازدحام اتومبیل ها و سوارى هاى سر چهار راه با احتیاط عبور کند و خود را به آن سوى خیابانى برساند که در آن پسر بچه اى صورتش را روى شیشه مغازه اى که مادر داخل آن سرگرم خرید است، چسبانده و شکلک درست مى کند. مادرها و بچه ها همه جا هستند. از پل ها، خیابان ها، چهارراه ها، مغازه ها مى گذرند و با هم براى کشف تازه اى، به زندگى نقب مى زنند.

 

***

یک مادر ۸ ساعت از وقت روزانه اش را به طور مستقیم و مابقى آن را غیرمستقیم با کودکش مى گذراند. مادرهاى جوان هر روز ده ها جمله با هم رد و بدل مى کنند که اغلب آنها جمله هاى معترضه اى درباره دشوارى هاى بچه دارى است؛ این که شب تا صبح پلک نزده اند، از فرط خستگى روى پاى شان بندنیستند و حتى فرصت یک استراحت کوتاه هم ندارند. هرچند خیلى از مادران معتقدند حضور کودک، فکر کردن و سر و سامان دادن به کارهاى مربوط به او، فقط اختصاص به ساعت هاى خاصى از شبانه روز ندارد و تمام اوقات زندگى شان را دربرمى گیرد.

 

میل سیرى ناپذیر به بازى

دشوارى این شرایط براى مادرهاى شاغل بیشتر است. آنها وقتى خسته از محل کار به خانه مى رسند، مى دانند براى خودشان نیستند. نگاه هاى منتظرى هستند که مادر باید با حضورش به آنها امنیت و اطمینان خاطر بدهد. صاحب کوچک این نگاه ها را در آغوش بگیرد و نیازهایش را برطرف کند.

 

حورا حسینى مادر ۲۹ ساله وقتى به خانه مى رسد، تازه باید خود را آماده بازى با پسر کوچک ۳ ساله اش کند: «در یک چشم به هم زدن از جلوى در ورودى تا اتاق انتهاى خانه اسباب بازى ها به صف مى شوند و میل سیرى ناپذیر او به بازى با همراهى من!»

 

با همه این سختى ها، مى شود قضیه را از بعد دیگرى هم دید. دیدگاهى که برخى از روان شناس ها در حال ترویج آن هستند. از آن جمله مینو ابهرى متخصص روانشناسى است که مى گوید:« صرف نظر این که خیلى از پدرها و مادرها، بچه دارى را وظیفه اى مى دانند که با دشوارى هاى خاص خود باید انجامش بدهند، اما گاه از این نکته غافل اند که این کار مى تواند بسیار لذت بخش و همراه با آموزش ها و کسب مهارت هایى باشد که در شرایطى غیر از آن، امکان تجربه کردن و کسب آنها وجود نداشت. به عنوان مثال مادر ۳۴ ساله اى براى من تعریف مى کرد قبل از ازدواج به قدرى خوابش سنگین بوده که در تمام فامیل شهرت داشته، اما از وقتى بچه دار شده، حتى با کوچکترین صداى دختر دو ساله اش که در اتاق دیگر خواب است، از جا مى پرد. این همان مهارتى است که در دیدگاه روانشناسى به عنوان قدرت تطبیق و نشان دادن واکنش به موقع و مناسب از آن یاد مى شود. البته منظور ترویج حساسیت هایى از این قبیل نیست، بلکه طرح این موضوع است که والدین حین بچه دارى مهارت هایى را مى آموزند که مى تواند براى بقیه زندگى شان هم مفید و کارآمد باشد.»

 

صبر و حوصله اى تعجب برانگیز

مهارت تطبیق دادن خود با شرایط ، رشد خلاقیت، افزایش صبر و حوصله، سرگرم کردن کودکى که بى حوصله است و تقویت حس هفتم از جمله مهارت هایى هستند که والدین در حین بچه دارى مى توانند آنها را آموخته یا تقویت کنند.

 

انبوهى از رخت هاى شسته نشده، کارهاى نیمه تمام، خریدهاى جابه جا نشده، صداى پشت سر هم زنگ تلفن و کودکى که دلش بازى مى خواهد. از نظر منیره سجادى، کارشناس ارشد روانشناسى و مشاور خانواده اتفاقى که در این مواقع مى تواند بیفتد این است: «مادر مى تواند حین جابه جایى موادى که خریدارى کرده، با کودکش قایم باشک بازى کند. حین بازى با او لباس هاى شسته شده را جابه جا کند. اما وقتى که مادر از این کار خسته مى شود، کودک تازه سرحال شده و پر از انرژى آماده بازى یا سرگرمى دیگرى است. عجیب نیست که مادر باز هم پا به پاى کودک به خواسته هایش عمل مى کند. اما مطمئناً اگر یک روز عصر که مادر کار زیادى براى انجام دادن دارد، تلفن پشت سر هم زنگ بزند او به تماس چهارم و پنجم بى اعتنا مى شود و چه بسا گوشى تلفن را هم برندارد، اما این کار را هیچ وقت با کودکش که براى بار چندم مى خواهد با مادر بازى کند، نخواهد کرد. بنابراین بعد از مدتى مادر به درجه اى از صبورى و تحمل رسیده که گاهى براى اطرافیان تعجب برانگیز هم هست.»

 

هواپیمایى پر از مسافر براى دهان کودک

سرگرم کردن کودکى که بى حوصله است، دوست دارد قصه اى بشنود یا رفتار با کودکى که به جاى خوردن غذایش با آن بازى مى کند هم معمولاً کارى است که مادران به خوبى توان انجام دادن آنها را دارند.

 

دکتر ابهرى مى گوید: «مادران از قاشق هاى غذا هواپیمایى مى سازند که آماده است مسافرانش را در دهان کودک خالى کند. یا شکلک هاى عجیب و غریب درآوردن براى نشاندن خنده به روى صورت بچه اى گریان و توجه او را به چیز دیگرى جلب کردن و ساختن قصه اى در آن واحد، همگى مهارت هایى است که در نهایت رشد خلاقیت مادر را به همراه دارد و حضور ذهن که مادران مى آموزند، چطور در جریان یک مکالمه براى سؤال هاى پیش بینى نشده کودکشان جواب داشته باشند و پاسخ سؤال هاى او را سریع و بدون مکث بدهند. مهارت فکر کردن مثل کودکان و دیدن دنیا از زاویه دید آنها و در عین حال هم صحبتى با فردى بزرگسال و شرکت کردن در گفت گویى جدى با او هم البته ارزشمند و قابل توجه است.»

 

مگسى که در حین بازى با دوستانش از خانه خیلى دور شد. گربه اى که با میومیو کردن زیاد ناراحتى صاحبخانه اش را موجب شد و گنجشکى که یک روز از خواب بلند شد و دید دیگر نمى تواند بخواند، کودکان با منطقى یا غیرمنطقى بودن قصه ها کارى ندارند و در عوض مادران چنان با مهارت این قصه ها را در ذهن خود خلق مى کنند که بسیارى از افراد عادى باید ساعت ها درباره ساختن و پرداختن آنها فکر کنند و گاهى هم به نتیجه اى نرسند. پیدا کردن هم صحبت هاى جدید، برقرارى روابط نو و رفت و آمد خانواده ها و آدم هاى تازه به خاطر فرزندان به والدین نیز ایده هاى نویى داده و آنها را در معرض تجربه هاى متفاوتى قرار مى دهد.

 

روانشناسان معتقدند: والدین باید به خاطر فراگیرى چنین مهارت ها و ایجاد این موقعیت ها از فرزندان خود سپاسگزار باشند. آنها به مادران سفارش مى کنند که به پدرها هم فرصتى براى سهیم شدن در این تجربه ها و یادگیرى این مهارت ها بدهند و از آنها بخواهند با مادران همراه شوند

 

 

دخانیات و مشروبات الکلى زمینه ساز تومورهاى مغزى

 

بررسى هاى انجام شده نشان داده که مصرف دخانیات و مشروبات الکلى مى تواند زمینه بروز تومورها بویژه تومورهاى مغزى را ایجاد کند.

دکتر حمید رحمت رئیس انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران با بیان این مطلب گفت: به طور کلى عامل به وجود آورنده تومورهاى مغزى مشخص نیست، ولى برخى عوامل همچون مصرف دخانیات و مشروبات الکلى و نیز پیش زمینه هاى ژنتیکى در ایجاد آنها مؤثر است.

وى از مجموعه علایمى که براى تشخیص تومورهاى مغزى وجود دارند، سردرد، استفراغ، تشنج، اختلالات بینایى و ضعف و اختلال حسى در اندام ها را برشمرد و گفت: بیشتر تومورهاى مغزى قابل درمان هستند، ولى نتیجه درمان در آنها متفاوت است. برخى از تومورها با اشعه درمانى در فاصله بسیار کوتاهى عود مى کنند و بعضى دیگر با جراحى به راحتى قابل درمان هستند و عود نمى کند.

دکتر رحمت درباره پیشگیرى از بروز تومورهاى مغزى گفت: ژنتیک یکى از مواردى است که در بروز این تومورها مؤثر است و از این رو در خانواده هایى که زمینه ژن هاى معیوب وجود دارد، ازدواج فامیلى نباید صورت گیرد.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar