مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/٢۱

مهارت هاى برنامه ریزى - برنامه ریزى صحیح نوجوانان در تعیین هدف ها و خط سیر زندگى آنها مؤثر است. آنان با کسب توانایى در برنامه ریزى، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایى مى کنند و با تعیین اهداف خود گام برمى دارند


<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-language:FA;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

اوقات فراغت

 

 
 


رفتار و تربیت هر انسانى در طول زمان شکل مى گیرد. هر اندازه سن انسان ها بالاتر مى رود به همان اندازه تغییر کردن آنها دشوارتر مى شود. اگر آنها در دوران کودکى به طور صحیح تربیت شده باشند احتمال این که در آینده فرد موفقى شوند بسیار زیاد است. برعکس اگر دوران کودکى بدى را پشت سر گذاشته باشند، این تربیت نادرست بر زندگى آینده آنها سایه مى اندازد و نوجوانان با مشکلات متعددى روبه رو خواهند شد.


چند سالى است که آموزش و پرورش براى اوقات فراغت دانش آموزان برنامه هایى را در تابستان پیش بینى مى کند، اما با توجه به اهمیت نقش این برنامه ها ضرورى است که به کیفیت و کمیت آنها، توجه بیشترى شود.


مسئولان مدارس در روزهاى تعطیل مى توانند با استفاده از مربیان کارآزموده براى جذب نوجوانان اقدام کنند و با ایجاد انگیزه و فضاهاى شاد، از روش هاى جدیدى براى تربیت نسل آینده و ارائه اطلاعات لازم در زمینه مهارت هاى زندگى به آنان بهره ببرند. براى مثال مى توان در اوقات فراغت دانش آموزان، این مهارت ها را با شیوه هایى کاربردى به بچه ها آموزش داد.


مهارت هاى برنامه ریزى - برنامه ریزى صحیح نوجوانان در تعیین هدف ها و خط سیر زندگى آنها مؤثر است. آنان با کسب توانایى در برنامه ریزى، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایى مى کنند و با تعیین اهداف خود گام برمى دارند.


مهارت هاى تقویت و کنترل درونى - ایمان، همانند یک قدرت فوق العاده در درون انسان، عامل نگهدارى انسان ها از خطرها و آسیب ها به شمار مى آید. مى توان گفت تقویت مهارت هاى کنترل درونى نوجوانان در مدارس، در واقع پلیس درونى او را قدرتمند مى کند.


مهارت هاى اعتماد به نفس - اعتماد به نفس آنان را طورى تقویت کنید که خود را از درون بسازند. شجاع باشند، جسورانه عمل کنند و در ضمن آگاه باشند. آنان باید یاد بگیرند همان طور که خود را قبول دارند، اعتماد به نفس خود را نیز افزایش دهند.


مهارت هاى مثبت اندیشى - به نوجوانان یاد دهید تا نگرش مثبت که دریایى از آرامش و اشتیاق در آن جارى است، داشته باشند. مى توان نوجوانان را به یک قطب انرژى مثبت تبدیل کرد.
مهارت هاى تصمیم گیرى - به آنها یاد دهید که بر مبناى آگاهى از حقایق، توانمندى ها و اهداف خود تصمیم بگیرند.
مهارت هاى حل مشکلات زندگى - این مهارت ها نوجوانان را قادر مى سازد به طور مؤثرترى مسائل زندگى را خودشان حل کنند و اگر قادر به حل برخى از آنها نباشند، با استفاده از مشاوران و افراد مجرب خانواده عوامل و مشکلات را به طور دقیق ارزیابى و علل آنها را بررسى کنند.


مهارت هاى احترام به قانون - زندگى اجتماعى بدون قانون امکان پذیر نیست و حفظ مقررات جامعه خود ناشى از اجراى قانون است که آرامش و امنیت خاطر را در زندگى نوجوانان به دنبال خواهد داشت.


قانونمندى جزئى از زندگى است که باید به طور عملى در مدارس آموزش داده شود. استفاده از دوره تعطیلات به این منظور مى تواند مؤثر و کارآمد باشد.


مهارت هاى دوست یابى - به نوجوانان رفتار خوب و مناسب را آموزش دهید. به این ترتیب آنها به تدریج توانایى هایى را کسب و در هر جا که باشند دوستانى پیدا مى کنند. با آموزش شیوه هایى، توانایى ایجاد ارتباط با دیگران را در آنها تقویت کنید.


مهارت هاى اقتصاد موفق - مراکز اشتغال کار و کارورزى را به نوجوانان معرفى و آنها را براى کار از سن نوجوانى تشویق کنید تا تجربیات کارى را به دست آورند. مثلاً در مورد نحوه صحیح سرمایه گذارى عرضه و تقاضا صحبت و مسائل اقتصادى را براى آنها روشن کنید. داشتن تجربه هاى کوچکى مانند انجام برخى کارها براى اعضاى خانواده یا فامیل و همسایه ها و در قبال آن دریافت دستمزد مى تواند ارزش کار کردن را بیشتر روشن کند.


مهارت هاى تندرستى - ورزش را جزو برنامه اصلى نوجوانان قرار دهید، زیرا لازمه هر چیز در زندگى سلامتى است. نخستین گام در راه سلامتى ورزش است که باید با برنامه ریزى دقیق روزانه در مدارس و اردوگاه هاى تابستانى عملى و اجرا شود

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar