مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۳/۱٠

مراحل اعتیاد به سکس

 

اشتغال فکری مداوم: تفکرات، تجسمات و خیالبافی­های پیوسته در مورد موقعیت­، منظره­ها و فعالیت­ جنسی

ارجحیت بخشیدن: فعالیت و موقعیت جنسی ترجیحی وبرتر معمولا الگوی رفتار کلیشه­ای در می­آید.

وسواس: اقدام به فعالیت جنسی برتر بدون توجه به عواقب منفی و تمایل به متوقف ساختن آن.

احساس ندامت: احساس گناه و شرم بر سر ناتوانی در کنترل رفتار خود.

 

درمان اعتیاد جنسی

شامل آموزش­های نحوه ارضاء تمایلات جنسی به طور سالم و طبیعـی، مشاوره فردی، بازسازی روابط از هم گسسته فرد و آموزش تکنیک­های غلبه بر استرس می­باشد. اما گام نخست درمان، پذیرش  اعتیاد و تمایل فرد به ترک آن می­باشد.

 

در اختلال اعتیاد به رابطه جنسی اغلب افراد دچار یک دور تسلسل می­شوند و هرچه تلاش می­کنند قادر به متوقف ساختن آداب ضد ارزشی خود نیستند. در طول دوره ترک حتماً این سه مورد باید مورد توجه قرار بگیرد:

 

i   دلیل برقراری رابطه جنسی

i   قضاوت فردی

i   رفتارهای بازدارنده

 

رفتارهای فرد معتاد در حین درمان تاثیرپذیر از موارد زیر هستند:

i   محیط درمانی

i   همکاری اطرافیان

i   فعالیت­های گروهی

i   کسب آگاهی

i   کمک به خویشتن

 

قرار گرفتن در محیطی که بتوان مراحل درمان را به راحتی طی کرد از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. افراد باید بتوانند رفتارهای خود را بدون وجود هیچ­گونه ترسی به دقت ارزیابی نموده و اطمینان داشته باشند اطرافیانشان با آنها حس همدردی می­کنند و برایشان ارزش و اهمیت قائل هستند.

 

ضمن گفتگو با کارشناسان و مشاوران مشکل به­صورت ریشه­ای تشخیص داده می­شود و بعد یک برنامه زمان­ بندی شده برای درمان ایجاد می­گردد. در طول این بازه فعالیت­های فردی شخص زیر ذره­بین برده می­شود و هر مانعی از سر راه درمان برداشته می­شود. مشاور ارتباط نزدیکی را با بیمار برقرار می­کند و سپس یک برنامه درمانی مدون تهیه نموده و هر تغییری که لازم باشد بعداً در آن اعمال می­کند.

 

اعتیاد عشقی

با توجه به نیازهای طبیعی و فطری انسان به روابط اجتماعی و عاطفی، گاهی تشخیص موارد اعتیاد به روابط احساسی و عاشقانه مشکل به نظر می­رسد. درحالی­که افراد معتاد به روابط عاشقانه درگیر روابطی می­شوند که از نظر روان­شناختی سالم نمی­باشند و برای فرد شادی و رشد در بر نداشته و در نهایت موجب آزار و زیان وی می­گردند.

 

تقریبا در همه انواع اعتیاد، فرد معتاد، عادت فرار کردن از احساسات غم و غصه، خشم و تنهایی دارند. معتادین به روابط عاطفی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در واقع، آنها بر روابط عاطفی تمرکز می­کنند تا از پرداختن به مشکل زندگی خودشان بگریزند. این افراد، توجه بسیار زیادی به فعالیت­های زوج عاطفی­شان معطوف داشته و هرچه بیشتر این تمرکز بیشتر می­شود، کنترل و تمرکز آنان بر زندگی خود، احساسات و نیازهایشان کمتر می­گردد. در واقع در مورد این افراد، مرزهای شخصی در تعریف مرز هویت و شخصیت خودشان و شریک عاطفی­شان، مشخص نمی­باشد.

 

معمولا افرادی که در کودکی، از مهربانی و مهر کافی بهره مند نبوده­اند، در دام اعتیاد به روابط عاطفی گرفتار می­آیند. متخصصین بر این باورند که خود کم­بینی و خود کم­ارزش­گزاری موجود افرادی که در کودکی مهر و محبت کافی دریافت نکرده­اند، آنها را در بزرگی به وابستگی شدید و اعتیاد عاطفی سوق خواهد داد. بسیاری از این افراد، در کودکی تنها گذاشته شده یا رها شده­اند و به همین دلیل، با هرچه که دارند و تمام نیروی ممکن، به روابط عاطفی خود می چسبند تا از ترک شدن دوباره جلوگیری نمایند. این افراد گاهی، در روابط عاطفی بسیار مخرب­تر درگیر می­شوند، لیکن به جهت ترس از ترک شدن و تنها شدن، از تمام کردن رابطه مضر، دوری می­گزینند.

 

در واقع مسکن این افراد به جای الکل، مواد مخدر یا داروها، ارتباط عاطفی با فردی دیگر است. کسانی­که به نوعی معتاد عشق می­شوند تمام لحظه­های زندگی خود را با ناامیدی و ترس بسیار سپری می­کنند. همواره با ناکامی، هراس از عدم پذیرش، دردهای احساسی، و تجربیات ناآشنا و غیر ملموس همراه هستند. این افراد به توانایی­های فردی خود اعتقاد ندارند و احساس می­کنند هیچ گاه نمی­توانند از طرف مقابل، عشقی که درخورشان باشد را در حد مطلوب دریافت نمایند. آنها همچنان می­نشینند و منتظر عشق می­مانند و متاسفانه کمتر اتفاق می­افتد که در زندگی خود عشق حقیقی را تجربه کنند. نشانه های افراد معتاد به روابط عاطفی عبارت است از:

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar