مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/۱۸

تفاوت انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری

1) هنگام  انتخاب رشته ی دانشگاه سراسری، همه چیز برای شما معلوم است، کارنامه ی کنکور را دریافت کردید، رتبه شما معلوم است و انتخاب آسان تر خواهد بود. اما هنگامی برای دانشگاه آزاد انتخاب رشته می کنید که می خواهید 6 ماه بعد در کنکورش شرکت کنید، کارنامه ای در کار نیست و تازه ناچارید تغییرات تحصیلی خود را در این 6 ماه باقی مانده حدس بزنید.


انتخاب رشته دانشگاه آزاد  و اهمیت آن

 

انتخاب خواه کوچک باشد مانند خرید یک  جفت جوراب و خواه بزرگ باشد مانند انتخاب شغل،  همسر و . . . دارای اهمیت هستند، هر یک ویژگی ها و قوانین خاص خود را درند- اما همگی در یک امر مشترکند: "برای هر انتخاب باید ارزش قائل شد و بر آن تمرکز کرد. در غیر اینصورت انتخاب اشتباه خواهد بود. انتخاب رشته دانشگاه آزاد یکی از انتخاب های زندگی شماست؛ پس ضروری است قوانین و ویژگی های آن را بشناسید، وضعیت خود را ارزیابی کنید و بعد به این امر بپردازید.

 

دانشگاه آزاد تنها انتخاب شماست

هنگام انتخاب رشته ی دانشگاه آزاد باید فرض کنید، دانشگاه سراسری در کار نیست، علمی کاربردی وجود ندارد و ادامه ی تحصیل شما منحصرا از طریق این دانشگاه آزاد امکان پذیر است است. حال در هر سطح علمی که باشید چه در سطح شاگرد اول کنکور و چه در سطح آخرین فرد، اگر با این فرض عمل کنید. انتخاب شما واقعی خواهد بود.

 

تفاوت انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری

1) هنگام  انتخاب رشته ی دانشگاه سراسری، همه چیز برای شما معلوم است، کارنامه ی کنکور را دریافت کردید، رتبه شما معلوم است و انتخاب آسان تر خواهد بود. اما هنگامی برای دانشگاه آزاد انتخاب رشته می کنید که می خواهید 6 ماه بعد در کنکورش شرکت کنید، کارنامه ای در کار نیست و تازه ناچارید تغییرات تحصیلی خود را در این 6 ماه باقی مانده حدس بزنید.

 

2) در دانشگاه سراسری 100 انتخاب دارید. در صورتی که در دانشگاه آزاد ظاهرا 6 انتخاب و واقعا فقط یک انتخاب دارید.

 

انتخاب اول

 3) در دانشگاه سراسری هر 100 انتخاب از حیث پذیرش، ارزش یکسانی دارند اما ارزش انتخاب ها در دانشگاه آزاد یکسان نیستند.

 

برای درک بهتر، نحوه ی پذیرش دو دانشگاه را بررسی می کنیم - در دانشگاه سراسری انتخاب های داوطلبان، توسط کامپیوتر نفر به نفر بررسی می شود. یعنی ابتدا رتبه 1 کنکور بررسی می شود بعد نفر دوم و سوم و الی آخر، مثلا اگر نوبت به رتبه ی 4300 رسید. ار انتخاب اول شروع می کند و تا صدمین انتخاب او را بررسی می کند و در هر انتخاب نمره اش رسید، پذیرش صورت می گیرد و بعد به سراخ رتبه 4301 می رود. بنابراین کاملا عادلانه است. اما در دانشگاه آزاد پذیرش به گونه دیگری است. بدین ترتیب که ابتدا، انتخاب اول تمام داوطلبان را بررسی می کنند و بسته به رتبه داوطلبان، ظرفیت ها پر می شوند. بدین ترتیب بسیاری از رشته- شهرهای پر طرفدار در انتخاب اول پر می شوند. و در مرحله ی بعدی مجددا نمره ی تمام انتخاب دومی ها را مقایسه کرده و پذیرش انجام می دهند. در انتخاب دوم امکان قبولی بسیار سخت تر می شود و نمره ی ترازی که در انتخاب دوم برای یک رشته ی خاص، لازم است. بسیار بیشتر از هنگامی است که همان رشته را در انتخاب اول انجام داده باشید. بنابراین عملا شما یک انتخاب دارید. البته اگر دقیقا بگوییم. برای داوطلبان ریاضی و انسانی 2 انتخاب ( انتخاب اول تمام وقت و انتخاب اول پاره وقت) و برای رشته ی تجربی 3 انتخاب (تمام وقت، پاره وقت و پزشکی) نتیجه این که تمام تمرکز خود را روی انتخاب اول بگذارید. حال این سوال پیش می آید آیا انتخاب های بعدی را نیز پر کنیم. پاسخ این است: حتما باید تمام انتخاب ها را پر کرد. چرا که تمام این موارد امکانی است که اختیار شما قرار دارد. از تمام امکانات استفاده کنید. از طرفی اگر قبول شدید و نخواستید بروید کسی شما را اجبار نخواهد کرد. توجه کنید انتخاب دوم را طوری پر کنید که نمره اش از 500 تا 1000 نمره کم تر از انتخاب اول باشد و انتخاب های بعدی هم همین طور.

 

توان واقعی خود را در نظر بگیرید

وضعیت خود را به طور واقعی ارزیابی کنید. ممکن است بگویید در 6 ماه باقی مانده رشد زیادی خواهم کرد و وضعیت من خیلی خوب خواهد شد. این امر نه این که ممکن نباشد. اما قاعده ی درست آن است که وضعیت فعلی خود را مبنا قرار دهید. نه رویا پردازانه اگر توان شما طی مدت باقی مانده بالاتر برود در کنکور سراسری اثر گذار خواهد بود. 

یک انتخاب را کمی پایین تر از توان و دیگری را کمی بالاتر در نظر بگیرید

فرض می کنیم یک داوطلب رشته ریاضی انتخاب اول تمام وقت را "ریاضی محض تهران" و انتخاب اول پاره وقت را نیز "ریاضی محض تهران" در نظر گرفته این بدترین نوع انتخاب است.! چرا که در بهترین حالت نمره ی مورد نیاز هر دو یکسان است. اگر او یکی را قبول نشود دیگری را نیز قطعا قبول نخواهد شد. بنابراین او دو انتخاب نکرده بلکه یک انتخاب داشته و یک شانس را از دست داده است. بنابراین  او باید طوری انتخاب کند اگر یکی را قبول نشد دیگری را قبول شود.

 

چگونگی ارزش یابی توان

نمره ی تراز آزمونهای شما و نمره ی دانشگاه آزاد سال قبل تان ( اگر شرکت کرده باشد) می تواند به شما در ارزش یابی تان کمک کند.

تجربه نشان داده است اگر سال قبل سوم بوده اید. نمره ی تراز دانشگاه آزاد شما بین 500 تا 1500 واحد رشد خواهد داشت. اگر فارغ التحصیل بودید و امسال به طور جدی می خوانید، حدود 500 تا 1000 رشد خواهید داشت. و اگر به نمره ی تراز آزمونهای خود نیز بین 500 تا 1000 نمره ی اضافه کنید. نمره ی تقریبی دانشگاه آزاد بدست می آید.

 

* تاکید

حتما در آزمون دانشگاه آزاد ثبت نام و شرکت کنید،  و هر دو نظام تمام وقت و پاره وقت را نیز بر گزینید. تجربی ها، پزشکی را نیز شرکت کنید. باز تکرار می کنیم. اگر شدید و نخواستید بروید. کسی اجبارتان نمی کند. این امکان با ارزش را از دست ندهید. در ضمن بد نیست بدانید بسیاری از دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاههای معتبر سراسری، لیسانس خود را از دانشگاه آزاد گرفتند و در رقابت بر بقیه پیروز شده اند.

 

* مشورت کنید

در انتخاب رشته ( به ویژه شهرهایی که بر می گزینید) حتما با اعضای خانواده خود مشورت کنید و با توافق آنها،  انتخاب را انجام دهید و پس از آگاهی از نظر مشاوران مدرسه و سرانجام از تجربه و دانش مشاوران مراکز آموزشی و مرتبط با ما حتما تماس بگیرید.

 

ضوابط و شرایط انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی


1 - رشته های ستاره دار: این رشته ها ( *در سمت راست رشته درج شده است) فقط باید در انتخاب اول قرار گیرید، در صورتی که این رشته شهرها در انتخاب های دوم به بعد قرار گیرند، حذف می شوند. تذکر مهم: می توان در رشته ی اول رشته غیر ستاره دار را انتخاب کرد، ولی حتی در اینصورت بازهم نمی توان رشته ستاره دار را در انتخاب هابی بعدی قرار داد.

 

 2 - رشته های مثلث دار: این رشته ها ( که در واحد های مختلف تهران یافت می شوند) حالت هم پوشانی دارند. یعنی اگر شما یکی از این رشته ها را مثلا در تهران شمال انتخاب نمایید، و همان رشته در تهران جنوب و یا تهران مرکز وجود وجود داشته باشد و شما تراز قبولی رشته انتخابی را نیاورده باشید ولی تراز قبولی همان رشته در واحد دیگر ( مثلا تهران جنوب) را آورده باشید، احتمالا شما را در واحد دیگر پذیزش می نمایند.

 

3 - رشته های غیر پزشکی پاره وقت: در رشته ها ی غیر پزشکی پاره وقت فرد حتما باید بومی باشد. ضوابط بومی بودن در دفترچه ی آزاد قید شده است. ( مثلا فرد متولد آن شهر باشد یا 3 سال آخر تحصیل در آنجا سکونت د اشته باشد و ...)  یاد آوری می کنیم بومی بودن استانی است. مثلا اگر کسی در کرج بدنیا آمده، کلیه ی شهرهای استان تهران برای او بومی محسوب می شوند. مثلا تهران - رودهن- دماوند - شهر ری - شهریار و ... تحصیل در رشته های پاره وقت را می توان تا 2 برابر زمان  عادی ادامه داد. مثلا رشته ی 4 ساله را می توان تا 8 سال ادامه داد، ولی لزوما این برداشت که حتما باید زمان بیشتری طول بکشند غلط است و می توان تا 4 سال هم ( اگر نمرات قابل  قبول وجود داشته باشد ) آن را تمام کرد. 

 

4- انتخاب فقط ار یک مجموعه: کلیه ی رشته های تمام وقت و پاره وقت باید از یک مجموعه باشند و در غیر اینصورت رشته حذف می شود. مثلا کسی که رشته ی ریاضی است و می خواهد از گروه خود انتخاب نماید باید از مجموعه ی شماره 1، رشته ی تجربی از مجموعه شماره 2، رشته ی علوم انسانی گروه حقوق از مجموعه ی شماره 3، گروه مدیریت از مجموعه شماره ی 4 و . . . باشد و در صورتی که رشته هایی از گروه دیگر انتخاب شود، آن رشته حذف می شود. مثلا کسی که رشته ی ریاضی است، اگر انتخاب اول خود را مهندسی، رشته دوم خود را مدیریت بازرگانی، رشته ی سوم را شیمی کاربردی و رشته ی چهارم خود را زبان انگلیسی انتخاب نماید، غیر از رشته اول بقیه ی رشته ها مربوط به مجموعه های دیگرند و حذف خواهند شد. انتخاب در رشته های پزشکی هم باید همه از همان مجموعه باشند. مثلا دانش آموزی که رشته ی اول خود را پزشکی مشهد می زند، دیگر حتی رشته ی دامپزشکی یا میکروبیولوژی را نمی تواند در انتخاب های بعدی بگذارد. 

 

5 - جنسیت: به جنسیت پذیرش رشته توجه نمایید. بعضی رشته ها فقط پسر می پذیرند، بعضی فقط دختر و بعضی هر دو جنس را. پس دقت لازم را نمایید. اگر جنسیت پذیرش متناسب با جنسیت خودتان باشد.

 

6  - ضوابط خاص: به ضوابطی که در انتهای مجموعه رشته ها در بعضی شهرها قید شدهنمایید. مثلا در بعضی شهرها انتهای قید شده: پذیرش دختران  در این شهر تنها به شکلبومی می باشد

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar